Bogács i okolice na majowy weekend
#41
(18-08-2017, 12:00)blackberry napisał(a): Rys słowacki? Tzn co?

... odrobinkę ależy sprostować i będzie dobrze...
Nazwa - chętnie i często odwiedzanego przez Polaków kąpieliska odkrytego w dość szczególnych okolicznościach ok.50-60 lat temu - znaną jest od XIII wieku.
Jest wzmianka w starych dokumentach o istnieniu miejscowości Bogachi, Bogatu.
Słowo okeślające nazwę miejscowości jest słowiańskiego pochodzenia i właśnie o to chodzi.
Odpowiedz
#42
Ja to odebrałem słownikowo, jak cechę charakterystyczną, stąd moje pytanie. Etymologia nazwy nie nadaje miejscowości "charakteru" słowackiego. Zresztą jaki to miałby być ten słowacki charakter? Słowacja, tak chociażby patrząc na sposób zabudowy jest bardzo "węgierska". Pomijając oczywiście potworki stworzone przez komunizm i jego naleciałości i budownictwo współczesne. Zresztą jakby mogło być inaczej, były przecież czasy, gdy Felvidék to były jedyne Węgry.
Odpowiedz
#43
(20-08-2017, 9:14)blackberry napisał(a): Ja to odebrałem słownikowo, jak cechę charakterystyczną, stąd moje pytanie. Etymologia nazwy nie nadaje miejscowości "charakteru" słowackiego. Zresztą jaki to miałby być ten słowacki charakter? Słowacja, tak chociażby patrząc na sposób zabudowy jest bardzo "węgierska". Pomijając oczywiście potworki stworzone przez komunizm i jego naleciałości i budownictwo współczesne. Zresztą jakby mogło być inaczej, były przecież czasy, gdy Felvidék to były jedyne Węgry.

Węgry zamieszkane przez Słowaków więc budownictwo było słowackie (słowacko-karpackie) Oczko Węgrzy byli tam po prostu urzędnikami, arystokracją, plus rody słowackie które się zmadziaryzowały.
Jak wejdziesz w boczne, wyższe uliczki Bogacsa to mozna zauwazyć typowo słowacką zabudowe niczym nie rózniaca się od zabudowy wiosek w Szariszu czy Spisza, nic to nie ma wspólnego z "węgierskością"
pzdr.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,293 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 902 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,568 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,777 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości