Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

majówka 2013 Sarospatak-Miskolc-Balmazujvaros
eplus Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:2,128
Dołączył:13.09.2012
Płeć:Mężczyzna
Skąd:podkarpackie
Węgierski:Nie
Post: #1
majówka 2013 Sarospatak-Miskolc-Balmazujvaros
Nic nie zapowiadałem, aby nie zapeszyć, ale wszystko się poukładało i jedziemy. Dzień przed wyjazdem SMS do Miskolca (Korona Panzio) o zwyczajowej treści:
Cytat:kyerem fogyalas 1 szoba majus1-majus3..., koszonom...
bez ogonków, bo mój stary telefon i tak nie ma apostrofów w alfabecie Szeroki uśmiech i dostaję potwierdzenie "OK". Wczesnym rankiem pierwszego o siódmej osiemnaście (:wsciekly diabel: ) udało mi się zagonić uczestników (żona i 2 młodszych synów) do samochodu i ruszamy na południe. No i prawie na południe - po czterech godzinach, przejeżdżając Słowację, gdzie wylały rzeki, pełne zwierza bory i pełno stróżów prawa przy "drodze" - jesteśmy w Sarospataku.

Tekturowy policjant w Ladomirowej - poważany nawet przez malarzy graffiti.

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


3100Ft za skład 2+2 i skaczemy do wody. Woda jak woda, kąpielisko jak kąpielisko - od zeszłego roku przybyły tylko roślinki pod balonem (niektóre sztuczne, inne prawdziwe - zapewne celem produkcji tlenu, bo mimo ciągłego nadmuchu jest tam trochę duszno).

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


Ale po co siedzieć w balonie - pogoda jest piękna, słońce i słaby wiaterek, lepiej korzystać z odkrytych maczajek:

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


Większość gości to Polacy, jak zwykle pierwszego maja. Ratowniczka nie pozwala chlapać, skakać, nawet wchodzić z piciem do basenu.

Mamy przemycony stary czajnik, więc robimy sobie kanapki, herbatę i zupki w proszku. Oczywiście konsumujemy na trawniku, a nie we wodzie.

Po sześciu godzinach trzeba się zbierać - do Miskolca 70km. Droga lepsza niż na Słowacji, ale trzeba uważać, bo zdarzają się wyrwy. Poznajemy słówko "uthibak" - zepsucia drogi. Zły Wieczorkiem meldujemy się w naszym pokoju, powitania z gospodarzem, rozmowa jak zawsze trochę na migi, pytania o zdrowie itp. Obiadokolacja w malutkiej kuchnio-jadalni w pensjonacie.

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


Odkładam wyjazd do bankomatu na jutro. Rano nie mogę znaleźć kartki z adresami bankomatów - w Miskolcu Unicredit ma aż cztery i nigdy nie zapamiętam, który to jest ten najbliższy. A topografia Miskolca też jest dla mnie zagadką - jedna oś to linia tramwajowa i rzeczka, druga oś to droga Kassa-Budapest, trzecia to linia centrum-Tapolca - niby wszystkie się przecinają, ale nie wiadomo, gdzie... Przydało się jednak młócenie plew na temat religii - przypomniałem sobie inną nazwę w okolicy bankomatu: Kalvin>Ustaw jako cel i jedziemy, po drodze wymuszając trasę na skróty obok uniwersytetu, a nie główną drogą. Oczywiście prędzej czy później trafiłbym na miejsce, ale dzięki GPS o 7:58 wsiadałem już do samochodu po całej transakcji, a od 8:00 parkowanie jest płatne. Zaoszczędzony czas spędzam na samotnych zakupach, przez co znowu oszczędzam czas - z żoną i dziećmi zeszłoby 3x dłużej. Zdjęcie w wątku "Co przywozicie z Węgier" .
Gospodarz po starej znajomości policzył nam tylko za dwie dorosłe osoby i jest to naprawdę mało jak na taką wyjątkową lokalizację (200 metrów od kąpieliska w jaskini). Po śniadaniu ruszamy do Balmazujvaros. Droga świetna, 80km w większej części szosą poza zabudowaniami. Odwiedzamy przedszkole w tym miasteczku, aby odnowić znajomość sprzed paru lat i kwadrans później skaczemy do wody. O kąpielisku "Rumianek" więcej w osobnym wątku .

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


Było miło, ale o szóstej pakujemy się wymoczeni i zrelaksowani - kierunek Miskolc, na przedmieściu kupujemy lody i owoce, na kolację słodka uczta. W nocy była ulewa, ale ranek okazał się ładny. Pożegnanie i jedziemy przez Tokaj do Sarospataku.

Tokaj: w Tourinformie dowiadujemy się, że to piękne miasteczko nie ma swojego kąpieliska termalnego (które zapewne i tak byłoby strasznie drogie).

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


W Sarospataku trochę mniej ludzi, głównie Polacy z kempingu. Po południu się trochę zachmurzyło. O szóstej wychodzimy.
Cytat:Dobrego karczma nie zepsuje, złego kościół nie naprawi.

Kościół pod wezwaniem Niepolkalanego Poczęcia NMP w Sarospataku, bo to święto:

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


Karczma Var Vendeglo Panzio, Arpad utca:

Kliknij obrazek, aby powiększyć
Obrazek


O północy 3/4 jesteśmy z powrotem w domu.
05-05-2013 8:20


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Sarospatak po sezonie eplus 14 9,566 18-09-2017 19:15
Ostatni post: eplus
Sarospatak - miasto Mamut 10 1,778 08-08-2017 21:35
Ostatni post: Mamut
Węgry 2013 namioty Eniu91 10 4,562 13-04-2016 16:23
Ostatni post: Eniu91
Budapeszteńskie muzea - sierpień 2013 r. Orvos 4 2,537 19-02-2014 22:22
Ostatni post: fvg
Budapeszt VIII.2013 Rafał 13 7,483 27-10-2013 4:51
Ostatni post: javinmajówka 2013 Sarospatak-Miskolc-Balmazujvaros
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości