40 lat kostki Rubika (bűvös kocka)
#1
Niedawno rozpoczęto obchody 40 rocznicy powstania magicznej kostki (bűvös kocka), w świecie znanej jako kostka Rubika - od nazwiska twórcy Ernő Rubika.
W czwartek (24. kwietnia) prezydent Węgier János Áder razem z twórca kostki Ernő Rubik otworzyli wystawę poświęconą kostce w Nowym Jorku w Liberty Science Center. Wystawa ma być czynna do końca b.r. Później przez 7 lat wystawa będzie "wędrowała" po świecie.
Dzisiaj świętuje telewizja węgierska.
.
[Obrazek: 35191er.png]
Kto z Was nie zna tego przedmiotu?
Sprzedano go łącznie ponad 500 milionów.
Jego twórca początkowo myślał o stworzeniu konstrukcji do zilustrowania ruchów przestrzennych. Po opracowaniu ostatecznej formy doszedł do wniosku, że kostka może być używana również do zabawy.

Budowa
Kostka składa się z 8 sześcianów narożnych, 6 sześcianów bocznych, 12 sześcianów krawędziowych i jednego elementu środkowego. Element środkowy umożliwia swobodne obracanie ścian i utrzymuje kostkę w całości.
[Obrazek: o7n5dt.jpg]

Ernő Rubik przywiązywał szczególną uwagę do kolorów kostki. Zasada jest taka, że ściany równoległe różnią się w komponencie żółtym. Tak więc równolegle do ściany białej jest ściana żółta, do czerwonej pomarańczowa i do ściany zielonej, ściana niebieska.

Trochę matematyki.
Ilość możliwych wariacji ułożenia kostki wynosi:
43 252 003 274 489 856 000

Jeśli układamy kostkę, która na środkowych kwadratach ma oznaczenie pozycji to liczba możliwych wariacji zwiększa się 4096 razy czyli do 177 160 205 412 310 450 176 000.


Kostka nie miała łatwej drogi w dotarciu do odbiorców.
Pomimo tego, że prototyp (jeszcze nie działający) został zaprezentowany w 1974 roku to pierwsze 12 000 sztuk zostało wyprodukowanych dopiero w 1977 roku. Prawdziwy sukces przyszedł w 1980 roku - firma TRIÁL sprzedała na Węgrzech milion kostek (ludność liczyła wówczas 10 709 500 osób). Rósł eksport nie tylko w Europie. Były też problemy z podróbkami i wpadkami z eksportem do USA ( z zamówionego miliona kostek wróciło ponad 800 tysięcy z powodu wad).

Organizowane są doroczne konkursy w szybkości układania kostki. Aktualny rekord to około 5 i pół sekundy.

Kilka słów o twórcy.
Rubik jest profesorem akademickim. W 1967 został architektem kończąc studia na BME (Budapeszteński Uniwersytet Techniczny). Później podjął dalszą naukę na Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej (Iparművészeti Főiskola). Studiował rzeźbę i architekturę wnętrz. Do 1975 roku pracował jako architekt projektant, później powrócił do Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej gdzie był asystentem, adiunktem, a później docentem. W 1983 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą powołując Rubik Studio gdzie projektował meble i zabawki. Od 1990 roku prezes Węgierskiej Akademii Inżynierów (WAI), później prezes honorowy. Powołał w ramach WAI Międzynarodową Fundację Rubik dla wspierania młodych utalentowanych inżynierów i projektantów przemysłowych. Aktualnie jest pełni funkcję dyrektora w Rubik Studio i zajmuje się rozwojem oprogramowania gier i tematami architektonicznymi.

Ernő Rubik stworzył również węża i magiczne kwadraty.
Odpowiedz
#2
Dziesięć lat temu, może trochę więcej, powstała strona poświęcona tej kostce, strona, która w pewien sposób jest związana z naszym forum.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości