Weekend w czeskiej Pradze
#6
Żeby oftopu za dużego nie robić to przeniosę to tutaj
(09-06-2015, 15:19)eplus napisał(a): Autostrady w Czechach są. Szosa z Cieszyna do Pragi w większości jest zbudowana z płyt betonowych, na których nieprzyjemnie podskakuje nawet mój traktor. Jechałem jak wielu innych lewym pasem, zjeżdżając w razie potrzeby ustąpienia miejsca.


W Pradze zaskoczyła mnie łatwość jeżdżenia po mieście (z nawigacją), dostępność praktycznie samego centrum dla samochodu i mimo tego płynność ruchu. Przejeżdżając przez tunel należy zapamiętać następny manewr albo zaczekać kilka sekund po wyjeździe na załapanie sygnału.
Nie ma strefy płatnego parkowania. Są zakazy i płatne parkingi, ale kilometr od Hradczan można normalnie zatrzymać się na ulicy i to bez opłat. To mi się spodobało, mogę zapłacić za autostradę, która jest nią nie tylko z nazwy, albo za postój w bezpiecznym ogrodzonym miejscu, ale nie lubię płacić za czasoprzestrzeń, która nie jest przecież dziełem magistrackich czy komunikacyjnych urzędników.
Piesi są natrętnie przepuszczani przez kierowców - wystarczy stać dwa metry od zebry, żeby zaraz ktoś się zatrzymał i machał ręką. Trzeba mieć refleks, bo w niektórych miejscach zielone dla pieszych albo dla pojazdów świeci jedną-dwie sekundy. Z policją nie miałem kontaktów.

odnosząc się do całej recenzji - zacznę chaotycznie - Ta ambasada?Oczko
[Obrazek: 53lqq1.jpg]

Zręczne oko dostrzeże że zostałem zauważony - pani podeszła i poprosiła o dalsze nie robienie zdjęć,obyło się bez kasowania karty pamięci itpOczko

Fakt, autostrady tam są różne - te bezpośrednio prowadzące do Pragi(najstarsze), w kiepskim stanie ale ogólnie jak dla mnie to i tak bajka.Obrazowo - 'gaz' w Krakowie, 'hamulec' w Pradze, zero stresu , o wiele gorsza jest podróż Krk-Budapeszt.
Co do przepuszczania pieszych - pełna Europa(ta którą lubię), może nawet za bardzo ale w porównaniu do totalnego chamstwa w naszym kraju to jak niebo i ziemia - podobnie jak i sama kultura jazdy.Oni już te zmiany które są u nas od chwili, już dawno mają za sobą, stąd szaleńców niewielu.

Sama Praga - jeśli nie ma korka to faktycznie, przyjemnie się jeździ choć trzeba uważać na fragmenty wyłączone z ruchu - można się naciąć.

Parkowanie - heh.Ogólnie jest problem, choć rozumiem ich pogląd na tą kwestię - większość miasta to tzw niebieska linia(private). W ścisłym centrum w ogóle nie polecam, trochę dalej na upartego można zrobić 'myk' bo kontrole najczęściej są między 9/10 rano a 12 - tak więc zaparkować wieczorem, usunąć rano - powinno się udać aczkolwiek gwarancji nie ma.
Są miejsca z parkometrami ale nie jest ich zbyt wiele - w weekend darmowo więc jak ktoś chce spędzić tylko te 3 dni to spokojnie może zostawić auto w piątek wieczorem i zabrać w poniedziałek rano. Oczywiście są te zieloen wyspy gdzie można parkować 24h na dobę ale ciężko je znaleźć - najlepiej spytać obsługę hotelu/hostelu - oni są zorientowanie.Nie wiem jak dziś ale większość Pragi 1 było właśnie taką 'wysepką; - nawet takiego stwora udało nam się sfilmować niedaleko parkinguOczko

[Obrazek: 2mfj249.jpg]

Ogólnie oni się tam nie pierdzielą - zauważone parkowanie w niebieskiej strefie, kończy się zazwyczaj odholowaniem auta.

Co do turystów to dziwię się że aż tak Polacy i ruskie były widoczne.W pełnym sezonie - głównie zachód+ co ciekawie sporo islamistów.
Raz ciśnienie mi skoczyło jak widzę 2 kolesi(w samym centrum) - krótkie spodenki, koszulki adidasy i obok 'dwa worki z dziurami na oczy'(ich kobiety). W dupie mam taki liberalizm - albo się dostosują do naszej kultury albo deportacja.

Kantory oszukują na potęgę, znaleźć uczciwy, graniczy z cudem.Myk mają jeden , uczciwa cena ale przy wymianie grubej gotówki i cena dla turystów - coś takiego jak by u nas za 1 euro można było dostać max 3 złote.

100% uczciwy kantor to Kaprova 14/13 - róg Kaprovej i Franze Kafky - podzielony na strefę Vip(na Kaprovej) - do niej nie wchodzimy, i Kafka - tak tam można wszystko wymienić w uczciwej cenie , włącznie ze złotówkami
Dolna Praga, tuż przy rzecze, nie daleko mostu Manesuv

Transport rozwiązany świetnie, głównie metro, w nocy tramwaje - kanary najczęściej czają na górze tuz po przekroczeniu strefy. Kontrole nie zdarzają się zbyt często ale przejazd bez biletu ryzykował bym tylko wtedy, gdybym nie miał monet bądź czasu na ich kupienie.

Sklepy - zazwyczaj malutkie opanowane przez Azjatów - ceny do przyjęcia choć drożej niż w lidlach,teskach itp. Oni maja te swoje 'nakupni zony' położone na obrzeżach - w centrum stawiają na mały handel choć da się znaleźć jakąś tanią sieć.

Jedzenie/picie - olać centrum, wystarczy zboczyć na sąsiednie dzielnice i jest tego pełno, w normalnych cenach - zazwyczaj jedzenie bardzo dobre
Kiedyś stary czech powiedział mi że jak piwo kosztuje więcej niż 30 koron(ok 5 zł) to nie wchodzić.Ja bym to zrewidował do max 35. trzeba pamiętać że tam % mierzy się trochę inaczej - 10-tki, słabe, 12tki, trochę
mocniejsze.
Mimo iż jest zakaz spożywania pod chmurką to bez obaw, byle trzymać kulturę i nie afiszować się z tym ale parki, nad rzeką - byle nie w ścisłym centrum choć tyle co razy piliśmy nawet tam winku czy piwko na ławeczce, żadnych przykrości nie uświadczyliśmy.

ostatnia dziś kwestia która poruszę to marihuana.Podobnie jak z alkiem - po prostu nie rzucać się w oczy, gdzie jest sporo lokali gdzie legalnie można sobie ją palić(właściciel ustala czy można czy nie) więc jak traficie do lokalu gdzie się pali to zero stresu

Ogólnie Praga jest piękna, wielka, klimatyczna.Byłem tam x razy a i tak mi się nie nudzi a to co napisałem to tylko takie podstawowe informacje.

Pozdrawiam i polecamOczko

/edit - i polecam ich pociągi.Jak ktoś z południa - dostać się do Pl Cieszyna - przejść do Czeskiego(do godzinki nie śpiesząc się i z Czeskiego do Pragi Pociągi full wypas co godzinę , max 2 - cena za bilet 2 osobowy(2 osoby to już grupa), to jakieś 50 zł od osoby, może trochę mniej.Tylko poprosić o bilet grupowy(druga osoba na 25% zniżki).Pendolino jest lekko droższe ale to też niewielka różnica a Pendolino a nie Pendolino praktycznie niczym się nie różni.
Polecam knajpkę przydworcową w Czeskim Cieszynie, jak będzie trzeba chwilę czekaćOczko
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 06-06-2015, 8:56
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Ribizli - 06-06-2015, 12:56
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 09-06-2015, 17:43
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez LK1 - 08-06-2015, 22:59
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 09-06-2015, 17:28
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez LK1 - 12-06-2015, 0:50
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 12-06-2015, 5:53
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez LK1 - 17-06-2015, 21:41
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Simon - 18-06-2015, 18:54
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Sztasek - 12-06-2015, 7:07
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez TBela - 16-06-2015, 10:36
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 16-06-2015, 21:50
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Simon - 16-06-2015, 21:59
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 27-06-2015, 21:28
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez LK1 - 09-08-2015, 20:13
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Simon - 10-08-2015, 18:03
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Sztasek - 10-08-2015, 20:32
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 28-06-2015, 20:23
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez kolina - 29-12-2015, 15:01
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez TBela - 31-12-2015, 1:17
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez JacekB - 06-01-2016, 15:33
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez jolciaa171 - 10-03-2018, 2:13
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Sztasek - 10-03-2018, 9:37
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez eplus - 29-04-2019, 16:35
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez mariusz - 03-03-2023, 21:20
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez mariusz - 27-06-2023, 12:12
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez maj0nez - 28-06-2023, 11:51
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez stan - 28-06-2023, 8:23
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez mariusz - 02-07-2023, 13:42
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez Slavekk - 02-07-2023, 14:40
RE: Weekend w czeskiej Pradze - przez mariusz - 04-07-2023, 17:05

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Cypr, Pafos - przedłużony weekend eplus 15 9,932 24-02-2023, 11:13
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości