Forum Węgierskie

Pełna wersja: Kino węgierskie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Jakie są Wasze ulubione węgierskie filmy? Co według Was warto obejrzeć? Jakie węgierskie produkcje zrobiły na Was największe wrażenie? Podyskutujmy trochę o kinie Madziarów.

Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech
(24-07-2012, 21:33)fvg napisał(a): [ -> ]Jakie są Wasze ulubione węgierskie filmy? Co według Was warto obejrzeć? Jakie węgierskie produkcje zrobiły na Was największe wrażenie? Podyskutujmy trochę o kinie Madziarów.

Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech

Gloomy sunday. Szomorú vasárnap.Film wprawdzie niemiecko-węgierski ,a w nim piosenka z niesamowita historią. Polecam zwłaszcza piosenkę. Ps.uwazajcie potem na siebie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gloomy_Sunday
Pamiętam, że duże wrażenie zrobił na mnie film Fehér tenyér (Flaga polska Białe dłonie) w reżyserii Szabolcsa Hajdu.

[Obrazek: 24ee6ub.jpg]


Oglądał ktoś z Was może? Jeżeli nie, zapraszam do Kina "Forum" Uśmiech
Białe dłonie widziałam dwa razy i pamiętam każdą scenę. Podobała mi się też piosenka finałowa (Peace Orchestra - Shining).

Kolejne dobre węgierskie filmy:

Kontroll (Kontrolerzy) 2003, reż.: Nimród Antal - umieściłam youtubowy link do niego w forumowym kinie.

Utolsó idők (Stracone czasy) 2009, reż.: Áron Mátyássy - niestety jest to film mniej znany, nie widzę go w internecie, jednak warty zobaczenia. Dość ciężki, w wydźwięku kojarzy mi się z naszą Symetrią (2003, reż. Konrad Niewolski).
Film nie jest produkcji węgierskiej, ale posiada sporo madziarskich akcentów, także pozwolę sobie o nim napomknąć w tym temacie. Chodzi mianowicie o Film Szpiega ( Flaga brytyjska Tinker, Tailor, Soldier, Spy). Od dłuższego już czasu przymierzałem się do obejrzenia tego filmu i wreszcie udało mi się tego dokonać - jestem świeżo po seansie. Z czystym sumieniem mogę zarekomendować. Na mnie film zrobił bardzo dobre wrażenie, akcja nieustannie trzyma w napięciu. Jak wspomniałem - spora część scen kręcona była w Budapeszcie, z pewnością rozpoznacie Basztę Rybacką i Párizsi Udvar. Język też się pojawia, choć kwestie wypowiadane przez niewęgierskich aktorów pozostawiają wiele do życzenia. No ale nie można mieć wszystkiego!
(24-07-2012, 21:33)fvg napisał(a): [ -> ](...)
Swoją drogą... jest ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen popularności jaką cieszyły się i w zasadzie dziś się cieszą filmy spod znaku Bud Spencer & Terence Hill? Uśmiech

Tak mi się skojarzyło a propos Buda Spencera. Kiedyś, jak to mówi mój młodszy syn, jeszcze w ubiegłym tysiącleciu Szeroki uśmiech , byłem w kinie na komedii "Pogańska madonna", był to jeden z nie tak wielu filmów węgierskich wyświetlanych w kinach, więc poszedłem. Wtedy właśnie po raz pierwszy zobaczyłem Istvana Bujtora, który grał tam główną rolę. Wydał mi się wręcz sobowtórem Buda Spencera i jak się okazało nie tylko ja odniosłem takie wrażenie. Co napisał autor recenzji w poniższym linku

http://fdb.pl/film/90164-poganska-madonna

Cytat:
"... węgierska komedia kryminalna w reżyserii Istvána Bujtora, który zagrał też jedną z głównych ról (...) i jak wieki później zobaczyłem w jakimś filmie Buda Spencera to byłem przekonany, że to on grał tę rolę. A okazało się, że István Bujtor to był etatowy aktor dubbingowy Buda na Węgrzech i przy okazji łudząco do niego podobny."
I w moim wypadku Pogańska Madonna była pierwszym filmem z Bujotrem, jaki widziałem. Pamiętam, że jak obejrzałem byłem nim zachwycony Szeroki uśmiech Ukazany w filmie, bardzo zachodni jak na tamte czasy styl życia nad Balatonem też robił wrażenie.

[Obrazek: 21kf6aa.jpg]
(26-08-2012, 23:43)fvg napisał(a): [ -> ]I w moim wypadku Pogańska Madonna była pierwszym filmem z Bujotrem, jaki widziałem. Pamiętam, że jak obejrzałem byłem nim zachwycony Szeroki uśmiech Ukazany w filmie, bardzo zachodni jak na tamte czasy styl życia nad Balatonem też robił wrażenie.

Pamiętam Szeroki uśmiech

Te szybkie motorówki, białe żagle i ogólnie zachodni (jak trafnie zauważyłeś) styl. Ponadto sama postać Bujtora, nie pasował on do socjalistycznego przaśnego stylu. U nas można go chyba porównac do wcześniejszego o kilka lat redaktora Maja w "Życiu na gorąco". Zresztą ten serial (kilka miesięcy temu powtarzali na "Kino Polska") rozpoczyna sie właśnie w B-cie.
Ale Budapesztu tam jak na lekarstwo, a „dworzec główny” to wyjątkowa pomyłka.
Nie wiem czy widzieliscie "Krople slonca". Film ten jest koprodukcja, ale temat bardzo wegierski. Rez. Istvan Szabo, zdjecia: Lajos Koltai . Mowia po angielsku (angielski tytul "Sunshine"). Na ekrany w Polsce wszedl w 2001 roku. Jesli nie widzieliscie, to polecam!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11