Krzysztof Jagielski: "Saga Siedmiogrodzka"
#5
(29-12-2012, 15:28)fvg napisał(a): Od jakiegoś czasu w księgarniach dostępna jest ta pozycja. Czy ktoś miał okazję czytać? Jak wrażenia? Zastanawiam się nad zakupem i z chęcią poznam Wasze opinie. Zapraszam do dyskusji!

Jestem w połowie i muszę powiedzieć, że książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie ma w niej jednego, przwodniego wątku. Przez te 900 stron "po prostu" towarzyszymy bawarskiemu rycerzowi i podglądamy jak zyje. A zycie to ciekawe - uczty, polowania, wojny. Przewijają się też wątki sensacyjne, typowe np. dla powieści Sienkiewicza, kiedy trzeba np. wykraść ukochaną z klasztoru, do którego uciekła przed złym ojcem. Ale generalnie określiłbym powieść jako zbeletryzowany opis życia feudała, któremu nadano ziemię na rubieżach nowopowstałego w Europie państwa. Dbałośc o szczegół historyczny została odłozona na bok kosztem fabuły i choć opisy strojów, pomieszczeń, czy dzikiej siedmiogrodzkiej ziemi robią wrażenie i pozwalają zanurzyć się w świat powieści bez pamięci, to amatorzy ścisłości historycznych moga czuć się zawiedzeni ( ot, np. autor uzywa na określenie włóczni słowa "lanca", co jest anachronizmem, poniewaz wówczas jeszcze lanc nie znano ). Mnie powieść absolutnie wessała i pozwoliła uwierzyć, że ten gatunek, zdawałoby się już wymarły, jakim jest powieść historyczna, wciąż ma się bardzo dobrze. Powieść czasem wzrusza do łez ( albo jest to zasługą powieści, albo po prostu jestem zniewieściały ), a czasem wywołuje wybiuch śmiechu. Wciąga. Tylko jeden mam zarzut, ale to nie do autora, a wydawcy. Dość liczne literówki, zjadanie przecinków, powtórzenia wyrazów - jakby korektor niedostatecznie przyjżał się rękopisowi. Ale w żaden sposób nie umniejsza to przyjemności z lektury. Jeśli lubisz wartką akcję - odpuść sobie. Jeśli lubisz w miarę nieśpieszną opowieść o życiu człowieka, z przeskokami bywa nawet o 8 lat pomiędzy wydarzeniami ( akcja powieści ma miejsce w latach 970 - 1050 i przez ten czas towarzyszymy głównemu bohaterowi od czasów młodziutkiego pazia po śmierć ), z przeróżnymi perypatiami, to jest to książka dla Ciebie. Tak już się dziś nie pisze, ale ludzie, którym niestraszna np. powieśc 19 - wieczna, doskonale się w niej odnajdą. W skali od 1 do 6 , oceniłbym ja na 5-/4+.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Krzysztof Jagielski: "Saga Siedmiogrodzka" - przez devacom - 30-12-2012, 14:24

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czardasz z mangalicą - Krzysztof Varga fvg 31 23,248 01-08-2014, 22:06
Ostatni post: andrasz
  Malarstwo:Panorama Siedmiogrodzka Ribizli 0 2,799 07-10-2012, 11:31
Ostatni post: Ribizli



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości