14-09-2012, 23:22
(14-09-2012, 21:56)Arw napisał(a): (...)Chodziło mi o lekkie przystruganie takiej wtyczki (bez uziemienia??) http://us.123rf.com/400wm/400/400/i9370/...ym-tle.jpgWtyczka czarna z pierwszego obrazka powinna wejść w gniazdko z obrazka drugiego bez problemu i podcinania. Problemem może być średnica nóżek wtyczki. Występują dwie średnice zależne od maksymalnego natężenia prądu jakie może płynąć przez wtyczkę - 10 A (nóżki cieńsze) albo 16 A (nóżki grubsze). W gniazdkach bywały analogiczne podziały. Da się na siłę "wbić" wtyczkę 16 A do gniazda 10 A ale jeśli urządzenie podłączone rzeczywiście pobiera prąd o natężeniu większym niż 10 A to gniazdko najpierw zacznie się grzać, a w końcowym efekcie może się zapalić. Wyciąganie takiej wtyczki też jest uciążliwe.
Do gniazdka/przedłużacza takiego:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...ckdose.jpg
Bolce z gniazdka są dłuższe niż te "zatoki" we wtyczce i przez to wtyczka wcale nie wchodziła.
Do tego typu gniazdek mam też powpinane wtyczki takie, jak ta: http://podatnicy.org/wp-content/uploads/...tyczka.jpg
które wcale nie dotykają nawet tych metalowych uziemień (?). Czy one są w takim razie niebezpieczne?
Teraz już nic nie rozumiem.
Tą czarne tworzywo wtyczki możesz, od biedy dopasować jednak ja nie popieram takich rozwiązań. Według mnie metalowe styki ochronne są sztywne i wkładanie wtyczki wiąże się z pokonywaniem ich dodatkowego oporu mechanicznego.
Druga sprawa - płaska wtyczka bez uziemienia. Jeśli przewód od urządzenia jest oryginalny i jest zakończony taką wtyczką to możesz ją włączać w dowolne, sprawne gniazdko.