Badascony
#1
Pozwoliłem sobie założyc nowy wątek - Badacsony , bo ta góra , właściwie plaskowyż, zrobiła na mnie duże wrażenie.
Dla tych ktorzy lubią nie tylko leżenie plackiem / langoszem na plaży, polecam wejście na szczyt - 438 m npm.
Malika_12 w jednym z postów pisała o swojej wyprawie na Badacsony , ale wyszło jej tak jakoś mało zachęcająco. Nam się na górze bardzo podobało.

1) Na szczyt prowadzą dwa żólte szlaki z Badacsonytomaj, jeden zaczynaja się w centrum , przy kościele, drugi przy stacji Badacsony v.m.
Czas dojścia to dobra godzina drogi. Wchodząc można podziwiać bazaltowe skały i o przeróżnych formach i kształtach. Po samym płaskowyżu najlepiej wędrować szlakiem niebieskim. W części południowej znajduje się mała, stara kamienna wieża widokowa , z ładnym z widokiem na Balaton. W części północnej , na samym szczycie, znajduje się nowa , bardzo ciekawa, wysoka wieża ( Kisfaludy kilato ) z której roztacza sie wspaniały widok na Krainę Wygasłych Wulkanów - Szent Gyorgy, Gulacs, Csobanc i inne.


2) Las porastający płaskowyż jest dosyć klimatyczny bo drzewa które przewróciły się , nie są usuwane . Chyba że leżą na ścieżce.

3) Przy szlaku z centrum miasta znajduje sie kapliczka Jana Pawła II (II Janos Pal - kapolna ), oltarz polowy i źródełko , które jak się zorientowałem , jest przez Węgrów traktowane z wielką atencją.

4) Oznaczenia szlaków turystycznych na Wegrzech wymagają pewnego komentarza - tak na mapach jak i planach umieszczonych w różnych miejscowościach, kolor szlaku oznaczony jest literą umieszczoną przy lini oznaczajacej ścieżkę lub drogę.
K - to niebieski, P - czerwony, S - żółty, Z - zielony. Ale ... rodzi to pewien dysonas poznawczy , bo w efekcie na planie mamy drogę oznaczoną czerwoną lub żółtą kreską a przy niej literę K - czyli na tej drodze poprowadzony jest szlak niebieski . Jeśli szlaki się krzyżyją to na planie robi się mały mętlik , ale można się przyzwyczaić. Czasami oznaczenia szlaków wygladają inaczej niż w Polsce np. K+ czyli na białym tle niebieski krzyżyk.

5) Dokładne mapy , z zaznaczonymi szlakami , trzeba szukać w punktach informacji turystycznej , cena ok. 1300 HUF . Ja swoją kupiłem w Keszthely.
Dołączam trochę zdjęć.
[Obrazek: scaled.php?server=823&filename=dscf5575l...es=landing]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Badascony - przez Marek.p. - 09-09-2012, 21:46
RE: Badascony - przez fvg - 09-09-2012, 22:04
RE: Badascony - przez fvg - 09-09-2012, 22:17
RE: Badascony - przez malika_12 - 10-09-2012, 9:16
RE: Badascony - przez Marek.p. - 10-09-2012, 19:18
RE: Badascony - przez balatonmajowka - 16-02-2013, 15:27
RE: Badascony - przez devidzej - 10-08-2013, 16:09
RE: Badascony - przez Marek.p. - 10-08-2013, 16:42
RE: Badascony - przez emi13214 - 04-03-2014, 22:16



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości