węgierskie pogadanki
#1
Witam po długiej przerwie spowodowanej chorobą. Za przyczyną tejże choroby znalazłem się na kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu i tamże postanowiłem trochę rozpropagować tematykę węgierską. Poniżej przedstawiam krótką relację z pogadanek, które wygłosiłem, a na samym dole zamieszczam konspekt pogadanek.

e z Węgrami. Tak się pechowo złożyło, że z powodu ciężkiej choroby(paraliżlewej strony ciała po rozległym udarze niedokrwiennym mózgu) ostatniepół roku spędziłem w radomskim szpitalu, z czego ostatnie pięć miesięcy na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Ponieważ moja praca przed chorobą polegała na przygotowaniu i przeprowadzaniu prelekcji na temat oferty wydawnictwa, w którym pracowałem Wpadłem na pomysł wygłoszenia tam pogdANKI POPULARYZUJĄCEJ WĘGRY. Uzyskałem zgodę pani ordynator oddziału i w sobotę oraz w iedzielę17 i 18.10 br odbyły się dwie pogadanki pod ogólnym hasłem "węgierskie ciekawostki". Starałem się tak dobrać tematykę, aby była ona interesująca także dla osób ni mająchdotychczas kontaktu z tematyką węgierską. Konspekt pogadanki wklejam poniżejNa dole podaję teżtreść zaproszenia na obie pogadanki. tekstem W obu pogadankach wzięło udział łącznie ok.65-70 osób, głównie pacjentów przebywających na oddziale i niewielka grupa lekarzy oraz innych pracowników, którzy w te dwa wolne,weekendowe dni byli w szpitalu. :
T
reśćZaproszenia
Mam zaszczyt zaprosić

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

na pogadankę:

"WĘGIERSKIE CIEKAWOSTKI"

czyli trochę dziwnych, strasznych i pożytecznych informacji o kraju który lubimy, ale bardzo mało o nim wiemy.



-O dziwnym i trudnym języku węgierskim, który często jest bardzo podobny do polskiego (będzie mały konkurs "odgadnij co to znaczy").

-O tym że węgierki po ślubie przejmują nie tylko nazwisko, ale i imię męża.

-O tym, jak 100 lat temu w dwóch węgierskich wsiach kobiety zabiły trucizną większość mężczyzn?

-O tym, że na Węgrzech jest ok. 1300 leczniczych źródeł termalnych.





Pogadanka odbędzie się dnia 17.10.2015 (sobota) o godz. 16:00

i dnia 18.10.2015 (niedziela) o godz. 18:00

w świetlicy na I piętrze.

(czas trwania ok. 30-40 min.)



Serdecznie zapraszam

Andrzej Daszewski

(sala nr 4)

Konspekt pogadanki

Konsprekt pogadanka
POWITANIE:
- Dzieńdobry lub dobrywieczór po węgiersku,
- Odczytanie motta z Czesława Miłosza:”Polacy gdziekolwiek mieszkają i jakimkolwiek hołdują poglądom mają tradycyjną miłość do Węgrów, ale o Węgrzech nie wiedzą prawie nic”.
- HISTORIaWęgier W SKRÓCIE:
- - przbvycie z Azji i zajęcie ojczyzny (prezentacja fOTOGRAFII PRZEDSTAWIAJĄCEJ MITYCZNEGO Turula) (prezentacja fOTOGRAFII PRZEDSTAWIAJĄCEJ MITYCZNEGO Turula),wyjaśnienie pochodzenia nazwy „Węgry”
- Czasy rzymskie – Dacja i Pannonia
- Chrzest Vajka i przyjęcie imienia Stefana.
- Koronacja na króla Węgier(prezentacja fOTOGRAFII arlamentu, (prezentacja fOTOGRAFII bazyliki św Stefana,
- Inwazja Tatarów (prezentacja fOTOGRAFII PRZEDSTAWIAJĄCEJ mauzoleum w Muhi,
- ITYCZNEGO Turula)
- CZASY TURECKIE
- -bitwa pod Warną (śmierć Władysława Warneńczyka)
- ,
- Bitwa pod Mohaczem(znaczenie bitwy, popniesione straty,)
- Panowanie Macieja Korwina – okres rozkwitu kraju, biblioteka Corviniana,
CZASY HABSBURGÓW
AUSTROWĘGRY
- SYLWETKA Kossutha,
SYLWETKA Józefa Bema,
Rola cesarzowej Sissy,

Węgiersska Republika Rad Beli Kuna
Traktat w Triannon i jego znaczenie dla Węgrów,
- Czasy Horhty’ego(prezentacja fOTOGRAFII PRZEDSTAWIAJĄCEJ Miklosa Hothy’ego
- - związki z Niemcami i zniszczenia wojenne
- CZASY POWOJENNE:
- - RADZIECKA strefa wpływów,
- Rok 1956 i rola Imre Nagy’a, związki polsko-węgierskie w 1956 roku,

- Język węgierski w pigułce

- Pochodzenie (grupa ugrofińska,

- Oryginalność języka(brak rodzajów)

- , mało anglicyzmów(przykłady: policja, kino, teatr, apteka,

- Analogiczne przysłowia: „Polak-Węgier dwa bratanki” „lengyel magyar ket jó barat”

- KONKURS”co to znaczy? – PODOBIEŃSTWA Nniektórych słów do języka polskiego:kaposta, uborka, kulcs, somsed, tolmacs, szerda, csutortok, pentek,

- WĘGIERSKIE CIEKAWOSTKI,ORYGINALNE DLA POLAKÓW:

- - kolejność: nazwisko i potem imię,

- Przyjmowanie nazwiska i imienia męża po ślubie przez Węgierki,

- Tamie i wygodne(bez bramek i plakietek)węgierskie autostrady,

- Dziwny dla Polaków [przelicznik forinta, pozornie wysokie ceny,

- Zwyczaj domowego wyrobu palini i wina,

- Polscy aktorzy w węgierskich filmach(G.Szapołowska, J. Nowicki, B. Linda, K. Janda)

- Formuła I na Hungaroringu,

- Powtarzające się nazwy ulic w Budapeszcie,metro w B-cie, w tym historyczna żłta linia,różnica między gulaszem i por koltem,
- - co to jest puszta(prezentacja fOTOGRAFII przedstawiającej szare bydło, świnię Mangalię i csikoszów ,
-
- ŹRÓDŁA TERMALNE NA WĘGRZECH:
- - Budapeszt – stolica zdrój,
- Ponad 1000 źródeł termalnych w kraju,400 obiektów leczniczych,
- Aquaparki jako dodatkowa atrakcja,
- Najpopopulariejsze miejscowości,((Hajduszoboszlo, Nyiregyhaza, MiskolcTapolca)
- Te mniej znane, ale polecane na podstawie własnego doświadczenia(Hajdunanas, Demjen, Mezokovesd, Bogacs),
- Niskie ceny wejściówek i noclegów na kwaterach,


Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów
Będę starał się bardziej regularnie udzielać, o ile zdrowie pozwoli !
Odpowiedz
#2
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, bo bez zdrowia nic innego nie cieszy. Zapewne nie obejdzie się bez leczniczych kąpieli w węgierskich źródłach!
Odpowiedz
#3
Witaj András.
"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz..." Zdrowia, i jeszcze raz zdrowia Uśmiech .
Pomysł tej prelekcji przewspaniały, zwłaszcza że w instytucjach szpitalno-zdrowotnych, chorym i pacjentom nikt nie oferuje podobnych spotkań. Ludzie cierpiący i po przebyciach, w okresie nabierania sił i powrotu do zdrowia, praktycznie nie mają żadnych innych "zajęć" poza obowiązkowymi zabiegami...
Piszesz: "W obu pogadankach wzięło udział łącznie ok.65-70 osób, głównie pacjentów przebywających na oddziale i niewielka grupa lekarzy oraz innych pracowników, którzy w te dwa wolne,weekendowe dni byli w szpitalu."
To wysoka frekwencja, gratulacje ! .

Do Twojego Konkursu dorzucę kilka słówek Zmieszany ... répa, szák, papír, sál, cukor, rózsa, mák, zeller, kukorica, lucerna, saláta, cseresznye, szilva, olaj, olíva, benzin, rák, vacsora, ebéd, papucs, pecsét, kocsma, kávé, asztal, pedál, medál, tálca, fólia ...
Odpowiedz
#4
Gratuluję pomysłu i inicjatywy. Sam chciałbym się dowiedzieć czegoś o przejmowaniu imion mężów przez Węgierki czy np. poznać jakieś szczegóły z historii. Może jakieś miniwykładziki dla Forumowiczów? Uśmiech
Z pozdrowieniami i życzeniami zdrowia!

PS. Czy kot (macska) nie pochodzi czasem też z polskiego? Kiedyś kota nazywano właśnie Maciek (a niedźwiedzia - marucha).
Odpowiedz
#5
Miauczka. Tak jest też po słowacku chyba.
Odpowiedz
#6
(24-11-2015, 8:53)eplus napisał(a): Miauczka. Tak jest też po słowacku chyba.
mačka jest po słowacku.
Odpowiedz
#7
(24-11-2015, 13:50)Slavekk napisał(a):
(24-11-2015, 8:53)eplus napisał(a): Miauczka. Tak jest też po słowacku chyba.
mačka jest po słowacku.

Właśnie. Sam się często na tym łapię, że słowa pochodzenia słowiańskiego w języku węgierskim od razu kwalifikuję jako pochodzące z polskiego, ale - jeśli się dobrze przypatrzeć, np. mapie narodowości WW - to większość z tych słów powinna mieć swój rodowód raczej w jęz. słowackim, słoweńskim, serbskim czy chorwackim, niż w polskim. Wszak ci nasi bracia południowi przez prawie 1000 lat przenikali się z naszymi Flaga węgierska bratankami w jednym organiźmie państwowym, więc siłą rzeczy do języka trafiały raczej ich określenia, a rzadziej polskie. Czy tak nie jest?
Odpowiedz
#8
Ale to jest od miauczenia. Oczko
Odpowiedz
#9
(24-11-2015, 17:37)eplus napisał(a): Ale to jest od miauczenia. Oczko
To w takim razie źle o Flaga polska świadczy, bo słowo "kot" brzmi jak uderzenie młotkiem albo kopniaczek Zły .
Odpowiedz
#10
(23-11-2015, 22:35)TBela napisał(a): ...Sam chciałbym się dowiedzieć czegoś o przejmowaniu imion mężów przez Węgierki ...

przeczytasz w temacie "Węgierskie nazwiska" Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co setne węgierskie dziecko uczęszcza do szkoły w Austrii. Waldek 3 300 22-03-2023, 11:39
Ostatni post: Slavekk
  Węgierskie nazwiska julka 64 70,986 03-10-2019, 13:05
Ostatni post: Ribizli
  Węgierskie strony w Waszych ulubionych Kamjon 18 43,286 11-01-2019, 19:43
Ostatni post: Sztasek
  Poszukiwanie portalu - węgierskie mp3 Czarek 3 4,454 06-02-2014, 20:06
Ostatni post: fvg
  Obywatelstwo węgierskie Kamjon 3 8,715 21-03-2013, 15:23
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości