Egerszalók
#1
W samym Egerszaloku jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - Saliris Termal Spa - hotel z kompleksem basenów . Normalnie jest dosyć drogo bo 4900 HUF dla dorosłego i 3500 HUF dla dziecka, na cały dzień ( są też bilety rodzinne ) ale w godzinach 17 - 20 jest zniżka: 1500 HUF dorosły i 1000 HUF dziecko, wejście na 2 godziny .
Baseny są wewnątrz i na zewnątrz budynku hotelowego. Szczególnie na zewnątrz jest przyjemnie , dużo ogólnie dostępnych leżaków, b. ładny widok na główna atrakcję Egerszaloku, która jest tuż obok na wzgórzu - białe, wapienne formacje wytrącające się z wody , wypływającej z goracego zródła . To ta woda zasila baseny , najcieplejszy ma temperaturę 35 - 38 stopni.
Są w kompleksie atrakcje dla dzieci , w cenie biletu : "rwąca rzeka" , zjeżdzalnie - ale znacznie mniejsze niż te w Demjen.
Na samych basenach nie zauważyłem baru , restauracji , pewnie były w środku, w hotelu.
Odpowiedz
#2
Skoro już powstał wątek o Egerszaloku to jeszcze dwie ciekawostki .

1) W tej małej miejscowości są dwa pensjonaty w których można porozumieć się po polsku : Polonia Apartman www.poloniaapartman.com
Anna Panzio, annapanzio@prj.agria.hu

2) Na końcu Egerszaloku, w kierunku na kąpielisko Demjen, na wzgórzu tuż obok Hotelu Saliris już z daleka widać "puchatą " białą skałę. To związki wapnia wytrącają się z wody i cały czas tworzą nowe pokłady . Prawie w każdym przewodniku opisują to zjawisko jako węgierskie Pamukkale. Od tureckiego oryginału jest sporo mniejsze ale i tak warto zobaczyć .
Sam proces powstawania "puchatej" skały rozpoczął się niedawno , bo w latach sześćdziesiątych XX wieku . Dokonano odwiertu w celu poszukiwania ropy , Ropy nie było , była tylko mętna goraca woda. Zostawiono odwiert . Woda , przez nikogo niepokojona sobie leciała i powoli wkoło wylotu zaczęła powstawać skała itd, itd, itd.
Odpowiedz
#3
Marek, dzięki wielkie za masę użytecznych informacji! Masz może zdjęcie tej skały? "Węgierskie Pamukkale" brzmi bardzo frapująco Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
(05-09-2012, 23:51)fvg napisał(a): Marek, dzięki wielkie za masę użytecznych informacji! Masz może zdjęcie tej skały? "Węgierskie Pamukkale" brzmi bardzo frapująco Oczko

Zdjęcie które jest niedoskonałe (ja sam robiłem Oczko), ale mniej więcej oddaje obraz tej skalnej atrakcji było w wątku "Co to za miejsce?"

http://forum.wegierskie.com/GRA-Co-to-za...ce?page=11
Odpowiedz
#5
[img][Obrazek: dscf5338l.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]
Odpowiedz
#6
Egerszalok - wegierskie Pamukkale , zdjęcie obejmuje " większą połowę " skały.
Na samym dole widać fragment jednego z basenów .
Odpowiedz
#7
Wrażenie naprawdę niesamowite. Sorry za być może naiwne pytanie, ale nigdy tam nie byłem. Można wejść na te "skały"?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#8
Nie,oczywiście nie. W prawym dolnym rogu zdjęcia widac specjalne betonowe misy (ich fragment),do których ze szlaucha (gumowego węża,kuj.wielkop.,przyp. autora)leci rzeczona woda. Domyślam się ,że chcą stworzyc podobne kaskady,trochę im pomagając przez ustawione kaskadowe misy- terasy. Po weekendzie będę miał może parę zdjęc do wrzucenia z Egerszalok.
Odpowiedz
#9
I całe szczeście , ze bo ludzie by "rozdrapali" skałkę w dwa sezony.
Brzegiem kotlinki , pod lasem biegnie ścieżka , którą można podejść i od góry popatrzeć na to zjawisko . Sama skałka jest ogrodzona .

Te misy to pokryją się węglanem wapnia za kilkadziesiąt lat , może. Kogoś ponosła wyobraźnia i trochę zeszpecił otoczenie.

Poniżej hotelu, zaraz przy drodze do Demjen znajduje sie maleńkie kąpielsko - dwa małe baseny , też zasilane wodą z gorącego źródła tworzącego Pamukkale
Kąpielisko to znane jest z tego ,że w dni powszednie otwarte jest do 23 a w weekendy do 1 w nocy.
Odpowiedz
#10
[Obrazek: jttb29.jpg]

tutaj szczególnie dobrze widac te misy. Jeśli ktoś będzie zainteresowany ,mogę wrzucic więcej zdjęc...
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nocleg w okol. Eger, Demjen, Egerszalok akimer 48 45,990 08-08-2017, 14:17
Ostatni post: jolanta631Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości