Czy wiesz, że...
W Zalaszanto znajduje się buddyjska stupa, jest to jedyna tego typu budowla w całych Węgrzech i jedna z nielicznych w całej Europie.  Wzniesiona została na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Parku Praw Człowieka. Wykonana z białego kamienia budowla posiada 30 metrów wysokości i 24 szerokości. W 1993 roku stupę poświęcił osobiście sam Dalajlama.
Odpowiedz
Czy wiesz, że... w Egerze znajdują się Schody Przyjaźni Polsko-Węgierskiej?
Odpowiedz
Chodziło się różnymi schodami ale nazw nie znam. Czy to może schody od dworca autobusowego w kierunku Szechenyi utca i w kierunku budynku w którym mieściło się polskie gimnazjum ?
Odpowiedz
Nie te schody znajdują się na Foglár György utca 22.
Ferenc Kovál
Odpowiedz
Właśnie o tych schodach pisałem. Można nimi przejść od Szechenyi do okrągłego dworca.
Odpowiedz
Czy wiesz, że... corocznie, w Dniu św. Stefana, w Budapeszcie jest wynoszona na ulice miasta relikwia Prawicy świętego Stefana.
Ferenc Kovál
Odpowiedz
(10-11-2012, 21:46)eplus napisał(a): W tym tygodniu będzie św. Elżbiety, tej z Sarospataku i Koszyc (Kassa).

Podbijam! Z wersji hiszpańskiej:

Każdego dnia 17 listopada Kościół świętuje Świętą Elżbietę, córkę Andrzeja, króla Węgier. Elżbieta była młodą matką, która wykorzystała swoją pozycję, aby pomóc Chrystusowi w najbiedniejszych. Gdy jej mąż umarł, przytulił się do biedy i poświęcił się życiu religijnym. Zbudowała szpital, w którym sama służyła chorym, stając się po kanonizacji symbolem chrześcijańskiej charytatywności w wielu miejscach Europy.
Elżbieta Węgier urodziła się w 1207 r. i została ożeniona Luisowi I, Landgrave 'owi z Turyngii-Hesja. Z powodu tego zobowiązania, od najmłodszych lat wysłano ją do zamku Wartburg, aby mogła zostać wychowana na dworze w Turyngii. Tam święto znosił żal rozłąki rodziny, jak również pewne niezrozumienia, które potrafił pokonać w uprzejmym nastroju i ciągłej modlitwie, stając się bardzo kochana.
Kiedy Luis de Turyngia odziedziczył stan Landgrave, poślubił Isabel. Bóg dał jej trójkę dzieci i szczęśliwe małżeństwo. Ludwik nie utrudniał swoich działań charytatywnych i pozwalał jej rozdzielić swoje majątki wśród biednych. Mówi się również, że Luis troszczył się o nią troskliwie, aby nie przekraczała poświęceń i odpowiednio odpoczywała. I to jest to, że Isabel miała zwyczaj wstawania rano, aby się modlić, nawet po jej ciężkiej pracy.
Nadszedł czas, kiedy głód uderzał w Turyngii. Święta Elżbieta wydała tyle pieniędzy, ile mogła, aby pomóc chłopcom królestwa i wręczyła ziarno, które zostało zarezerwowane dla ich domu. To było dla niej warte wielkiej krytyki, ale nie pozwoliła się skamienić. Ponieważ zamek, w którym mieszkała obok Landgrave, pozostał na wzgórzu, kazał zbudować szpital u podnóża góry, gdzie osobiście opiekowała się chorymi, karmiła potrzebujących własnymi rękoma i płaciła za opiekę nad dziećmi i wychowanie Sieroty.
Niestety jej mąż, Luis, zmarł w drodze do krucjaty zorganizowanej przez Federico II, ofiarę zarazy, więc Santa Elżbieta bardzo cierpiała. Następnie nadejdzie konflikt sądowy i wybuch korony męża z ręki szwagra. Pod nieobecność Luisa, Isabel już oddała się administracji korony i odwiedziła terytoria należące do niej. Awansował swojego szwagra do Landgrave 'a, który powstrzymał go przed kontynuacją swoich akcji charytatywnych, więc Isabel zdecydowała się opuścić sąd.
Następnie, mając nadzieję, że dzieciom niczego nie zabraknie, przyjęła nawyk trzeciego zakonu San Francisco. Od tego czasu żyła w biedzie. Hilaba lub załadował wełnę na swoje utrzymanie i na utrzymanie chorych, którzy na nią zależą, żył surowo i pracował do końca swoich dni. Zmarł 17 listopada 1231 r. w wieku zaledwie 24 lat.
Mówi się, że w dniu śmierci franciszkanin lego złamał sobie jedną rękę w wypadku i cierpiał na straszne boleści. W tym momencie pojawiła się Santa Elżbieta w promiennej sukience. Brat zapytał ją, dlaczego była tak pięknie ubrana, na co odpowiedziała: ′′ Po prostu idę po chwałę Właśnie umarłem dla ziemi. Wyciągnij rękę, bo jest wyleczona ".
Odpowiedz
20211202
Odpowiedz
Ciekawostka dla numerologów i jeszcze taka symetryczna  ! . Ale dzień się kończy i na szczęście nic się nie stało  Uśmiech . Chyba, że właśnie dzisiaj ktoś się narodził albo komuś innemu się zmarło. W PESELu nie ale na płycie nagrobkowej będzie ładnie wyglądać.
Odpowiedz
16 grudnia 1933 otwarto pierwszą linię trolejbusową w Budapeszcie
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Budzińskie czy Budańskie? Waldek 7 5,045 09-09-2012, 21:34
Ostatni post: moziba
  Budapesztańska czy Budapeszteńska Nadályi gróf 2 3,376 02-05-2012, 23:46
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości