Festiwale muzyczne
#1
Na Węgrzech w wakacje całkiem sporo się dzieje, jeśli chodzi o muzykę. Tu i ówdzie odbywają się większe lub mniejsze festiwale muzyczne. Braliście kiedyś udział w którymś z nich?
Wybieracie się na któryś tego lata?

Tu wynalazłam daty i linki do stron tych znanych mi większych festiwali i zachęcam do dodawania linków do innych imprez:

27-30.06 Volt Fesztivál, Sopron, http://www.sziget.hu/volt
9-15.07 Rockmaraton, Pecz, http://rockmaraton.hu/index.php
18-22.07 Hegyalja Fesztivál, Rakmaz-Tokaj, http://hegyaljafesztival.hu/index2012.php
25-29.07 Campus Fesztivál, Debreczyn, http://www.campusfesztival.hu/index.php
6-13.08 Sziget, Budapeszt, http://www.sziget.hu/fesztival#.T9uVHs2NMmY


Byłam 3 lata temu w Debreczynie na Capus Fesztiválu, bo akurat byłam tam wtedy na letnim uniwerku i bardzo podobała mi się organizacja - w lesie Nagyerdő na stadionie i przylegajacych do niego obiektach rozmieszczono kilka scen, na których grano chyba wszystkie rodzaje muzyki, od ludowizny, przez okolice jazzu, blues, rock, reggae, punk, metal, hip-hop do techno (chyba rzadko u nas można się na taki przekrój załapać). A może jeszcze coś oprócz tego. Poza licznymi węgierskimi wykonawcami można było zobaczyć kilku wykonawców zza granicy: m. in. fiński The Rasmus (reszty już nie pamiętam). W parku znajdowało się także pole namiotowe, na którym spali przyjezdni. Zaskoczył mnie fakt, że w przeciwieńswie do polskich festiwali, na terenie imprezy można było kupić nie tylko piwo, ale także wino czy palinkę i nie było żadnej wydzielonej strefy do ich spożywania (dla porównania w Polsce można kupić tylko piwo i nie wolno z nim wyjść pod scenę, a podczas Woodstocku w całym powiecie kostrzyńskim jest zakaz sprzedaży alkoholu poza piwem - dlatego każdy przyjeżdża z własnym zapasem spirytusu), a jednak trudno było znaleźć kogoś urżniętego do nieprzytomności. Natomiast znalazło się paru podchmielonych kolesi próbujących mnie wyrwać na swój bełkot tuż obok głośników ;] Na teren festiwalu można było wnieść własne picie w półlitrowej butelce. Wzdłuż głównej ulicy można było zaopatrzyć się w płyty, koszulki, pograć w jakieś gry, wziąć udział w ankietach, zajrzeć do jakichś organizacji pozarządowych, kupić lángosa ( Serce ) i inne smakołyki. Poza tym karnet na cały festiwal uprawniał do bezpłatnego wejścia na pobliskie kąpielisko (choć ja akurat nie skorzystałam).

Zdażyło mi się zajrzeć również do Verpelét, małego miasteczka niepodal Egeru na Bor-Rock Fesztivál. Festiwal odbywał się w ogrodzie nieopodal dworku, w którym obecnie znajduje się chyba szkoła. Scena jedna, ale za to przez dwa dni pojawiali się węgierscy i jakiś zagraniczny wykonawca. Obok również można było kupić jedzenie, piwo, koszulki (tu ujawnili się sprzedawcy narodowych gadżetów) i zakosztować lokalnego wina, aby zadość mogło stać się nazwie festiwalu.

Oba wydarzenia wspominam bardzo miło, a tego lata mam zamiar po raz pierwszy zawitać na Rockmaraton, na który już od dawna chciałam się wybrać, ale dopiero wiadomość, że w tym roku odbędzie się po raz ostatni skłoniła mnie do ostatecznej decyzji, że czas się wybrać Uśmiech
Odpowiedz
#2
EFOTT Fesztivál (Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója)

[Obrazek: mimk5e.jpg]Jeden z najstarszych festiwalów na Węgrzech. Pierwsza odsłona miała miejsce w 1976 roku. Festiwal ma charakter ruchomy - co roku odbywa się w innym miejscu, tak "by młodzież mogła podróżować po kraju i odkrywać jego piękno". Uśmiech Impreza skierowana przede wszystkim do studentów i właśnie w tym gronie cieszy się największą popularnością.

Gatunki muzyczne: rock, pop, metal, hip hop, rock alternatywny, muzyka elektroniczna.

Czas trwania: 5 dni - 3-8 lipca (także trzeba się spieszyć Oczko)

Miejsce: W tym roku EFOTT odbędzie się w Velence, nieopodal Székesfehérváru.

Program (wybrane zespoły): Belga, Quimy, Kiscsillag, Tankcsapda, P.A.S.O., 30Y, Pál utcai Fiúk, Tesco Disco, Dr. Alban. I wiele, wiele innych.

Cena karnetu:
  • do 2. lipca: 16.990 Ft,
  • po 2. lipca: 19.000 Ft
Zniżki dla studentów.


ZAPRASZAMY! POLECAMY! Szeroki uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#3
http://www.muveszetekvolgye.hu/index.php...&Itemid=65
Goraco polecam dla milosnikow folka i kuchni wegierskiej! Uwaga! Wezcie namioty i spiwory to generalnie jedyna mozliwosc noclegu! Bylem i zareczam jest SSSSUUUUPPPPEEERRRR.....
Odpowiedz
#4
Napiszesz coś więcej o tym festiwalu? Bo to chyba nie jest typowa impreza muzyczna, nie? Będę wdzięczny za opis imprezy, bo brzmi nieźle.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
(22-06-2012, 18:07)fvg napisał(a): Napiszesz coś więcej o tym festiwalu? Bo to chyba nie jest typowa impreza muzyczna, nie? Będę wdzięczny za opis imprezy, bo brzmi nieźle.

Właśnie że impreza jest typowo muzyczna. Odbywa się w pięciu miejscowościach stosunkowo zbliżonych do siebie, na kilku scenach jednocześnie. Oprócz tego każda mała knajpka ma swoją mała scenę na której zaprezentować może się chyba każdy....? Tak to wyglądało przynajmniej. Na dużych scenach grają całkiem znane gwiazdy , że wspomnę napewno znana Tobie ; PASO. Muzyka oscyluje wokół folka ogólnie pojętego , od muzyki ludowej zaczynając aż po rytmy bałkańskie... A oprócz tego dużo tańca i zabawy. Świetnie się bawiliśmy przy muzyce która puszczano z niesamowitego pomarańczowego robura przerobionego na wóz djski! muzyka gdzieś z głębi komunistycznego węgierskiego lata w stylu lata z radiem... O innych atrakcjach pózniej , postaram się poszukać jakieś video stamtad...a narazie poczytajcie jeśli ktoś zna węgierski , link u góry . ( ja niestety słabo mówię po węgiersku ale daje radę!)
Odpowiedz
#6
(23-06-2012, 8:16)easymaks napisał(a): Oprócz tego każda mała knajpka ma swoją mała scenę na której zaprezentować może się chyba każdy....? Tak to wyglądało przynajmniej.


Na identycznej zasadzie oparty jest Festiwal Muzyki Ulicznej w Veszprém (Veszprém Utcazene Fesztivál).


[Obrazek: logo_24bit.png]


Całe miasto przeobraża się w jedną wielką imprezę. Sceny ustawione są na prostu na ulicach. Te największe, gdzie grają gwiazdy są płatne (?), kolejne są darmowe, ale są i takie, gdzie wejść i zagrać może absolutnie każdy, kto czuje się na siłach.

Festiwal trwa od między 4. a 7. lipca. Polecam się wybrać. Ja byłem w zeszłym roku i gdybym tylko miał możliwość pewnie i w tym bym się wybrał. W czasie dnia warto wybrać się na plażę do pobliskiego Balatonalmádi, a w nocy, jak już zelżeje upał, na festiwal. I można tak w kółko Oczko

Tutaj trochę zdjęć z samego festiwalu.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Wróciłam wczoraj z Węgier (i Austrii na doczepkę, ale to już inna historia) z Rockmaratonu i jestem zachwycona! Szeroki uśmiech
Jak zrobię porządek w zdjęciach, to napiszę jakąś nimi (i może jakąś muzyką z Youtube) okraszoną relację na forum, a tymczasem, żeby nie było, że Was okłamuję, że tam byłam:


[Obrazek: kep_letoltes.php?id=10340&url=008&type=1]
Odpowiedz
#8
Szeroki uśmiech No super. Godna reprezentacja Polski, widzę Uśmiech Czekamy na relację!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#9
Miałem coś jeszcze napisać o Muveszetek volgye ale jakoś ostatnio z czasem krucho.... A właśnie się zastanawiam jak się tam wyrwać na kilka dni? Chciałem dodać ze jest święto nie tylko muzyki ale rownież kuchni węgierskiej! Ogromna ilośc bograczy, i wszystko co może się wewnątrz znaleźć..., wszystkie odmiany i smaki langoszy, czyli dobrze , smakowicie i...niestety tlusto, ale to wszystko da się przepić moim ulubionym węgierskim specjałem.... Kto zgadnie czym? Dodam ze mocne? Jedzcie sprawdzcie a może i ja tam będę. Pozdrawiam wszystkich !
Odpowiedz
#10
Myślę, że nie ma innej opcji jak: UNICUM Język
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości