wymowa "a" i "o"
#1
Hejka. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś rozpoznany w temacie wytłumaczył mi różnicę w wymowie a i o w języku węgierskim.
Jako tako w teorii wiem, że "a" wymawia się jako "o" (zaokrąglone"a"), a "o" wymawia się przy ułożeniu warg jak do wymowy "u".
Mógłby ktoś mi to objaśnić?
Odpowiedz
#2
Ale tu nie ma co objaśniać. Lepiej niż wyżej słowami chyba nie idzie tego zrobić. Musisz poszukać w internetach, albo... Mnie różnicę w wymowie tych dwóch głosek wskazała czarnowłosa pani, której na granicy dyktowałem numer samochodu przy zakupie winiety. "A" vagy "O"? spytała, a jej głos do dzisiaj dźwięczy mi w uszach. Nic dziwnego, bo ta nauka kosztowała mnie drugą winietę, bowiem okazało się, że powiedziałem jej nie to, co chciałem.
Odpowiedz
#3
Przede wszystkim, to należy uzupełnić temat...
W j.węgierskim mamy: A, Á, O, Ó, Ö, Ő ... i te "znaczki" są bardzo ważne.
Odpowiedz
#4
Zresztą samogłosek nie mam problemu. Chodzi mi o te a i o, bo jak słucham np. piosenek to różnicy nie słyszę. Może jeszcze coś znajdę w Internetach
Odpowiedz
#5
Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób. Po prostu wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.
Odpowiedz
#6
(25-07-2016, 23:02)Atilla napisał(a): Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób. Po prostu wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.

Dlaczego nie osiagniemy? Wegierskie A nie jest trudna samogloska, wcale nie trudniejsza od umlautow - takze przeciez obcych polskiemu jezykowi. Po kilku tygodniach cwiczen mozna ja opanowac. Jak mawial Lenin - tanulni, tanulni, tanulni Uśmiech
Odpowiedz
#7
(25-07-2016, 23:02)Atilla napisał(a): Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób... wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.

(03-08-2016, 13:47)poimandres napisał(a): Dlaczego nie osiagniemy? Wegierskie A nie jest trudna samogloska, wcale nie trudniejsza od umlautow - takze przeciez obcych polskiemu jezykowi. Po kilku tygodniach cwiczen mozna ja opanowac.

- wymowa węgierskiego a : układ ust jest odpowiedni dla wymowy "a" > wypowiadamy "o"
- wymowa węgierskiego o : układ ust jest odpowiedni dla wymowy "o" > twardo wypowiadamy "o"
Odpowiedz
#8
Eugeniusz Mroczko w swoim podręczniku podaje ,,odwrotną" wymowę węgierskiej samogłoski a: 
usta jak do o - wymawiamy a.

Kiedyś z powodu trudności z wymową tej głoski zarzuciłem naukę węgierskiego - samotnie (było to chyba nierealne). Od kilku miesięcy uczę się, po kilkudziesięciu latach, języka węgierskiego - online. Pojedynczo chyba już umiem, dalej mam problem z głoską a w słowach, szczególnie gdy mamy o i a. Inne są trudniejsze?: choćby ty, gy i ,,umlauty"
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości