na Węgry przez Słowacje, winiety
#11
(10-07-2012, 18:18)Blisko Tokaju napisał(a):
(09-07-2012, 22:13)marekjw2523 napisał(a): A wie ktoś jak naprawdę jest z tą drogą 68 na Słowacji ?.
W tamtym roku płaciłem winietę bo przeczytałem że ta droga została zakfalifikowana do dróg I klasy i z tego względu podlega opłacie, teraz ktoś na innym forum pisze że ta opłata tyczy się tylko pojazdów powyżej 3,5 ton, więc jak to jest naprawdę

Jeśli dobrze rozumiem to tu jest oficjalna, aktualna mapa pokazująca drogi płatne dla aut poniżej 3,5 t. i droga 68 nie jest na niej zaznaczona jako płatna.


A pod mapą, dodatkowo, jest wykaz dróg płatnych.
Odpowiedz
#12
(10-07-2012, 18:19)fvg napisał(a):
(10-07-2012, 7:16)pithebest napisał(a): Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.

Rozmawiałem dziś z koleżanką, która mieszka w Svidniku. Nie słyszała nic, żeby droga miała być płatna.

Wracam do tematu, bo teoretycznie jest wszystko jasne - nie ma opłat, ale od Polaków, których spotkałem na Węgrzech dowiedziałem się, że słowacka policja łapie auta bez winiety i "kasuje" za przejazd obwodnicą. Ponoć powołują się na znak: litera "M" na niebieskim tle, który jest tam umieszczony. Nie jestem pewien, bo wracałem inną drogą, ale jadąc "tam" chyba rzeczywiście widziałem taki znak przy obwodnicy. Nie chcę zasiewać niepokoju (to informacja od wiarygodnych osób, jednak tylko zasłyszana), ale coś być może jest na rzeczy. Może ambasada Słowacji wydałaby jakąś jednoznaczną interpretację.

Ja przyznam się, że byłem tak wkurzony trasą, którą jechałem pierwszy raz (w Svidniku odbiłem tym razem na Vranov nad Toplou do granicy w Slovenske Nowe Mesto/Satoraljaujhely), bo co kawałek jakaś wieś z terenem zabudowanym i w drodze powrotnej kupiłem winietę, aby jak najszybciej przejechać Słowację przejściem w Koniecznej, chociaż z postojem w bardzo ładnym Bardejovie.
Odpowiedz
#13
(02-08-2012, 21:53)andrasz napisał(a):
(10-07-2012, 18:19)fvg napisał(a): [quote='pithebest' pid='1494' dateline='1341897399']
Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.

Rozmawiałem dziś z koleżanką, która mieszka w Svidniku. Nie słyszała nic, żeby droga miała być płatna.

Wracam też do tego tematu - jadąc przez ten Svidnik mijamy tablicę - biały pojazd na niebieskim tle.
Na necie znalazłem taką info:

Słowacja - opłaty za autostrady

Na Słowacji korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Prezentujemy aktualne ceny winiet i innych opłat drogowych na Słowacji.

Opłaty drogowe, w formie winietek, pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i drogami 1 klasy. Drogi objęte obowiązkiem wykupienia nalepki: D1, D2, R1, 2, 19, 50, 59, 61, 63, 64, 68 i 75. Drogi I klasy oznaczone są znakiem przedstawiającym biały samochód na niebieskim tle.

link: http://przewodnik.onet.pl/abc-podroznika...tykul.html

Osobiście już nie chodzi o to aby wydać te kilka euro - ale czy trzeba tam płacić czy nie....
Odpowiedz
#14
(02-08-2012, 21:53)andrasz napisał(a):
(10-07-2012, 7:16)pithebest napisał(a): Dziekuję za podpowiedzi. Czy obwodnica Svidnika R4 - jest płatna? bo gdzieś się doszukałem takiej informacji.

Wracam do tematu, bo teoretycznie jest wszystko jasne - nie ma opłat, ale od Polaków, których spotkałem na Węgrzech dowiedziałem się, że słowacka policja łapie auta bez winiety i "kasuje" za przejazd obwodnicą. Ponoć powołują się na znak: litera "M" na niebieskim tle, który jest tam umieszczony. Nie jestem pewien, bo wracałem inną drogą, ale jadąc "tam" chyba rzeczywiście widziałem taki znak przy obwodnicy. Nie chcę zasiewać niepokoju (to informacja od wiarygodnych osób, jednak tylko zasłyszana), ale coś być może jest na rzeczy. Może ambasada Słowacji wydałaby jakąś jednoznaczną interpretację.

Ale co to znaczy, że kasuje? Może wymusza łapówki? Jeżeli wystawia mandaty to te osoby taki mandat mogłyby pokazać jeżeli je to spotkało a nie usłyszały tego jeszcze od kogoś.
A tablica jak najbardziej zapewne tam wisi tyle, że symbol winiety M jest przekreślony. Tak samo jest na drodze R1, na obwodnicach Trsteny i Oravskiego Podzamoka, czy też na jej kawałku przez centrum Bańskiej Bystrzycy, które tak są oznakowane i w związku z tym bezpłatne. Na przedmieściach BB w stronę Zvolena zaczyna się już płatna część R1.
Vide http://mapy.cdb.sk/spoplatnenie/
Odpowiedz
#15
Ja od 4 czy 5 lat jeżdżę tylko z nawigacją, bez papiermap. Raz mnie poprowadziła jakimś rewelacyjnym trawersem do T-ujvaros w poprzek głównych szlaków SW-NE, że byłem pod wrażeniem - asfaltowe dróżki na 1 samochód przez jakieś PGRy i place kolejowe, ale dojechałem bezbłędnie, bałem się, że będę nawracał. Oczywiście zawsze robię ogląd wyznaczonej trasy z lotu ptaka, czy jest w miarę prosta, czy jakaś pętla nie wyszła. Byłem też nad Morzem Czarnym, błądziłem niewiele. Oczko Dawniej jeździłem obok autostrady koszyckiej i popieram w całości Blisko Tokaju. Ostatnio jeżdżę przez S-ujhely. A co do obwodnicy Svidnika, to ja obwodzę tak: w Ladomirovej zaraz za Tekturowym Policajem skręt w lewo i przez wioski, i wyjeżdżam daleko za Svidnikiem, chyba aż w Stropkovie. Skrót o jakieś 2 km (całość odcinka to chyba ze 12km), droga kręta i wiejska, ale dla SUVa bez różnicy, całkiem pusta a nie jazda w konwoju.
Wstyd straszny, ale napiszę: pierwszy raz jak tam jechałem, był deszcz, szaruga i wziąłem tego bałwana z lornetką za prawdziwego, a że akurat antyradar też zapiszczał, to skręciłem w pierwszą lepszą boczną drogę, żeby nie spotkać jego tekturowych kolegów w radiowozie z dykty. A tu nawigacja wyświetliła,że do końca drogi o 2 kilometry mniej - no to jeszcze lepiej. I tak już zostało.
Odpowiedz
#16
(25-08-2012, 18:46)riesling napisał(a): ... Na przedmieściach BB w stronę Zvolena zaczyna się już płatna część R1.
Vide http://mapy.cdb.sk/spoplatnenie/

Wiesz, jechałem od Zvolen'a do BB. Z internetu, z forum, wiedziałem, że jest to droga płatna i chcąc uniknąć wjazdu na nią, plątałem się przez wioski : Sliac, Velke Luky i Vlkanova. Właśnie za tą ostatnią, szukałem już wjazdu na drogę w stronę BB. Dojechałem do drogi płatnej, a przed wjazdem na nią wielka tablica z napisem, że droga i owszem jest płatna, lecz dla samochodów powyżej 3,5 t. Wyraźnie było to zaznaczone w kilku językach.
Czy zatem cały odcinek między Zvolen a BB jest płatny tylko dla samochodów pow. 3,5 t, a dla osobówek nie ? - tego nie wiem. Faktem jest jednak to, że tablica była.

Może wiecie coś więcej na ten temat ?
Odpowiedz
#17
(13-09-2012, 10:54)eplus napisał(a): ... A co do obwodnicy Svidnika, to ja obwodzę tak: w Ladomirovej zaraz za Tekturowym Policajem skręt w lewo i przez wioski, i wyjeżdżam daleko za Svidnikiem, chyba aż w Stropkovie. Skrót o jakieś 2 km (całość odcinka to chyba ze 12km), droga kręta i wiejska, ale dla SUVa bez różnicy, całkiem pusta a nie jazda w konwoju.
...

Kurczę, a ja sobie jechałem przeszczęśliwy tą obwodnicą Svidnika bez winietki... Jak by tam była jakaś policja, pewnie mina by mi zrzedła Smutek Ładny miałbym początek urlopu ...
Odpowiedz
#18
Ja raz jechałem i widziałem tam tablicę "bez uhrady", a kiedy indziej była znowu opłata... a kij im w oko...
Linkuję do innego forum, jeśli wybaczycie, a jak nie wolno, to proszę do kosza:

http://www.odyssei.com/forum/index.php?s...try1003891
Odpowiedz
#19
(13-09-2012, 11:19)kurek napisał(a):
(25-08-2012, 18:46)riesling napisał(a): ... Na przedmieściach BB w stronę Zvolena zaczyna się już płatna część R1.
Vide http://mapy.cdb.sk/spoplatnenie/

Wiesz, jechałem od Zvolen'a do BB. Z internetu, z forum, wiedziałem, że jest to droga płatna i chcąc uniknąć wjazdu na nią, plątałem się przez wioski : Sliac, Velke Luky i Vlkanova.

Następnym razem w Sliacu nigdzie nie odbijaj w bok tylko jedź drogą 69, mijasz lotnisko na końcu Sliaca, potem jakąś jednostkę wojskową w krzakach między polami, stacje wodociągów Veolia, a potem już dojeżdżasz do BB. Za dziewczyną na słupie mijasz zjazd z R1 na 69, a za kawałek jest wjazd na R1 z 69. Taki jakiś niepozorny ale oznakowany (jak ominiesz ten to za kawałek jest jeszcze jeden). Od tego pierwszego wjazdu droga jest bezpłatna <3,5t.
Odpowiedz
#20
Dodam jeszcze z własnych doświadczeń dwie mijanki na Słowacji w drodze do Satoraljaujhely:
omijam Svidnik szerokim łukiem, następnie wzdłuż zalewu Domasa dojeżdżam do Vranova n/T i w miejscu, gdzie jest wysepka pod zamkiem na wielkiej skale nie jadę w prawo na Vranov, ale w lewo na most i za jakieś 400 metrów skręt 90 stopni w prawo. Jadę przez lasy, pola i jedną wioskę ok. 8km i na końcu przejeżdżam pod wiaduktem i dojeżdżam do głównej drogi - skręcam w prawo jakby na Vranov, ale po jakichś 2 km skręcam znów w lewo, tylko nie w pierwszy skręt na Trhoviste, ale następny - na Sacurov, i jadę do Sacurova znowu około 10km przez szczere pola. Tak to omijam "obwodnicę" Vranova, która niezbyt przypadła mi do gustu - za dużo skrzyżowań, za duży ruch lokalny. Co do odległości jest to to samo +/- 2km, ale jazda jest bardziej płynna, a mniej stresująca.
Ze stanu wojennego przypomniała mi się przeróbka Mickiewicza: "Wylały rzeki, pełne zwierza bory i pełno stróżów prawa przy drodze." Oczywiście jadę przez te dwie wioski 50km/h i innym też tak radzę, ale zabudowań w tym wariancie jest naprawdę mniej.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,321,425 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 424 489,129 10-09-2023, 11:33
Ostatni post: Waldek
  Zakup winiety - z innej strony swierzaczek 5 895 28-07-2023, 11:22
Ostatni post: ex-komar
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,091 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Mandat za brak winiety od niemieckiej firmy? nikodem977 12 10,063 07-06-2023, 9:55
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości