Dąb o podwójnym pniu
#1
Witam
Chciałem się dowiedzieć kto wymyślił i co oznacza "symbol dębu o podwójnym pniu" proszę o szybką odpowiedź OczkoFlaga węgierska
Odpowiedz
#2
"Kolejnym przykładem trwałego udokumentowania przyjaźni i solidarności jest odsłonięty na placu Bema w Győr (ok. 120 km na zachód od Budapesztu) przez prezydentów Węgier i Polski László Sólyom i Lecha Kaczyńskiego Pomnik Przyjaźni przedstawiający wykonane w kamieniu kilkumetrowej wielkości dwa dęby (autor Dawid Tóth) realizujące myśl Stanisława Worcella: Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia" (z miesiecznika literackiego "Akant":Eryk Bazylczuk:"Polsko-wegierskie deby pamieci i przyjazni")
Odpowiedz
#3
Dzięki Oczko
Odpowiedz
#4
Tak jest, o pomniku można znaleźć w internecie sporo informacji i zdjęć, ja jednak wrzucę tu tylko rozszerzony cytat i dopowiem, że drugi taki pomnik, troszeczkę mniejszy stoi w Jarosławiu

"Magyarország és Lengyelország két örökéletű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messzefutnak, összekapesolódtak és láthatatlanul egybefonódtak. Ezért egyiknek léte és eőteljessége a másik életének és egészségének feltétele."

"Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi, i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia".
Stanisław Worcell (1849)
Odpowiedz
#5
Dwa dęby symbolizujące przyjaźń Polaków i Węgrów od dwóch lat rosną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. We wtorek w czasie bydgoskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zebrali się w tym miejscu przedstawiciele obu narodów.

http://www.portalkujawski.pl/index.php/b...k-dwa-deby
Odpowiedz
#6
Powoli wyrasta nam las dębowy Uśmiech Są plany władz Budapesztu, by pomnik dębów powstał również w stolicy, w ramach obchodów dnia przyjaźni w 2016 roku.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości