Budapeszt w filmie
#1
Budapeszt ostatnimi czasy często jest tłem dla powstających filmów. Zróbmy małą bazę filmów, w których przewija się stolica Węgier. Na pierwszy ogień mój ulubiony polski serial: Czterdziestolatek. W tym tym odcinku inż. Karwowski jedzie na delegację służbową do Budapesztu.
Bliniak jest genialną postacią! Szeroki uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Całkiem niedawno Budapeszt posłużył za plan filmowy dla reklamy Ice Tea z Hugh Jackman'em. A prezentuje się ona w sposób następujący:

Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
Bardzo fajnie oglądało się sensacyjną komedyjkę (ok, niewysokich lotów) "Ja, szpieg", cała akcja rozgrywa się w Budapeszcie
http://www.filmweb.pl/I.Spy
Odpowiedz
#4
OK, skoro mogą być reklamy z Bp w tle, to ja pokażę teledysk:

wprawdzie wolę oryginał Oldfielda, ale może być. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#5
Dziś wylądował w Budapeszcie Bruce Willis. W stolicy Węgier będą kręcone ujęcia do piątej już części Szklanej Pułapki Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
W ramach uzupełnienia powyższej informacji krótki film przedstawiający plan filmowy: LINK.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Wiele osób może sie zdziwić z jak różnymi rodzajami filmów Język skojarzył mi się ten wątek, gdy go przeczytałem. To może podam w punktach, bo to taki misz-masz, że będzie bardziej czytelne Uśmiech

1. Na pewno opisany już "Czterdziestolatek", ale z polskich komedii chyba w pierwszej kolejności dla mnie są "C.K.Dezerterzy" z sekwencją w budapeszteńskim kąpielisku (w jednym ujęciu widać jak sam reżyser Janusz Majewski pływa w basenie), czy na dworcu. Po prostu lubię ten film. Bardzo też lubię "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Stanisława Barei (nawet chyba bardziej od "Misia"). Wyprawa dyrektora Krzakoskiego na Węgry, to jeden z najsympatyczniejszych fragmentów, a scena gdy z powodu nieporozumień językowych będący na Węgrzech Krzakoski (Krzysztof Kowalewski) sądzi, że w Polsce wybuchła wojna jest dla mnie śmieszny niezmiennie Uśmiech
2. Budapeszt w filmie polskim, czy może lepiej związanym z Polską to także filmy Marty Meszaros, to już w zasadzie taka "polska Węgierka". Nie potrafię podać konkretnych tytułów (jedynie na 100% "Po drodze", czyli "Utkozben"), ale są to filmy gdzie akcja przeplata się między Krakowem i Budapesztem.
3. Niesamowite wrażenie zrobił na mnie film Karoly Makka "Inne spojrzenie". Pamiętam pierwszy raz oglądałem go na tzw. "Konfrontacjach", a pisze w tym wątku, bo główne role grają tam Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak. To niesamowite wrażenie dotyczyło dwóch rzeczy: uwikłania ludzi w politykę węgierskiego komunizmu (wcześniej o tym czytałem, na przykład u Endre Fejesa, ale w filmie widziałem tak pokazane po raz pierwszy), no i sceny erotyczne obu pań. Skoro o Polakach w węgierskich filmach, to było ich tak dużo (m.in. A. Biedrzyńska, K. Janda, M. Bajor i E. Błaszczyk u Istvana Szabo, D. Olbrychski, A. Żmijewski), że można osobny wpis temu poświęcić.
4. Kiedyś na Polsacie po godz. 23 Zarumieniony patrzę na film chyba francuski, a tu akcja (no, scenariusz nie był na Oscara Oczko) dzieje się w Budapeszcie, chociaż nie ma żadnych odniesień węgierskich uzasadniających tamtejsze plenery, czyli "aktorzy" mówią po francusku, chodzą po sklepach znanych światowych marek, tylko w tle samochody z węgierskimi tablicami. Potem przeczytałem, że branża "kina erotycznego" dużą część swojej produkcji kręci na Węgrzech.
Odpowiedz
#8
Wprawdzie nie na Konfrontacjach, ale na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film widziałem Dilera B. Fligeaufa. Film interesujący, ale nie zdecydowałbym się jeszcze raz pójść nań do kina, a to ze względu na sposób opowiadania filmu przez reżysera. Można lubić lub nie - mnie pan Benedek nuży. Ale jedno przyznać muszę: Budapeszt pokazał w sposób rewelacyjny, jako mroczne - nie w sensie pory dnia - miasto, pozbawione ludzi, samochodów, jakby kazał skupiać się na postaciach.

Z nurtu lekkiego podobały mi się Valami Amerika, a także Csak szex és más semmi. Typowe lekkie komedyjki, ale miasta w nich sporo, trochę fajnych piosenek w tej pierwszej i humorystyczne odniesienie do Kontrolerów w tej drugiej.
Odpowiedz
#9
Wspomniany przez Andrasza fragment:

Odpowiedz
#10
Lista filmów z Budapesztem w tle:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fil...n_Budapest

Sporo tego, nie ma się co dziwić przy tak urokliwym mieście. Uśmiech
Admirał Miklós Horthy de Nagybánya - prawdziwy przyjaciel Polaków.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Camping Budapeszt rsobka 1 433 08-05-2023, 20:23
Ostatni post: Aattaa
  !5 lipca Budapeszt - "Odzyskaj swoją przyszłość" Waldek 0 442 28-02-2023, 2:04
Ostatni post: Waldek
  Pokaz fajerwerków Budapeszt 27.08.2022 Waldek 0 488 28-08-2022, 0:01
Ostatni post: Waldek
  Kryzys energetyczny zmusza Budapeszt do oszczędności. Waldek 3 672 30-06-2022, 11:50
Ostatni post: ex-komar
  Budapeszt okiem aparatu - GALERIA fvg 369 254,633 22-08-2021, 15:14
Ostatni post: Cz@rekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości