Ópusztaszer: kolebka państwa madziarskiego
#1
I tu się właśnie wszystko zaczęło... Właśnie tutaj w 896 r. książę Árpád i inni przywódcy zawarli umowę i tym samym dali zaczątki państwa Madziarów. W 1000-lecie postawiono pomnik Árpáda, a potem wokół niego powstał skansen w 1971 roku.
Oficjalna nazwa Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark czyli Narodowy, Historyczny Park Pamięci w Ópusztaszer. Dojazd samochodem jest łatwy (obok jest duży parking). Natomiast pociąg tu nie dochodzi. Autobusem ciężko dojechać: zaledwie kilka kursów dziennie (zależnie od pory roku). Główni zwiedzający to Węgrzy i wycieczki/grupy z Azji.
Bilety też bardzo drogie: za bilet normalny zapłaciłam 3,500 HUF (ten bilet tzw. HÉTVEZÉR czyli SIEDMIU WODZOW uprawniał mnie do zwiedzania parku+ malowidła-panoramy). Można kupić bilet normalny bez oglądania malowidła: 2,200 HUF. Oficjalna strona tutaj, jest wersja angielska i niemiecka.
W tym parku liczącym 55 hektarów są różne atrakcje, które się zwiedza w dowolnej kolejności (do biletu jest dołączona małamapka). Są też meleksy za odpowiednią oplatą(chyba).

[Obrazek: ay4j2x.jpg] Wejście

[Obrazek: 2w39ojc.jpg] Monument Árpáda
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Ópusztaszer: kolebka państwa madziarskiego - przez Ribizli - 18-05-2013, 16:26

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierskie trójstyki - 3 państwa w jednym miejscu Rafał 0 3,145 27-09-2015, 11:21
Ostatni post: RafałUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości