Baseny lecznicze
#1
Zdecydowanie najwięcej uwagi w kontekście kompleksów basenowych poświęcamy na wszelkiego rodzaju atrakcje w postaci zjeżdżalni, "dzikich rzek", lazurowej przejrzystości wody, miejsca na plażowanie, itp. Tymczasem większość węgierskich kąpielisk powstała z myślą o leczeniu wszelkich dolegliwości, a dopiero później uzupełniono te miejsca o inne "rozrywkowe" atrakcje.
Jednak nie w każdym miejscu woda pomaga na te same dolegliwości, w niektórych przypadkach wręcz konkretna choroba jest przeciwskazaniem do moczenia w tej, a nie innej miejscowości.
Podam kilka przykładów leczniczych właściwości wód. Oczywiście są to tylko ogólne opisy. Gdyby ktoś chciał leczyć swoje dolegliwości w węgierskich basenach termalnych, powinien po pierwsze znaleźć dokładnie informacje na temat wskazań leczniczych, a po drugie najlepiej skonsultować taki wyjazd ze swoim lekarzem. Z tego co wiem (ja sam nie korzystałem z wód leczniczych) na terenie basenów termalnych są zazwyczaj oferowane różne dodatkowe usługi hydroterapeutyczne (m.in. bicze wodne, elektroterapia, kąpiele błotne, inhalacje, itp.).

Kąpieliska w Budapeszcie.
CSASZAR - bóle mięśniowe, bronchit.
GELLERT - bóle mięśniowe, schorzenia żył i układu krążenia, kręgosłupa, astma.
KIRALY - schorzenia kręgosłupa, nerwobóle, reumatyzm.
LUKACS - schorzenia reumatyczne, stawowe, choroby układu pokarmowego, nerwobóle.
RAC - bóle mięśniowe, ogólne osłabienie.
SZEHENYI - schorzenia nerek i dróg moczowych, nadkwasota żołądkowa, choroby stawów i kręgosłupa.

Pozostałe miejscowości
BALATONFURED - schorzenia układu krążenia, układu oddechowego.
DEBRECZYN - schorzenia układu krążenia i naczyń krwionośnych.
EGER - schorzenia mięśniowo-stawowe, kręgosłupa, choroby skóry.
GYOR - schorzenia kobiece.
GYULA - schorzenia układu ruchu, pourazowe, choroby kobiece.
HAJDUSZOBOSZLO - schorzenia układu pokarmowego, oddechowego, choroby kobiece i choroby skóry.
HARKANY - schorzenia reumatyczne, kobiece, artretyzm, łuszczyca.
HEVIZ - schorzenia reumatyczne, stawowe, infekcje wewnętrzne.
KAPOSVAR - schorzenia stawowe, reumatyczne, układu krążenia.
MEZOKOVESD - schorzenia żołądkowo-jelitowe, reumatyzm.
MISKOLC TAPOLCA - schorzenia kręgosłupa, systemu nerwowego, dróg oddechowych, stany osłabienia fizycznego.
NYIREGHAZA - schorzenia kobiece, kostno-stawowe.
PARAD - schorzenia przewodu pokarmowego.
SARVAR - schorzenia kobiece w tym niepłodność, reumatyczne, schorzenia układu nerwowego, łuszczyca.
TISZAUJVAROS - schorzenia kobiece, układu moczowego.
ZALAKAROS - schorzenia kostno-stawowe, kobiece.
Odpowiedz
#2
Dobra robota, andrasz! Swoją drogą to jest kompletna lista basenów termalnych na Węgrzech? Przyznam, że o istnieniu niektórych z tej listy nigdy nie słyszałem Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Aaaa... już znalazłem kilka, których brakuje tutaj. Nawiasem mówiąc podsunęła mi ta lista pewien pomysł. Zaraz go opiszę Oczko

EDYCJA:

Wspomniany pomysł to ten temat Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Słusznie zauważyłeś, że nie jest to kompletna lista, nawet nie wiem, czy stanowi 1/3 i Twój pomysł stworzenia takiej listy jest bardzo dobry.
Odpowiedz
#5
Tutaj też podepnę:
http://www.wegry.info.pl/spa-wellness/wody-lecznicze
Odpowiedz
#6
Proszę o pomoc w znalezieniu informacji o składzie wody termalnej w Komarom. Nic na ten temat nie znalazłam, a chciałabym wiedzieć czy woda zawiera jod i w jakiej ilości.
Odpowiedz
#7
(18-07-2013, 6:50)Aattaa napisał(a): Proszę o pomoc w znalezieniu informacji o składzie wody termalnej w Komarom. Nic na ten temat nie znalazłam, a chciałabym wiedzieć czy woda zawiera jod i w jakiej ilości.

Skład wody w kąpielisku leczniczym w Komárom.

[Obrazek: 1z3crac.jpg]


Źródło: http://www.komthermal.hu/gyogyaszat/bemutatas
Odpowiedz
#8
Ja tak dla żartu zapytam - czy te wody pomagają wszystkim, czy tylko tym, którzy wierzą w ich lecznicze działanie? Bo zastanawiam się, z czego żyją na Węgrzech lekarze? Oczko
Odpowiedz
#9
Leczą takich niedowiarków jak Ty Uśmiech.
A tak na poważnie, to ja zwracam uwagę na przeciwwskazania. Kąpiel pomoże albo i nie, a i tak ma się dużą frajdę z taplania.

Waldkowi dziękuję za informację.
Odpowiedz
#10
Pomoze albo nie pomoze, ale raczej nie zaszkodzi...
(18-07-2013, 12:53)eplus napisał(a): Ja tak dla żartu zapytam - czy te wody pomagają wszystkim, czy tylko tym, którzy wierzą w ich lecznicze działanie? Bo zastanawiam się, z czego żyją na Węgrzech lekarze? Oczko
Na Wegrzech lekarz moze dac skierowanie i wtedy ma sie znizke albo nawet sie nic nie placi.
A tak, to sluzba zdrowia podobna do naszej czyli nalezy omijac szerokim lukiem!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Baseny po drodze Rzeszów - Hajdúszoboszló Cytryna 11 1,566 21-10-2023, 5:49
Ostatni post: eplus
  Miskolc Tapolca - baseny jaskiniowe andrasz 97 214,635 02-07-2023, 21:41
Ostatni post: jolciaa171
  Nyiregyhaza baseny - informacje. Adin0 7 3,650 12-10-2022, 14:19
Ostatni post: Aattaa
  Baseny w Tiszaujvaros eliza1385 171 192,004 22-08-2021, 8:07
Ostatni post: eplus
  Nyiregyhaza baseny - informacje. Adin0 1 1,942 28-04-2021, 13:37
Ostatni post: maj0nez



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości