Aktualności
#1
Dzień Węgierskiej Kultury!

Impreza zamykająca wystawę Kobiety, dywany, przemysł domowy!

20 stycznia 2013 r. (niedziela) od godz. 10.00 na odwiedzających muzuem czeka bogaty program: zapraszamy na koncert chóralny, oprowadzanie po wystawie, lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty rękodzieła.
Odpowiedz
#2
"Wykończenie dywanu – Szőnyegvég” – Ostatni dzień wystawy
Wydarzenie zamykające wystawę pt. „Kobiety, dywany, przemysł domowy”
20 styczeń 2013 - 10.00-14.00

20 stycznia 2013 r. (niedziela) Muzeum Etnograficzne uczci Dzień Węgierskiej Kultury w szczególny sposób: na zwiedzających czekają koncert chóralny, oprowadzanie po wystawie, lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty rękodzieła. W dniu zamykającym wystawę „Kobiety, dywany, przemysł domowy” nie można zamieść żadnego pytania pod dywan, każda nieodkryta tajemnica ujrzy światło dzienne! Kuratorzy wystawy i zaproszeni eksperci w niecodzienny sposób odkryją przed dziećmi i dorosłymi tajniki strzyżenia owiec, rewolucyjną rolę przędzenia, techniczne sekrety tkania dywanów oraz jeszcze wiele innych ciekawostek.
Kontynuując stuletnią tradycję, zrzeszające węgierskie chóry i orkiestry stowarzyszenie Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége zaprasza na uroczysty koncert chóralny.

Wątki obszywania:

10.00 Wrzeciono i motowidło: dzieci na wystawie
Wszystko, co warto wiedzieć o obróbce wełny począwszy od strzyżenia owiec skończywszy na tkaniu dywanu. Oglądając eskponaty umieszczone na wystawie dowiemy się jakie narzędzia używane były dawniej do tkania, oraz jakie wzory wplatano w kolorowe dywany wełniane. W czasie warsztatu wybieramy eksponaty, dzieci mogą zaprojektować swój własny wzór dywanu.

10.30 Oprowadzanie po wystawie razem z Piorską Pintér i Móniką Lackner
Piroska Pintér jest wykwalifikowaną instruktorką pracującą w zajmującej się pielęgnacją tradycji instytucji Hagyományok Háza. Wiele generacji nauczyło się od niej wszystkich tkackich umiejętności. W czasie zwiedzania przedstawi techniczne tajniki tkania.

11.00 Koncert chóralny stowarzyszenia KÓTA
Uroczysty koncert chóralny zrzeszającego węgierskie chóry i orkiestry stowarzyszenia Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA) z okazji Dnia Węgierskiej Kultury.

11.30 Śpiąca królewna w przędzalni 18 +

Lekcja muzealna dla dorosłych razem z Hajnalką Fülöp
W życiu Śpiącej królewny decydującą rolę odegrało użyawne w przędzalniach wrzeciono. Dlaczego właśnie to proste narzędzie pracy kobiet występuje w baśni? Dawniej, dla mieszkających na wsi dziewcząt jednym z najważniejszych miejsc spotkań była przędzalnia, gdzie razem pracowano i bawiono się. Co mają wspólnego Śpiąca królewna i wiejskie dziewczęta? Możliwe, że w przędzalni zdarzyło się również coś innego, co łączyło się z inicjacją kobiet. Wskazują na to dawne opisy, teksty pieśni, zabawy dramatyczne z przędzalni…

13.00 Subiektywe oprowadzanie po wystawie 4 x

Ostatnie godziny, ostatnie wątki, ostatnie oprowadzanie po wystawie razem z kuratorkami Móniką Lackner i Hajnalką Fülöp, z projektantką wystawy Krisztiną Jerger oraz designerką Ildikó Ardai. Kuratorki opowiedzą o kulisach wystawy, o cudownych dywanach, które można jeszcze odnaleźć w magazynach muzeum oraz o przeżyciach związanych z prowadzonymi przez nie badaniami.

10.00 - 14.00 Warsztaty rękodzieła zorganizowane na wystawie
Przynieś dwa druty!
Naszym gościem będzie związek zawodowy Kézimunkások Szakszervezete, organizujące się na Facebooku amatorskie koło rękodzielnicze. Czy pamiętasz, jak kiedyś robiłeś na drutach sweter? Przynieś swoje druty, mi zapodamy wątek, ciesz się radością wspólnej pracy!
Przedmioty z filcu
Z kolorowej wełny wykonamy drobne, cieszące oko przedmioty.
Tkanie na ramie tkackiej, bardku...
Z pomocą Piroski Pintér i Judit Kamocsai będziesz tkać tyle, ile tylko czas pozwoli! Poznasz proste sprzęty służące do tkania oraz kilka podstawowych technik.

Bilety wstępu:
Normalny: 1400 Ft
Ulgowy: 700 Ft
Osoby, którym normalnie przysługiwałby bezpłatny wstęp, w tym dniu mogą wziąć udział w imprezie kupując bilet ulgowy. Z biltem wstępu na imprezę można obejrzeć również pozostałe wystawy znajdujące się w muzeum!

Informacje nt. programu:
"Szőnyegvég": Bodnár Kata, bodnar@neprajz.hu, +36/1-473-2439
KÓTA: Nagel Edith, nagele@neprajz.hu, +36/1-473-2424

Dalsze informacje:
Joó Emese, referent prasowy
+36/1-473-2423, +36/30-559-0895
emese@neprajz.hu




Odpowiedz
#3
"Egyujjas kesztyű a szerencséhez"

Pod takim tytułem na stronie Magyar Múzeumok Online ukazał się artykuł napisany przez Ágnes Kerezsi, kuratorki nowej wystawy, która odkryje pochodzące z Estonii zbiory Aladára Bána. Otwarcie wystawy już w piątek 25.01., tymczasem zachęcam do przeczytania artykułu dającego nam jej przedsmak. Ágnes Kerezsi pisze m.in. o magicznej mocy rękawiczek estońskich, które obok wielu innych eksponatów będzie można obejrzeć na wystawie.

link do artykułu: http://www.magyarmuzeumok.hu/targy/1007_...erencsehez
Odpowiedz
#4
W artykule, do którego jest link w poprzednim poście jest zdjęcie wiatraka na wysokim postumencie,

[Obrazek: 34gvzue.jpg]

zastawia mnie, co jest przyczyną takiego wynoszenia wiatraków (im wyżej, tym większy wiatr, ochrona przed szkodnikami - myszy, teren zalewowy?).
Nigdzie nie spotkałam się z takim typem wiatraków.
Odpowiedz
#5
Witam! Niestety w tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, ale napiszę do kuratorki wystawy i na pewno się dowiemy, pozdrawiam serdecznie i zapraszam do obejrzenia wystawy!
Odpowiedz
#6
Otwarcie wystaw estońskich
25 stycznia 2013 – godz. 17.00
[Obrazek: nagy_eszt_kiallitas_7.jpg]

Muzeum Etnograficzne i Instytut Estoński na Węgrzech zaprasza serdecznie na otwarcie wystaw pt.

„Saaremaa, Hiiumaa, Muhumaa
Obraz etnograficzny Archipelagu Estońskiego sprzed stu lat – kolekcja Aladára Bána”


oraz

„Lud practwa wodnego. Filmowe wędrówki Lennarta Meri, 1969-1988”


Otwarcie odbędzie się 25 stycznia 2013 roku o godz. 17.00.

Powitanie wygłosi
Zsuzsanna Szarvas
zastępca dyrektora Muzeum Etnograficznego.

Wystawę otworzy Őexc. Priit Pallum
ambsador Republiki Estońskiej na Węgrzech,

András Bereczki
konsul honorowy Republiki Estońskiej,

oraz
Mihály Hoppál, doktor Węgierskiej Akademii Nauk.

W programie występ grupy tanecznej Baltikuum.
[Obrazek: ikon_Lennart_Meri_7.jpg]
Odpowiedz
#7
Zachęcam do przeczytania ciekawej refleksji na temat przyszłości muzeum. Tekst oryginalny: http://www.neprajz.hu/tartalom.php?menu2=674

Współczesny eksponat miesiąca: styczeń 2013

Okno
[Obrazek: a_honlap_kortars_mutargya_januar_400.jpg]

Ten na pierwszy rzut oka dziwny eksponat to okno radzieckiego samolotu pasażerskiego. Produkcja samolotu ruszyła w 1959 roku, i trwała do 1978. Słuszne jest pytanie: czego szuka takie okno w zbiorach Muzeum Etnograficznego?

Zagadkowy przedmiot trafił do muzeum w trakcie zbierania materiałów na zorganizowaną w 2006 roku plastikową wystawę (http://www.neprajz.hu/kiallitasok.php?me...itas_id=20). Właściciel przynosząc go, opowiedział historię śmieszną i tragiczną zarazem. Brzmi ona tak: „Byłem w Peszcie, kiedy rozebrano na części samolot pasażerski Ił-18. To jest okno plexi. Zabrałem je do domu, ponieważ chciałem, aby moje dziecko mogło przez nie wyjrzeć, bo i tak nie wsiądzie do samolotu, gdyż jestem bezrobotny” (Zoltán Osgyáni, tłum.EtnoMuzeum).

Pochodzący z przekazu ustnego tekst pojawił się w alternatywnej czytance z wystawy: http://www.neprajz.hu/tartalom.php?menu2=105. Dla utrzymania porządku edytorskiego należało nadać mu tytuł. Taki, który zawarłby w sobie byt fizyczny eksponatu (okno, przez które możemy wyjrzeć), oraz część historii, która zwraca uwagę na ściskające serce problemy społeczne: sytuację, kiedy ojciec zaczyna rozumieć, że nie może zapewnić dziecku lotu samolotem i podróżowania. Ponieważ nie ma pracy. Nie ma bezpieczeństwa materialnego. Nagle wyłania się tytuł: A KILÁTÁS (węg. widok, perspektywa).

Styczeń to miesiąc rozpoczynania. Planujemy, na bliższą lub dalszą przyszłość, na poziomie indywidualnym i instytucjonalnym próbujemy wyobrazić sobie, na co będzie możliwość, czas i perspektywa. Dzisiaj na Węgrzech muzea mogą napotkać trudności podczas szukania odpowiedzi na pytanie, co przyniesie przyszłość. Jakie są ich perspektywy. Na bliższą i dalszą przyszłość. Ale może nadszedł czas, aby o tym porozmawiać. W dyskusji tej pomocą służyć mogą niezwykle bogate, ekscytujące, przepełnione znaczeniem i treścią zbiory muzeum, nasze doświadczenia badawcze i krytyczne uwagi. To jest okno. I to są nasze perspektywy.

Okno samolotu
plexi (polimetakrylan metylu), guma do uszczelniania (elastomer), metal
producent: Iljuszyn, Związek Radziecki "Iljuszyn Ił-18"
lat 60. XX wieku
40,5x5x30,5 cm
fot.: Krisztina Sarnyai
Odpowiedz
#8
(18-01-2013, 16:00)julka napisał(a): W artykule, do którego jest link w poprzednim poście jest zdjęcie wiatraka na wysokim postumencie,

[Obrazek: 34gvzue.jpg]

zastawia mnie, co jest przyczyną takiego wynoszenia wiatraków (im wyżej, tym większy wiatr, ochrona przed szkodnikami - myszy, teren zalewowy?).
Nigdzie nie spotkałam się z takim typem wiatraków.
Tak sobie myślę - po co wkopywać się w ziemię, by zapewnić wiatrakowi stabilną podstawę obrotnicy, skoro można tę obrotnicę ustabilizować obudową nad ziemią... obrotnica służy do łatwego przestawiania wiatraka czołem do kierunku wiejącego właśnie wiatru.
Na terenach o stałych kierunkach wiatrów budowano wiatraki bez obrotnic.

Wiatraki na obrotnicach:

[Obrazek: Wiatraki-z-wypy-Oland-Szwecja.jpg]

Bez obrotnic:

[Obrazek: 15191807-typowe-hiszpanskie-wiatraki-w-c...zpania.jpg]
Odpowiedz
#9
Projekcje filmów Instytutu Estońskiego
Na wystawie „Lud ptactwa wodnego. Filmowe wędrówki Lennarta Meri, 1969-1988”

Przed projekcjami filmów o godz. 15.00 etnografka Ágnes Kerezsi zaprasza na oprowadzanie po swojej wystawie zatytułowanej „Saaremaa, Hiiumaa, Muhumaa. Obraz etnograficzny Archipelagu Estońskiego sprzed stu lat – kolekcja Aladára Bána”

Filmy będą w języku oryginalnym, z napisami węgierskimi.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, II. piętro
Bilet wstępu: obejrzenie wystawy z oprowadzaniem oraz projekcja filmu 1400 HUF

26 stycznia 2013 – 31 marca 2013
bez przerwy w godz. 10.00 - 18.00
Táncok a Tejútnak. Képek Lennart Meri filmes vándorútjairól
(2011, Jaak Lőhmus, 60 min.)
Film dokumentujący pracę Lennarta Meri. Pokazuje, z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć realizatorzy filmów pracujący w Związku Radzieckim, wypowiadają się również pracujący razem z Meri kompozytor Veljo Tormis, pisarz Jann Kaplinski i językoznawca Tőnu Seilenthal.

2 lutego 2013, godz. 16.00
A sámán (1997, 22 min.)
Film, którego zdjęcia zostały wykonane w 1977 roku na Półwyspie Tajmyr, wprowadza oglądającego być może w najbardziej wyjątkowe zwyczaje zanikającego okresu: w tajemnice obrzędu szamańskiego Nganasanów.

Kaleva hangjai (1985, 42 min.)
Esej filmowy o pamięci, stosunkach pomiędzy ludami ugrofińskimi, rysunkach na skałach Karelów, Kalevali i Święcie Niedźwiedzia Chantów. W rozdziale zamykającym, do muzyki Veljo Tormis powstają do życia pradawne rytuały związane z rzemiosłem kowalskim.

16 lutego 2013, godz. 16.00
A vízimadarak népe (1972, 55 min.)
Film dokumentalny o historii, rozwoju, związkach językowych i kulturowych ludów ugrofińskich i samojedzkich. Przedstawiona na ekranie codzienność ludzi mówiących w językach kamasyjskim, nienieckim, chantyjskim, komi, maryjskim i karelskim, na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

2 marca 2013, godz. 16.00
A Tejút fiai (1978, 54 min.)
Kontynuacja filmu "Vízimadarak népe", która została zrealizowana we współpracy z Węgierską Telewizją. Znajdujący się przez długi czas na zakazanej liście w Związku Radzieckim film przedstawia tradycje Finów, Wepsów, Wotów, grupy Seto, Mordwinów, Mansów, Węgrów, Saamów, Nganasanów oraz Estończyków.

9 marca 2013
godz. 10.00 - 15.00
Estońskie lekcje muzealne dla dzieci
Animator: Kata Bodnár

godz. 16.00
Tórum fiai (1990, 61 min.)
Znajdziemy się w zachodniosyberyjskich rejonach, gdzie w II poł. lat 80. XX wieku odżywa ponad trzytysiącletnia tradycja: Święto Niedźwiedzia u Chantów.

5 maja 2013
godz. 10.00 - 15.00
Estońskie lekcje muzealne dla dzieci
Animator: Kata Bodnár

godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie „Saaremaa, Muhumaa és Hiiumaa. Obraz etnograficzny Archipelagu Estońskiego sprzed stu lat – kolekcja Aladára Bána”
Oprowadzająca po wystawie: kuratorka wystawy etnografka Ágnes Kerezsi

Odpowiedz
#10
(26-01-2013, 19:46)mordimer napisał(a): Tak sobie myślę - po co wkopywać się w ziemię, by zapewnić wiatrakowi stabilną podstawę obrotnicy, skoro można tę obrotnicę ustabilizować obudową nad ziemią... obrotnica służy do łatwego przestawiania wiatraka czołem do kierunku wiejącego właśnie wiatru.
Na terenach o stałych kierunkach wiatrów budowano wiatraki bez obrotnic.

Już rozumiem, wiem o co chodzi. Uśmiech
Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, że wiatrak może być tak skonstruowany, że możliwe jest obracanie jego do wiatru.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości