Jak najlepiej dojechać z Lotniska do Centrum
#1
Obecnie kursują dwa autobusy pomiędzy lotniskiem a centrum. Jeden to 200E którym dojedziemy do Nagyvárad tér a stamtąd metrem do ścisłego centrum czy dalej. Z tego placu kursują też autobusy i tramwaje. Obecnie linia metra M-3, która normalnie jeździ od Kőbánya-Kispest, jest w remoncie i zaczyna kursować właśnie od stacji Nagyvárad tér dalej w kierunku centrum i dalej ( Lehel tér).Bilet kosztuje 300 albo 320 forintów  (zależnie gdzie się go kupuje). 
Druga linia to 100E którą z lotniska dojedziemy do Deák tér leżącego w ścisłym centrum. Bilet kosztuje 900 forintów ( dzieci poniżej 6 lat i seniorzy powyżej 65 lat nie płacą).
Na lotnisku są liczne biletomaty. Również bilety można zakupić bilety na poczcie wewnątrz lotniska, a także w stoisku z gazetami ( Relay).
Odpowiedz
#2
Co do cen biletów to mała korekta, bo jednorazowy kosztuje 350 w automacie czy innym punkcie sprzedaży i 450 u kierowcy. 200E to normalny autobus miejski, obowiązują tam wszelkie bilety okresowe czy karta Budapest Card. Linia 100E jest traktowana jako specjalna i jak piszesz potrzebny jest osobny bilet za 900 Ft, a inne w tym okresowe bilety nie są uznawane.
Odpowiedz
#3
Otóż tak: w biletomacie na lotnisku można kupić bloczek 10 biletów za 3000 forintów, wtedy wypada jeden bilet 300 forintów. Ja zazwyczaj taki kupuję. Kupując bilet w kiosku czy pojedynczy w biletomacie cena będzie trochę wyższa. U kierowcy może być jeszcze inna.
Odpowiedz
#4
Zgadza się, można kupić bloczek 10 biletów za 3000 HUF. Tylko, trzeba kupić od razu 10.
Odpowiedz
#5
Dzieci ... zniżki na komunikację miejską BKK (Budapesti Közlekedési Központ).
Dzieci do lat 6 pod opieką dorosłych mają przejazd darmowy, na podstawie przepisów prawnych.

Flaga węgierska  BKK.  Díjmentesen utazhatnak: Felnőtt kíséretében utazó gyermek az iskolai tanulmányai megkezdéséig.
Iskolai tanulmányok megkezdése előtt igazolás nélkül vehető igénybe a kedvezmény.
Flaga polska  BKK.  Przejazdy bezpłatne: Dzieci podróżujące z osobą dorosłą do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. 
Do czasu rozpoczęcia nauki w szkole prawo do przejazdów darmowych bez zaświadczenia.

Na Węgrzech dziecko może iść do szkoły w wieku 6 lat, ale są rodzice którzy uważają że to zbyt wcześnie i dziecko dalej uczęszcza do przedszkola. Wówczas mamy taką sytuację: dziecko skończyło 6 lat, i obowiązek opłaty za przejazdy, ale dziecko nie chodzi do szkoły. W tym przypadku należy poprosić zaświadczenie z przedszkola, które stwierdza że dziecko chodzi do przedszkola.
W momencie kontroli biletów należy przedłożyć zaświadczenie z przedszkola i dowód osobisty dziecka.
Odpowiedz
#6
Witam
Jak wygląda sprawa z osobami niepełnosprawnymi?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#7
https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/hel...yek_en.pdf -Lokalne
https://bkk.hu/apps/docs/ertekesites/hel...yek_en.pdf - Regionalne


Poza tematem dodam, że wprowadzono możliwość zakupu biletów przez komórkę, na razie tylko na 100E oraz 24h, 72h i tygodniowe. Więcej na https://bkk.hu/mobileticket/. Rigo (karta miejska) dalej w fazie odwiecznych testów Uśmiech
Odpowiedz
#8
Dla osób niepełnosprawnych na przejazdy komunikacją BKK nie ma żadnych zniżek na bilety jednorazowe. 
Są zniżki na bilety okresowe (miesiączne) BKK dla osób niepełnosprawnych o określonym wieku i uszczerbku zdrowotnym  i zameldowanych na stałe na Węgrzech.

Flaga polska  Wzajemne uznawanie dokumentów o niepełnosprawności... 
W prawie wspólnotowym brak jest regulacji prawnej dotyczącej wzajemnego „przekładania" orzeczeń o niepełnosprawności, a Rzeczpospolita Polska nie jest stroną umowy międzynarodowej pozwalającej na wzajemne uznawanie dokumentów potwierdzających status osoby niepełnosprawnej innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Systemy orzekania o niepełnosprawności we wspomnianych krajach są niejednolite, a każde państwo stosuje własne kryteria orzekania o niepełnosprawności. Wobec powyższego osoba, legitymująca się dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, wydanym przez jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej, nie może być traktowana, w świetle przepisów prawa polskiego, jak osoba niepełnosprawna.
Jedynym uznawanym dokumentem uprawniającym do korzystania z uprawnień - przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - jest karta parkingowa.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 569,782 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Jak czytać rozkład jazdy, gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej Waldek 5 13,548 11-08-2019, 10:30
Ostatni post: Sztasek
  Co, gdzie i jak ;) Andee` 20 18,931 01-03-2018, 12:00
Ostatni post: Aattaa
  Jak z Budapesztu do Siofok ? parisan 15 9,424 06-09-2017, 9:40
Ostatni post: Sztasek
  Zamieszkanie w Budapeszcie - jak efektywnie skontaktowac sie ze sprzedawcami? NexxeR121 1 2,867 29-10-2016, 19:10
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości