Magyar nóták, cigány nóták
#1
Na Wegrzech (w przeciwienstwie do Polski) popularne sa piesni ludowe/folklortstyczne, wywodzace sie "z ludu". Jest ich kilka rodzajow. Jedna z nich jest nóta. To nie to samo, co piosenka ludowa. Jest to pewien charakterystyczny sposob spiewania (cos na podobienstwo portugalskiego saudade).
Na poczatek zamieszcze jedna popularna cyganska Megyek haza a kocsmából a jedna wegierska Akácos út.
Odpowiedz
#2
Bardzo znana wykonawczynia muzyki cyganskiej jest Margit Bangó, ktora kika lat temu obchodzila 40-lecie na scenie. Czesto wystepuje z najlepszymi muzykami i spiewa zarowno magyar nóták jak i cigány nóták. W swoim czasie byla tez najmlodsza babcia na Wegrzech (w wieku 32 lat), nie wiem czy jej rekord zostal pobity od tamtego czasu. W tej chwili jest juz prababcia (ma 62 lata).
A tutaj w jej wykonaniu Aranyeső/Zloty deszcz
Odpowiedz
#3
(11-03-2013, 13:27)Ribizli napisał(a): Bardzo znana wykonawczynia muzyki cyganskiej jest Margit Bangó, ktora kika lat temu obchodzila 40-lecie na scenie. Czesto wystepuje z najlepszymi muzykami i spiewa zarowno magyar nóták jak i cigány nóták. W swoim czasie byla tez najmlodsza babcia na Wegrzech (w wieku 32 lat), nie wiem czy jej rekord zostal pobity od tamtego czasu. W tej chwili jest juz prababcia (ma 62 lata).
A tutaj w jej wykonaniu Aranyeső/Zloty deszcz

Myślę, że ręce nieźle bolą do wymachiwania tą kiecką tak namiętnie...
A co do muzyki uważam że jest dość charakterystyczna.
Dzięki Ribizli jesteś tutaj chyba taką "kopalnią wiedzy" z tego co zdążyłam zauważyć. bardzo mi się przyda czytanie Twoich postów Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#4
Dzieki za uznanie! Rzeczywiscie od wymachiwania kieckami mozna dostac zespołu cieśni nadgarstka!
Odpowiedz
#5
Lubię muzykę ludową. W moich zbiorach mam też muzykę z Węgier i Siedmiogrodu, to muzyka węgierska, cygańska, rumuńska. Kilka razy miałem okazję być na potańcówkach, to takie bale taneczne przy muzyce ludowej. Na takich zabawach obok siebie bawia się i młodzi, i starzy. Nie ma czasu na nudy, jest ... cool ... dla niewielu z odlotem. Wiadomo, Węgrzy lubią się bawić, a winem nie gardzą. Pomimo tego, nigdy nie było zaczepek, bójek, a może po prostu ktoś "na zapleczu" dbał o porządek. Jest sporo innych potańcówek na ludowo, to tzw. " táncház", tutaj przygrywa już zespół z prawdziwego zdarzenia. Na takim jednym " táncház" przygrywał "Csík zenekar", oto jeden z ich kawałków "Invertita"...http://www.youtube.com/watch?v=6F7dbqBdyhw
Odpowiedz
#6
Węgrzy mają to do siebie, że po alkoholu raczej się barátkoznak (przyjaźnią), nie szukają zaczepki. Trochę inaczej, niż u nas. Choć i to się zmienia powoli Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy są napisy do mondák a magyar történelemből? Nieznany 2 2,661 19-03-2016, 20:02
Ostatni post: Nieznany
  Magyar Filmszemle - przegląd filmów węgierskich fvg 5 7,271 27-09-2012, 20:47
Ostatni post: etelka



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości