język węgierski - parę linków
#1
słowniki:
polsko<->węgierski
fińsko<->węgiersko<->angielski

etymologia:
słownik etymologiczny

ortografia:
dodatek do firefoxa

o językach po węgiersku:
Nyelv és Tudomány

ma prezentacja o języku węgierskim:
[powerpoint]
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#2
Witam się forum! I, nie chcąc przychodzić z pustymi rękami-rękoma, podaję jedną znajdę, która - przy odrobinie ambicji i samozaparcia - może dać trochę pomocy w nauce i satysfakcji z niej.
Odpowiedz
#3
Facet na swoim kanale w pierwszych filmach prowadził lekcje węgierskiego, niestety po angielsku, ale jeśli ktoś zna ten język, to video wydają się być pomocne.

http://www.youtube.com/user/HungarianPro...w=0&page=3
Odpowiedz
#4
jak wiadomo Węgrzy są dość purystyczni językowo, za dowód czego może służyć strona, na której można składać propozycje węgierskich odpowiedników różnych nowych zapożyczeń [najczęściej anglicyzmów]. taki ciągły nyelvújítás. Uśmiech

i anegdotka - chodziliśmy kiedyś grupką Polaków na pewne zajęcia na uniwersytecie w Bp i prowadzący wykorzystywał nas w niecnym celu, mianowicie... używał internacjonalizmów [typu galaktyka, konstelacja itp.] i kazał nam tłumaczyć Węgrom, co to znaczy. Szeroki uśmiech

internacjonalizmy mają tę zaletę, że przynajmniej część wyrazów w większości języków pozostających w kręgu wspólnej cywilizacji zachodniej brzmi tak samo i można się domyślić, co oznaczają, bez znajomości tych języków. nawet jeśli zupełnie nie znamy języka niderlandzkiego, to nie sprawi nam problemu wyraz revolutie. wadą jest to, że czasem wyrazy o takim samym pochodzeniu mają trochę inne znaczenie...

natomiast w przypadku języków purystycznych wprawdzie dla osoby z zewnątrz prawie wszystko będzie czarną magią, ale jeśli poznamy podstawy języka, to możemy łatwo rozmontować jakiś długi wyraz na mniejsze cząstki, z których każda coś znaczy, i w ten sposób poskładać sobie znaczenie.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#5
Livemocha
http://www.livemocha.com/

O stronie dowiedziałem się dzisiaj, dopiero zaczynam ogarniać jak działa.

Można się tam uczyć różnych języków (w tym węgierskiego), na różnych poziomach zaawansowania.
Największym atutem tej strony jest to, że swoje ćwiczenia możemy przesłać do sprawdzenia użytkownikowi z kraju, którego język poznajemy.
Odpowiedz
#6
Węgierski jest tutaj tylko dla początkujących. Przerobiłam ten kurs ponad rok temu, chciałam iść dalej, ale niestety nie ma. Swoją drogą też polecam tą stronę. Prace miałam sprawdzane przez rodowitych Węgrów. Ja z kolei sprawdzałam język polski i angielski innym użytkownikom tej strony. W swoim profilu podałam, że znam włoski, niemiecki i rosyjski na poziomie podstawowym. Miałam też zgłoszenia prac w tych językach, a wtedy zaczęły wychodzić moje braki. Włoskiego uczyłam się przez rok na lektoracie, niemieckiego przez dwa lata w podstawówce. Niektóre prace były chyba na nieco wyższym poziomie niż podstawowy.
Odpowiedz
#7
O widzisz, dzięki za info. Jak pisałem, dopiero poznaję stronę, no i trochę żal mi teraz, że poza podstawowy nie da radę wykroczyć :/
Mimo wszystko strona ma wielki potencjał, choćby ze względu na zgromadzenie ludzi chętnych do dzielenia się swoją wiedzą.
Odpowiedz
#8
Ja poleciłabym www.interpals.net do wymiany językowej. Jest to portal społecznościowy i jesli ktoś ma ochotę poćwiczyć swój węgierski w piśmie - na pewno warto tam zajrzeć. Wprawdzie znalezienie kogoś rozsądnego do rozmowy nie jest takie proste (przynajmniej dla płci pięknej), ale nie niemożliwe. Z własnego doświadczenia wiem, że akurat z Węgrami bardzo łatwo nawiązać miła konwersację Uśmiech
Odpowiedz
#9
W zeszłym roku wykupiłam 10 lekcji u Angeli Borbely przez skype. To ona znalazła mnie na www.livemocha.com i zaproponowała zajęcia. Miałam też jedną lekcję próbną - gratis. Angela to młoda dziewczyna, pochodząca z Mohacsa. Zna dobrze język polski. www.borbelyangela.hu
Odpowiedz
#10
Trzeba zaprosić ją na forum, będzie mogła się wyszaleć w dziale Język Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierski - trochę OT cocodrillo1 0 1,420 12-08-2020, 11:16
Ostatni post: cocodrillo1
  Certyfikat językowy - węgierski annapurna86 2 2,914 01-01-2019, 17:35
Ostatni post: fvg
  Jak węgierski brzmi dla obcokrajowca? fvg 12 14,774 25-05-2017, 9:09
Ostatni post: Kardasz
  jaki język używany jest na Węgrzech oprócz węgierskiego kasia8811 14 40,532 10-01-2015, 21:09
Ostatni post: Simon
  Zabawa - znajdź węgierski IDN andrasz 18 17,957 08-10-2013, 16:00
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości