Armenia zrywa stosunki dyplomatyczne z Węgrami
#1
Kryzys dyplomatyczny Węgry-Armenia. Poszło o Azera, który odciął głowę ormiańskiemu oficerowi

[Obrazek: i425ub.jpg]

Cytat:Armenia oznajmiła w piątek, że wstrzymuje stosunki dyplomatyczne z Węgrami, które tego dnia przekazały Azerbejdżanowi jego oficera skazanego w Budapeszcie za zabicie ormiańskiego oficera. Wbrew zapowiedziom prezydent Azerbejdżanu ułaskawił mordercę.

"Dziś zawieszamy nasze stosunki z Węgrami" - oświadczył prezydent Armenii Serż Sarkisjan w komunikacie. "Przez wspólną akcję Azerbejdżan i Węgry otworzyły drogę kolejnym takim zbrodniom" - zaznaczył.

"W wyniku tych działań (...) morderca znalazł się w Baku i go uwolniono" - powiedział prezydent Armenii. "Władze Węgier muszą zrozumieć, że popełniły poważny błąd" - uważa Sarkisjan.

Ramil Safarow, skazany na karę dożywotniego więzienia za zabicie w Budapeszcie ormiańskiego oficera, został przekazany w piątek władzom Azerbejdżanu i natychmiast po tym ułaskawiony przez prezydenta Ilhama Alijewa.

W roku 2004 Safarow zabił ormiańskiego porucznika Gurgena Markariana, obcinając mu głowę, gdy ten spał. Obaj uczestniczyli w kursie języka angielskiego w Budapeszcie. Kurs zorganizowano w ramach NATO-wskiego programu Partnerstwo dla Pokoju.

W roku 2006 Safarow został skazany przez sąd w Budapeszcie na dożywocie. W ostatnim słowie powiedział, że u podłoża popełnionej przez niego zbrodni leży konflikt między Azerbejdżanem a Armenią i że on sam wielokrotnie był ofiarą prowokacji, ośmieszania i upokorzeń ze strony Ormianina.

Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach, enklawę na terytorium azerbejdżańskim zamieszkaną przez ormiańską większość i kontrolowaną przez Ormian.

Obydwa kraje z powodu konfliktu o Górski Karabach nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Źródło: Newsweek.


No to Węgry zaliczają wpadkę. A tłumacząc, że wszystko odbyło się zgodnie z międzynarodowymi przepisami chyba tylko pogrążają się. Co myślicie na ten temat?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Kolejny dzień protestów w Erewaniu. Tłum zebrany pod ambasadą węgierską spalił za niemym przyzwoleniem policji flagę węgierską. Na drzwiach biura konsula węgierskiego zawisły takie napisy:

[Obrazek: jkvjtz.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
"Pay 3 bln $ & buy a murderer"

nasuwa mi się jedno skojarzenie - premier Gyurcsány mówiąc o Węgrzech per "ez a kurva ország" miał najwyraźniej sporo racji... :\
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#4
Ciężka sprawa. W przeciwnej sytuacji "focha strzeliłby" zapewne Azerbejdżan, więc nie było tutaj zwycięskiego rozwiązania.

Postawiono na neutralną w teorii drogę międzynarodowych procedur. Nie znam dokładnego stanu prawnego w tej sytuacji, ale odbywanie wyroku sądu obcego państwa we własnym kraju to dość częsta praktyka.

Reakcja Armenii impulsywna jak to u ludów z tego obszaru, aczkolwiek w dużym stopniu zrozumiała. Myślę, że zabójca powinien mimo wszystko odbyć karę w więzieniu węgierskim.
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz
#5
(02-09-2012, 2:57)Szakali napisał(a): Nie znam dokładnego stanu prawnego w tej sytuacji, ale odbywanie wyroku sądu obcego państwa we własnym kraju to dość częsta praktyka.

Tylko, że Safarov nie odbywa już żadnego wyroku. W Azerbejdżanie został ułaskawiony i okrzyknięty bohaterem. Tłum powitał go kwiatami:

[Obrazek: 10msl80.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
Wiem tj. przeczytałem uważnie Twój wpis. Prawnie Węgry zrobiły wszystko w porządku. Zgodnie z procedurami przekazały, nie chcąc tykać tego burdelu.

Wina leży więc przede wszystkim po stronie Azerbejdżanu, który nie wypełnił swojej części i ew. po stronie Węgier za brak wyobraźni. Tyle, że jak mówiłem przeciwne rozwiązanie tj. odbywanie wyroku na Węgrzech mogłoby zaskutkować bardzo negatywną reakcją tego kraju, więc to był naprawdę ciężki wybór z punktu widzenia państwa Madziarów..
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz
#7
Jednak fakt, że człowiek skazany wg węgierskiego prawa jest w tej chwili na wolności, mało tego jest bohaterem jak już było wspomniane, kompromituje państwo węgierskie. Faktycznie sytuację mieli nie do pozazdroszczenia, ale tego rozwiązania dobrym nazwać nie można na pewno.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#8
Niewątpliwie ten incydent źle wpłynie na wizerunek Węgier przynajmniej w tamtym obszarze. Hmm, ale chyba jednak nie powinno być tej ekstradycji. Węgrzy pokazaliby stanowczość (mimo ew. naruszenia umów, choć to z kolei mogłoby lekko podburzyć zaufanie innych krajów do podobnych układów z Węgrami), a sympatia Azerbejdżanu i tak będzie jedynie czasowo. Przykra sytuacja.
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz
#9


Erewań
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
(02-09-2012, 3:10)Szakali napisał(a): Tyle, że jak mówiłem przeciwne rozwiązanie tj. odbywanie wyroku na Węgrzech mogłoby zaskutkować bardzo negatywną reakcją tego kraju, więc to był naprawdę ciężki wybór z punktu widzenia państwa Madziarów..

no ale on już odbywał ten wyrok na Węgrzech od paru lat i jakoś Azerbejdżan stosunki dyplomatyczne z Węgrami utrzymywał, wojny nie wypowiedział...

ale pewnie reżim azerski przedstawił niedawno węgierskiemu finansową propozycję nie do odrzucenia, więc Bp postanowił przehandlować mordercę i dobić targu z Baku, mimo że można się było domyślić, że mordercę przywitają tam kwiatami, skoro jedna z partii politycznych uznała go wcześniej za człowieka roku i to właśnie za odrąbanie głowy Ormianinowi...

hańba i tyle. zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę deklarowane przez FIDESZ przywiązanie do obrony chrześcijaństwa, wtrącanie Boga do konstytucji itp.

oczywiście, że konfliktu azersko-ormiańskiego nie można sprowadzać li tylko do kwestii wyznaniowych, ale nie można też na to przymykać oczu.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Stosunki węgiersko-rumuńskie (aktualności) Maniek 26 28,721 04-02-2017, 12:11
Ostatni post: rwmagyarUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości