60 rocznica wydarzeń 1956 roku
#1
Wybrane działania Biura Edukacji Publicznej IPN planowane w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech


Jednym z najważniejszych kierunków działań edukacyjnych prowadzonych przez BEP w roku 2016 jest odpowiednie upamiętnienie przypadającej w tym roku 60. rocznicy wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Główny przekaz realizowanych działań podporządkowany jest idei walki o wolność i prawdę oraz solidarności między narodem polskim i węgierskim, niezależnej od dekretowanej odgórnie przyjaźni. Działania te odbywają się pod wspólnym hasłem „1956. Polacy i Węgrzy. Razem pamiętamy”. Część akcji jest podejmowana wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i węgierskim odpowiednikiem IPN – Komitetem Pamięci Narodowej (Nemzeti Emlékezet Bizottságának – NEB). Ich celem jest przybliżenie wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech, oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które mimo różnej historii w czasie II wojny światowej znalazły się po tej samej stronie Żelaznej Kurtyny oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie. Równolegle w przekazie będzie akcentowany polski wymiar roku 1956, począwszy od antykomunistycznej rewolty mieszkańców Poznania w 1956 r.

Wybrane działania:
•Wystawa plenerowa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”, przygotowywana równolegle w wersji polsko-angielskiej (na potrzeby prezentacji w Polsce) i w węgiersko-angielskiej (na potrzeby prezentacji na Węgrzech). Uroczyste otwarcie wystawy w Polsce zaplanowane jest na 28 czerwca 2016 r. w rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56 równolegle w Warszawie i Poznaniu, dzień później, 29 czerwca 2016 r., zaplanowane jest otwarcie wystawy na Węgrzech, w Budapeszcie.
•Polsko-węgierska gra edukacyjna z serii „ZnajZnak” – za pomocą 133 symboli gra opowie młodzieży polskiej i węgierskiej o wspólnej historii obu krajów. Premiera gry planowana jest na wrzesień 2016 r.
•Wydanie w języku polskim dziennika Csics Gyula „Magyar Forradalom 1956” („Rewolucja Węgierska 1956. Pamiętnik dwunastolatka”) – poruszający opis dramatycznych wydarzeń 1956 roku w Budapeszcie, widzianych oczyma dwunastoletniego chłopca. Publikacja planowana na maj 2016 r.
•Festiwal filmowy „Bunt w bloku. Filmowe obrazy 1956”, podczas którego zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne produkcji polskiej i węgierskiej, pokazujące wydarzenia 1956 r. w Polsce i na Węgrzech. Festiwal połączony będzie z prelekcjami i dyskusjami z udziałem historyków, filmoznawców i twórców wybranych filmów. Z uwagi na charakter wydarzenia przegląd odbędzie się w dwóch miastach: w Warszawie (druga połowa października 2016) i Budapeszcie (listopad 2016).
•Konkurs „Polska. Węgry. 1956” dla nauczycieli szkolnych i akademickich oraz studentów na przygotowanie scenariusza zajęć lekcyjnych na temat buntu społecznego w Polsce lub powstania węgierskiego 1956 roku, nagrodą dla laureatów będzie udział w objazdowym konwersatorium historycznym na Węgry. Termin nadsyłania prac: 20 czerwca 2016 r.
•Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wykonanie komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych, ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater. W związku z 60. rocznicą buntu społecznego w Polsce i powstania na Węgrzech w 1956 r. w tegorocznej edycji konkursu autorzy prac poruszających tę tematykę zostaną szczególnie wyróżnieni. Termin nadsyłania prac: 25 kwietnia 2016 r.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich realizowanych działań będzie można znaleźć na: www.ipn.govpl i www.pamiec.pl
Odpowiedz
#2
Z tej okazji był również bardzo ciekawy wykład na UW. Gdyby ktoś był zainteresowany to tutaj https://notatek.pl/wyklad-interwencje-ra...a-wegrzech znajduje się skrypt.
Odpowiedz
#3
Kraków - Nowa Huta os. Złotego Wieku
Klub Kuźnica 23.10.2016 godz. 17:00
János Vitéz / Janosz Wojak
Pongrác Kacsóh
Wstęp wolny
Zespół Artystyczny im. Ferenca Béresa
Béres Művészeti Egyesület, Węgry, Budapeszt

http://kuznia.edu.pl/newsletter/media/co...k_midi.png
Odpowiedz
#4
Kuźnica - to ten klub komunistycznych pisarzy krakowskich? Hołuj itp.? Średni wiek członka pewnie przekroczył 100 lat! Uśmiech
Odpowiedz
#5
Kuźnia i Kuźnica? Okazuje się, że ...ica robi różnicę. Chyba rwmagyar się "przeklawiaturzył", bo Kuźnica bardziej teraz znana jest jako miejscowość.
Odpowiedz
#6
(22-10-2016, 23:15)oldman58 napisał(a): ...Chyba rwmagyar się "przeklawiaturzył" ...

...trochę tak, bo ten spektakl to całkiem inny temat ...
Odpowiedz
#7
Dzięki za sprostowanie, bo serio myślałem, że diabeł w ornacie na mszę ogonem wydzwania !WinoJęzyk Osobiście pamiętam te niezdrowe klimaty, nagonka betonu na Macieja Szumowskiego itd. Przy okazji dzięki za info o wydarzeniu !
PS.:
A jednak w czerwonej kuźnicy też jeszcze nie wygasł ogień, Hieronim Kubiak w pierwszym z rzędu linku bryluje na salonach, zasłużony członek PZPR i PRON... Jacek Majchrowski prezydent smoczego miasta ochoczo patronuje, pewnie dawni towarzysze mają na niego jakieś kwity. Węgrzy lubują się w figurach woskowych, ja wolałbym czasem ujrzeć oryginał spreparowany na modłę myśliwską... Język
Odpowiedz
#8
Oczywiście to jest klub Kuźnia (wszystko był pod adresem www), a nie Kuźnica, wybieramy się dzisiaj na przedstawienie
Odpowiedz
#9
Więc życzę miłej rozrywki w pięknym Krakowie. U nas na prowincji najbliższa atrakcja kulturalna to Jasełka. Uśmiech
Odpowiedz
#10
Wszystkim Węgrom i sympatykom, zwłaszcza tym, którzy pomagali w 1956 r., przesyłam obrazek Peszteńskiego Chłopca. Dziś pewnie powiedziałby köszönöm.
[Obrazek: Pesztenski_chlopiec.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  "13 lat, 13 minut" - Poznań i Budapeszt w roku '56 fvg 1 6,356 13-09-2013, 15:42
Ostatni post: eplus
  Czołg na ulicach Budapesztu w 50. rocznicę powstania '56 roku Kamjon 1 4,083 09-06-2013, 19:39
Ostatni post: rwmagyar
  Rocznica rewolucji 56 - wspomnienie z obchodów 2006 roku Tudós 4 4,249 22-10-2012, 19:47
Ostatni post: Szakali



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości