jaki język używany jest na Węgrzech oprócz węgierskiego
#1
Witam wszystkich,

Wybieram się na Węgry. Jeszcze nigdy nie miałam okazji zobaczyć tago pięknego kraju, więc nie wiem jak się porozumiewać. Nie wiem jak to wygląda ze znajomością języków obcych wśród Węgrów. Czy dużo osób zna angielski? Łatwo jest się dogadać z ludzmi?

Jade z chłopakiem, który zna płynnie angielski. Ja rozmawiam trochę po niemiecku.
Zastanawiałam się przez dłuższy czas czy nie będzie problemów z komunikacją i szczerze mówiąc trochę się ich obawiam kłopotów.
Odpowiedz
#2
(27-09-2012, 18:24)kasia8811 napisał(a): (...)
Nie wiem jak to wygląda ze znajomością języków obcych wśród Węgrów. Czy dużo osób zna angielski? (...)

Często ludzie starsi posługują się językiem niemieckim. Nauka języka rosyjskiego była w czasie Węgierskiej Republiki Ludowej obowiązkowa, ale właściwie z bardzo miernymi rezultatami. Ludzie młodsi uczą się i posługują językiem angielskim. Absolwenci uczelni wyższych z zasady mają zdany egzamin państwowy z co najmniej jednego (?) języka obcego. Jest to warunek uzyskania dyplomu.
Oprócz niemieckiego i angielskiego popularny jest język włoski.
Odpowiedz
#3
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź ! Uśmiech
Odpowiedz
#4
Panie w sklepach, urzedach, a nawet czesto w kasach biletowych raczej nie znaja zadnych jezykow.
Zebracy potrafia poprosic o pieniadze w kazdym jezyku.
Odpowiedz
#5
(29-09-2012, 19:30)Arw napisał(a): Panie w sklepach, urzedach, a nawet czesto w kasach biletowych raczej nie znaja zadnych jezykow.

Fakt, tak bywa bardzo często. Warto opanować lub przygotować sobie na piśmie parę podstawowych zwrotów po węgiersku.
Odpowiedz
#6
Nad Balatonem drugim językiem jest niemiecki. Kilka lat temu chciałam kupić mapę Balatonu i okolic z objaśnieniami po angielsku. Niestety takowej nie dostałam.
Odpowiedz
#7
(30-09-2012, 19:40)malika_12 napisał(a): Nad Balatonem drugim językiem jest niemiecki.(...)
Co jest uzasadnione:
a. Bliskością Austrii
b. Ilością turystów niemieckojęzycznych na Balatonem.
Odpowiedz
#8
(odkop)
Po niemiecku (głównie okolice Balatonu) i angielsku (B. i reszta kraju) - czasem parę słów po polsku znają Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#9
Podróżując po zachodnich Węgrzech dogadywaliśmy się po niemiecku. Niektórzy, zwłaszcza osoby w średnim wieku i starsze, radzą sobie z tym językiem całkiem nieźle. Młodzi chętniej po angielsku, choć niemiecki też jakoś rozumieją. Dość często nie mogliśmy porozumieć inaczej niż po węgiersku. Wyglądało to tak, że słuchałem potoku słów (pamiętacie scenę z drugiej części CK Dezerterów, Budapeszt, przy odjeżdżającym tramwaju?), wyłapywałem z całości te kilka, które znałem, kojarzyłem lub przypominały mi się nagle z kontekstu, całość sklejałem do kupy, reszty domyślałem się po polsku i już prawie wszystko było jasne :-)

Raz zaskoczyła mnie starsza pani sprzedająca bilety w metrze. Przygotowałem sobie formułkę po węgiersku, ale chyba niezbyt dobrze ją próbowałem wymówić, gdyż pani, dość już zniecierpliwiona, odezwała się prawie czystym angielskim i powiedziała wszystko za mnie językiem Shakespearego. Mi pozostało tylko dopowiedzieć OK i thank you very much.
Odpowiedz
#10
Po angielsku chyba najprościej - młodsi ludzie i ci w średnim wieku mówią po angielsku w zasadzie w całym kraju, a po niemiecku... no cóż, niemieckiego nie rozumiem, ani nie używam, więc... Uśmiech

EDIT: A z hiszpańskim u Madziarów jak?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kursy języka węgierskiego w Polsce fvg 38 35,192 06-12-2023, 14:20
Ostatni post: Waldek
  Nauka węgierskiego online poimandres 1 3,952 12-10-2023, 14:24
Ostatni post: au-iv-385223
  Slowa zapozyczone z wegierskiego Ribizli 66 88,522 09-04-2020, 0:39
Ostatni post: NiewinnePodroze
  Kursy węgierskiego w Budapeszcie Marmur 0 3,002 05-09-2019, 11:27
Ostatni post: Marmur
  Letni Kurs języka węgierskiego Kardasz 2 2,957 13-12-2017, 18:20
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości