Witaj na Forum Węgierskim!

Forum Węgierskie to miejsce spotkań i wymiany poglądów osób zainteresowanych wszystkim, co węgierskie. Na forum znajdziesz przydatne informacje dotyczące poruszania się po

Budapeszcie

, noclegów w okolicy

Balatonu

, a także najlepszych

węgierskich kąpielisk termalnych

.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji i życzymy miłego pobytu na forum!

usmiech

Zaloguj się, aby uzyskać
pełny dostęp do forum i ukryć ten komunikat!

pytanie na początek nauki
emilyana Offline
Użytkownik
Liczba postów:1
Dołączył:25.08.2014
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #1
pytanie na początek nauki
Witam!
Mam pytanie do ludzi, którzy uczą się węgierskiego. Jestem wielką fanką tegoż języka, podoba mi się strasznie i w zasadzie od lat prowadzę wewnętrzy spór - uczyć się czy się nie uczyć? Z jednej strony moim marzeniem jest mówić po węgiersku, z drugiej - język jest niewątpliwie trudny i potrzeba czasu i poświęcenia, żeby go opanować,a przy tym niestety nie jest zbyt przydatny. Może się mylę, ale wydaje mi się, że naukę węgierskiego bardziej można traktować jako pasję niż coś, co się może naprawdę w życiu przydać. Obecnie uczę się innych języków, a nie chcę łapać zbyt wielu srok za ogon, ale kiedy to, czego uczę się teraz opanuję na poziomie zaawansowanym chciałabym zacząć nowy język no i cały czas kusi mnie ten węgierski. Plan jest taki, żeby zacząć się uczyć słownictwa, po kilka słówek dziennie, a za kilka miesięcy/lat wziąć się za naukę na poważnie i przysiąść nad gramatyką. No i tu w zasadzie rodzi się moje pytanie: O gramatyce węgierskiej nieco czytałam, jej zawiłości mnie nie przerażają, a wręcz przyciągają, natomiast co by mnie mogło baaardzo zniechęcić to wyjątki i konieczność kucia na blaszkę. Mogę się nauczyć miliona regularnych końcówek w różnych trybach, czasach, ale strasznie nie lubię sytuacji, gdzie np. nauczenie się słówka nie wystarczy, bo żeby je odmienić trzeba też się nauczyć na pamięć końcówki w liczbie mnogiej czy bierniku czy innym pierniku. Przykładowo liczba mnoga w języku niemieckim. Słówko znasz, ale (przynajmniej na początku) musisz zajrzeć do słownika, żeby użyć je w liczbie mnogiej. Potem to już przychodzi łatwiej, bo się człowiek osłucha, a poza tym jakoś tak się już czuje język. Niemniej, mimo że w niemieckim można powiedzieć dałam radę, strasznie czegoś takiego nie lubię i zabija to we mnie zapał do nauki. Jeśli dodamy do tego zawiłość regularnych form gramatycznych węgierskiego, myślę, że jednak polegnę i wezmę się za coś bardziej przydatnego. Próbowałam znaleźć informację na ten temat, ale np. w jakiejś książce wyczytałam, że żeby stworzyć taką czy taką formę dodajemy końcówkę taką lub taką, ale nie wyjaśnia kiedy ta pierwsza, a kiedy ta druga i czy jest na to jakaś reguła. Domyślałam się, że to zależy np. od samogłosek w wyrazie, ale, jak już powiedziałam, nie mam czasu aż tak się zagłębiać w gramatykę, a dla laika to wszystko brzmi zbyt skomplikowanie i w sumie nie wiem. Więc w końcu jak to jest: czy w węgierskim dużo jest nieregularności? Takich, które trzeba po prostu wkuć. Czy większość rzeczy da się wysnuć z reguł (nawet jeśli jest ich milion)? Rozpisałam się trochę, ale mam też nadzieję, że oprócz odpowiedzi na to ostatnie pytanie może ktoś będzie miał dla mnie jeszcze jakieś porady czy komentarze. Może jakieś słowa zachęty albo wręcz odwrotnie. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
25-03-2015 3:01
Sztasek Offline
Użytkownik
Życzliwy użytkownik. Od 100 punktów reputacji.
Liczba postów:4,186
Dołączył:21.06.2013
Płeć:Mężczyzna
Skąd:
Węgierski:Egy kicsit ;)
Post: #2
RE: pytanie na początek nauki
Jest takie węgierskie powiedzenie "Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz" ...
Uśmiech
30-03-2015 17:17
poimandres Offline
Użytkownik
Liczba postów:4
Dołączył:05.10.2013
Płeć:
Skąd:
Węgierski:
Post: #3
RE: pytanie na początek nauki
wystarczy wiki z przykładem Szeroki uśmiech

Liczbę mnogą tworzymy za pomocą końcówki -k.
Np. jó - jók (dobry - dobrzy, dobre); ajtó - ajtók (jedne drzwi - kilkoro drzwi);

Jeżeli wyraz kończy się na samogłoskę -a lub -e, to samogłoski te, po dodaniu do nich przyrostków, wydłużają się na -á i -é.
Np. lámpa - lámpák (lampa - lampy); tábla - táblák (tablica - tablice); barna - barnák (brązowy - brązowe); lecke - leckék (lekcja - lekcje).

Jeśli wyraz kończy się spółgłoską, to pomiędzy temat a przyrostek liczby mnogiej wstawiamy samogłoskę łączącą. Dla wyrazów z samogłoskami przednimi jest nią -e lub -ö, a z samogłoskami tylnymi -o lub -a.
Np. érdekes - érdekesek (ciekawy - ciekawe) szék - székek (krzesło - krzesła) mennyezet - mennyezetek (sufit - sufity) rossz - rosszak (zły - złe, źli) munkás - munkások (robotnik - robotnicy)

Wyrazy zakończone na -ú, otrzymują samogłoskę łączącą -a-.
Np. hosszú - hosszúak (długi - długie).

Wyrazy zakończone na -ű, otrzymują samogłoskę łączącą -e-.
Np. gyönyörű - gyönyörűek (wspaniały - wspaniałe, wspaniali).
Po liczebnikach nie ma potrzeby stawiania rzeczownika w liczbie mnogiej, liczebnik dostatecznie jasno określa ilość, np. két kutya - dwa psy (dosłownie: dwa pies), öt forint - pięć forintów (dosłownie: pięć forint).

Wegierski to jeden z najlogiczniejszych jezykow swiata Uśmiech
Ale jesli juz bardzo chcesz problem, to rzeczywiscie jest obocznosc koncowek -ok/-ak Uśmiech Co wiecej, przez pierwsze lata nauki nie rozroznisz tych dzwiekow w mowie Uśmiech

a skoro sie zastanawiasz od paru lat... wiesz ile slowek bys juz znala gdybys sie uczyla 2 dziennie ;p
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2015 16:56 przez poimandres.)
31-03-2015 16:55


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Kurs podstawowego słownictwa na Memrise Dragonboliero 4 1,222 23-10-2017 13:13
Ostatni post: Sylwiaa
Książki do nauki Maniek 92 62,726 26-05-2017 5:01
Ostatni post: Sztasek
Tekst na t-shirt Ramirez 20 3,535 07-02-2017 10:44
Ostatni post: Ramirez
Hiszpański na Węgrzech Simon 3 2,227 22-02-2016 13:18
Ostatni post: miskaa4
Pytanie dotyczące gramatyki języka węgierskiego. fuggveny 0 1,819 20-02-2015 22:09
Ostatni post: fuggvenypytanie na początek nauki
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości