Jak węgrzy radzą sobie z językiem polskim?
#3
Ja nigdy nie próbowałem podjąć wyzwania nauczenia się tego języka, ale starałem się poznać podstawowe zwroty grzecznościowe i pisownię najważniejszych sygnałów, wskazówek i rzeczy. I tak parę lat zeszło zanim potrafiłem poprawnie, w dowolnej chwili, oficjalnie pożegnać się po węgiersku. Nie wiem dlaczego ten wyraz zawsze w potrzebie ginął mi w pamięci. Jest nazwa miejscowości - Sátoraljaújhely, której od początku nie trawiłem i tak mi zostało do dzisiaj. Podziwiam ludzi którzy nieprzymuszeni starają się poznać ten język. No jednak wielu ludzi ma jakiegoś innego "kota". Ja też swojego mam.
A teraz wracając do tematu posta: odpowiednia motywacja czyni cuda. Na wyjazdach zdarza mi się spotykać Wegrów, przez swoją profesję zmuszonych do kontaktu z turystami, którzy zupełnie wystarczająco radzą sobie z językiem polskim - przewodnicy, sprzedawcy wina, właściciele pensjonatów, itp.
Wtedy często dochodzi do zabawnych sytuacji: Węgrzy próbują i udają, że mówią po polsku, a my w rewanżu próbujemy mówić po węgiersku. Nie wiadomo co z tego wychodzi, ale porozumienie jest - czyli sukces!
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak węgrzy radzą sobie z językiem polskim? - przez oldman58 - 17-02-2017, 20:20

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak są produkowane banknoty węgierskie i jak wygląda centrum logistyczne MNB Waldek 1 1,240 30-01-2021, 18:42
Ostatni post: oldman58
  Jak zostać pilotem wycieczek? grzesiuu 18 17,016 25-10-2017, 20:49
Ostatni post: Marco54
  Jak oszukać Photobucketa ? OldMan 2 2,989 13-09-2017, 10:32
Ostatni post: OldMan
  Jak długo idzie list ekonomiczny? Kamjon 7 51,321 21-05-2015, 13:14
Ostatni post: Katia



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości