na Węgry przez Słowacje, winiety
#21
Witam serdecznie.

Niedługo planuję swoją pierwszą podróż na Węgry.
Obrałem trasę polecaną przez google maps, tak aby dojechać stosunkowo szybko i ominąć opłaty na Słowacji.

Poniżej załączam link do trasy.
http://goo.gl/maps/ftqsP

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś określił czy ta trasa ma przysłowiowe "ręce i nogi" oraz czy faktycznie nie przebiega przez płatne odcinki.

Nie miałem jeszcze okazji być na Słowacji i Węgrzech, więc nie chciałbym, aby się okazało że jadę na miejsce "uliczkami osiedlowymi".

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Odpowiedz
#22
Ta droga wygląda na bardzo pokręconą zwłaszcza na południu Słowacji, choć wysokich gór już tam chyba nie ma.
Gdybym miał jechać przez Słowację 300km, to chyba kupiłbym winietkę - byłaby na tym duża oszczędność czasu. Autostradą można jechać 100+, a drogami darmowymi trzeba jechać max. 50. Kombinowanie bocznymi drogami ma sens dla ominięcia odcinka Preszów-Koszyce (jakieś 20km). Inna kombinacja to podjechać gdzieś pod południową granicę, np. Nowy Sącz - Gorlice - Bardejov - Presov - Kosice - Miskolc i dalej węgierską autostradą do Budapesztu. Jakieś 100km więcej, ale jazda na pewno spokojniejsza - więcej na swoim (PL) terenie, przez Słowację tylko jeden łatwy kawałek i dalej autostrada.
Natomiast nie polecam przeprawy przez Słowację z okolic Popradu na południe w kierunku Ozd - bardzo długo piłuje się serpentynami przez zalesione góry.

Edit: autostrada zaczyna się chyba jeszcze przed Miskolcem.
Odpowiedz
#23
Ta droga wcale pokręcona nie jest i na pewno jest najkrótszą drogą z Krakowa do Budapesztu. Droga E77 nie ma płatnych odcinków ani na Słowacji, ani na Węgrzech. Względem tego co pokazuje Google trzeba się trzymać drogi E77 na Słowacji, przez Rużomberok (Rozsnyó), Bańska Bystrica
(Besztercebánya), Zvolen (Zólyom).
Ostatnio jechałem tą drogą w październiku do Budapesztu.
Winieta tygodniowa dla samochodów osobowych 2975 Ft kosztuje.
To jest ok 45 PLN, i ważny jest przez 10 dni ( jak do tej pory nikt nie był w stanie mi wytłumaczyć dlaczego nazywa się tygodniowa).
Więcej info po polsku pod linkiem:
http://www.autopalya.hu/Root/Autopalya-H...ENGYEL.pdf
Odpowiedz
#24
(16-12-2012, 23:52)Aquincum napisał(a): Ta droga wcale pokręcona nie jest i na pewno jest najkrótszą drogą z Krakowa do Budapesztu. Droga E77 nie ma płatnych odcinków ani na Słowacji, ani na Węgrzech. Względem tego co pokazuje Google trzeba się trzymać drogi E77 na Słowacji, przez Rużomberok (Rozsnyó), Bańska Bystrica
(Besztercebánya), Zvolen (Zólyom).

Własnie domyślnie zastanawiałem się nad trzymaniem cały czas drogi E77, która przeprowadzi mnie do samego Budapesztu, ale według poniższej mapy odcinek Bańska Bystrica - Zvolen (R1) jest płatny, a nie chce mi się kupować winiety, żeby przejechać 10km.

Słowacja - Winiety
Odpowiedz
#25
Bo jest i policja w Zvoleniu sprawnie wyłapuje bezwinietowców, sam widziałem.
Od kiedy wyprostowany został odcinek do Rużomberku, jedzie się tamtędy bardzo fajnie, tylko brak cywilizowanych parkingów daje się we znaki.
Odpowiedz
#26
Hmm.. faktycznie przejechałem w październiku nie płacąc za ten odcinek.
Trudno to nazwać autostradą.
Droga od Martina przez Kremnice (Körmöcbánya) i Ziar nad Hronom jest piękna ale w fatalnym stanie, miejscami widać jak po ulewie woda zmyła połowe drogi w wyższych partiach.
Znalazlem (chyba) najbardziej aktualną mape słowackich dróg płatnych i niepłatnych:
http://www.ndsas.sk/ext_dok-mapa_siete/44547c
Odpowiedz
#27
Ja pisałem o odcinku bezpośrednim z Banskej do Zvolena, obok lotniska. Zdaje się, że to jest droga w przebiegu E77 i jest w stanie bardzo dobrym, w zeszłym roku ostatni raz jechałem.
Odpowiedz
#28
Ja zawsze pomykam Konieczna - Bardejów - Preszów - Koszyce - Miszkolc autostrada i uważam, że to najoptymalniejsza droga dla wschodniej części Polski... oczywiście autostradę Preszów - Koszyce omijam, bo nie opłaca się skórka za wyprawkę.

Był jakiś czas temu problem z zakupem matric węgierskich on line ale ostatnio został rozwiązany i polecam wszystkim: https://www.virpay.hu/en/autopalya-matrica-vasarlas.htm Wydruk w formie pdf dostajemy natychmiast po transakcji i dodatkowo na wskazanego maila za opłatą bodaj 100ft. Stronka po angielsku.

p.s. te 100ft to oczywiście nie za wydruk, lecz za całą operację... sorry
Odpowiedz
#29
O, pardą, nie doczytałem dokładnie całości tematu na tej stronie, stąd moja poprzednia uwaga.

Jeśli chodzi o mapę Zorbasa, to nie trzeba zjeżdżać do Vácu z powodów oszczędnościowych: M2 dla osobowych jest darmowa.
Odpowiedz
#30
OBWODNICA SVIDNIKA NIE JEST PŁATNA
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przez Słowację na Węgry - mapa płatnych dróg Sztasek 2,115 1,321,337 16-03-2024, 16:28
Ostatni post: Sztasek
  Autostrady na Węgrzech (mapa, ceny, winiety) fvg 424 489,111 10-09-2023, 11:33
Ostatni post: Waldek
  Zakup winiety - z innej strony swierzaczek 5 895 28-07-2023, 11:22
Ostatni post: ex-komar
  Roboty drogowe i inne ograniczenia w ruchu w Czechach, Słowacji i na Węgrzech Waldek 90 95,081 03-07-2023, 22:08
Ostatni post: Mamut
  Mandat za brak winiety od niemieckiej firmy? nikodem977 12 10,060 07-06-2023, 9:55
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości