Kondycja finansowa państwa węgierskiego
#1
MFW wzywa Węgry do dalszych oszczędności

Cytat:Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował w środę do Węgier, które chcą rozpocząć z nim negocjacje na temat zabezpieczenia finansowego, o wprowadzanie kolejnych oszczędności i położenie kresu interwencjonistycznej polityce gospodarczej.

"Pomimo osłabionych możliwości wzrostu konieczne jest zaostrzenie polityki budżetowej" - napisał MFW w raporcie dotyczącym Węgier.

W opublikowanej w środę rozmowie z dziennikiem "Wall Street Journal" premier Węgier Viktor Orban powiedział, że liczy na to, iż do końca marca uda mu się osiągnąć porozumienie z MFW i UE. Węgry, które przeżywają poważne problemy gospodarcze, starają się uzyskać linię kredytową z MFW i UE o wartości 15-20 mld euro.

Budapeszt naraził się międzynarodowym organizacjom, wprowadzając kontrowersyjne ustawy, w tym np. reformę banku centralnego, która - według ekspertów - zaważy na jego niezależności. Ustawa ta odbiera bowiem szefowi banku centralnego prawo wyboru swoich zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Pomoc MFW oraz innych międzynarodowych organizacji "mogłaby przyczynić się do złagodzenia skutków ograniczeń finansowych i poprawienia zaufania inwestorów" - napisano w raporcie, zaznaczając, że nie będzie ona skuteczna, jeśli jednocześnie rząd nie będzie prowadził silnej polityki gospodarczej.

Fundusz za konieczną uznał "restrukturyzację publicznych przedsiębiorstw transportowych, racjonalizację zatrudnienia w administracji publicznej, głównie samorządach, obniżenie podatków +kryzysowych+ i zmianę podatku liniowego od dochodów".

MFW skrytykował politykę Orbana, w tym "interwencjonistyczne i wprowadzane ad hoc w zeszłym roku środki", które zdaniem Funduszu zaważyły m.in. na wiarygodności węgierskiego rządu i doprowadziły do obniżenia ratingu kraju. Wśród nich MFW wymienił: wprowadzenie jednej stawki podatku dochodowego, która jest wpisana do konstytucji, a także "kryzysowe" podatki dla m.in. telekomunikacji, energetyki, a także kontrowersyjny podatek dla instytucji finansowych oraz przymusową nacjonalizację funduszy emerytalnych.

Za: gazeta.pl
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Kurcze, szkoda, że nie wyszło im uniezależnienie się od MFW, mocno im w tym kibicowałem, zresztą nie tylko ja... Szkoda, wielka szkoda, bo im dalej w las tym gorzej postrzegam Unię Europejską i MFW, a Węgry Orbana miały szansę utrzeć im trochę nosa.
Odpowiedz
#3
O tak Ovidiu, masz zdecydowanie rację. Ja też coraz gorzej postrzegam Unię Europejską i MFW. Stale wiązałam głębokie nadzieje, że uda się Węgrom wyjść na prostą poprzez dojście do niezależności. Uważam, że komu jak komu, ale Węgrom to się szczególnie należy. No cóż, pozostaje nam tylko dalej obserwować i nie tracić nadziei.
Odpowiedz
#4
Jestem tu co prawda nowy, ale jeśli widzę takie teksty, zaczynam się zastanawiać, czy na pewno dobrze trafiłem. Czy można w ogóle myśleć o uniezależnieniu się od MFW i UE ? Co to znaczy utrzeć nosa ? Przepraszam, ale nie ma obecnie i póki co nie będzie Państwa, które by się mogło uniezależnić od gospodarki światowej, jaką w pewnym sensie reprezentuje UE i MFW. Nie ma.... o przeprasza, pomyliłem się - jest Białoruś na kroplówce Rosji i UE oraz jest Korea Płn. na kroplówce Chin, USA i Korei Pd.. Czy o to chodzi ?
Jestem na tym forum, bo zamierzam (zamierzałem) pojechać na urlop na Węgry aby odpocząć. Nie chciałbym jechać jednak na Węgry pogrążone w głębokim kryzysie, z odradzającym się faszyzmem, ogromnym populizmem i zdruzgotaną gospodarką. Zauważyliście, jak wygląda Egipt po tym, jak turyści przestali go odwiedzać ?
Dobrze. To tyle.
Odpowiedz
#5
(06-02-2012, 14:16)kurek napisał(a): Jestem tu co prawda nowy, ale jeśli widzę takie teksty, zaczynam się zastanawiać, czy na pewno dobrze trafiłem. Czy można w ogóle myśleć o uniezależnieniu się od MFW i UE ? Co to znaczy utrzeć nosa ? Przepraszam, ale nie ma obecnie i póki co nie będzie Państwa, które by się mogło uniezależnić od gospodarki światowej, jaką w pewnym sensie reprezentuje UE i MFW. Nie ma.... o przeprasza, pomyliłem się - jest Białoruś na kroplówce Rosji i UE oraz jest Korea Płn. na kroplówce Chin, USA i Korei Pd.. Czy o to chodzi ?

Witamy na pokładzie! Uśmiech Idea forum polega na tym, że każdy może przedstawić swoje zdanie na dany temat. Z opinią tą można się zgadzać lub nie. I mnie "uniezależnienie się" od światowej gospodarki wydaje się niemożliwe. Ale uwierz, kolego, czy Ci się to podoba, czy nie, wiele osób na Węgrzech szczerze popiera tego typu inicjatywy. Mało tego, pewne środowiska w Polsce mocno się z nimi solidaryzują i ślą listy poparcia do Orbána. Ciężko zaprzeczać rzeczywistości tylko dlatego, że się nam ona nie podoba. Jak wspomniałem, mnie na dłuższą metę praktyki tego typu zdają się być nierealne. Zresztą sami Węgrzy poczynili już pewne ustępstwa względem Unii. Nam pozostaje jedynie przyglądać się, jak rozwija się sytuacja i ewentualnie dyskutować na ten temat. Głęboko wierzymy, że taka dyskusja będzie możliwa w tym miejscu. Dlatego proszę się nie obrażać za to, że ktoś myśli nieco inaczej. Nudno by było bez tego. Serio Uśmiech

(06-02-2012, 14:16)kurek napisał(a): Jestem na tym forum, bo zamierzam (zamierzałem) pojechać na urlop na Węgry aby odpocząć. Nie chciałbym jechać jednak na Węgry pogrążone w głębokim kryzysie, z odradzającym się faszyzmem, ogromnym populizmem i zdruzgotaną gospodarką. Zauważyliście, jak wygląda Egipt po tym, jak turyści przestali go odwiedzać ?
Dobrze. To tyle.

Zrezygnowanie z planów wakacyjnych pod wypływem jednego czy dwóch postów czy też polityki będącej aktualnie przy władzy partii politycznej uważam za mocno przesadzone. Zapewniam, że woda w Balatonie nie będzie z tego powodu zimniejsza Oczko

(06-02-2012, 14:16)kurek napisał(a): Jestem tu co prawda nowy, ale jeśli widzę takie teksty, zaczynam się zastanawiać, czy na pewno dobrze trafiłem.

Myślę, że trafiłeś bardzo dobrze. Postaramy się pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytania pojawiające się w związku z planowanym wyjazdem.

Pozdrawiam! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
Tak na wstępie - zgadza się, każdy może mieć różny punkt widzenia. Słusznie. Co do planów wakacyjnych - słusznie - przejrzałem w między czasie większą częśc forum i raczej nie zrezygnuję z tego wyjazdu :-)
W każdym razie - to forum jest, po prostu, świetne jeśli chodzi o ogrom wszelkich informacji. Tak trzymać :-)
Odpowiedz
#7
No i fajnie! Uśmiech Ano forum ma ambicje stać się taką bazą informacji, swoistym kompendium na temat Węgier. Mocno liczymy też na Wasz udział w tym przedsięwzięciu i tym samym zapraszamy do pisania na forum Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#8
Czasy mamy takie, że pełnie uniezależnienie się nie jest możliwe, nie ma co nad tym dyskutować. Czy nam się podoba, czy nie, żyjemy w systemie-cały świat to jeden wielki system i mimo, że ostatnio pojawiają się tendencje trochę przeciwne do globalizacji nikt i nic tego nie zmieni. Czasy, gdy w Europie dowiadywano się z kilkumiesięcznym opóźnieniem o tym co się dzieje w Ameryce Północnej minęły bezpowrotnie. Co nie zmienia faktu, że moim - podkreślam - moim zdaniem, z którym każdy ma prawo się nie zgodzić, w pewnych sprawach UE ma za dużą władzę.
kurek, ilu ludzi, tyle opinii i masz pełne prawo nie zgadzać się z tym co napisałem, ale na Węgry jedź przy pierwszej sposobności, bo to piękny kraj.

P. S. Miło mi patrzeć i uczestniczyć w tym, jak to forum rozwija się i z dnia na dzień coraz mocniej tętni życiem.
Odpowiedz
#9
nadal kiepsko jest z finansami panstwa wegierskiego. ostatnio unia napisala do wegrow list, w ktorym zwraca im uwage na najbardziej palace kwestie. UE zarzuca wegrom przede wszystkim nadmierny optymizm. miedzy innymi dotyczy to prognoz wysokosci PKB na rok 2013.
Odpowiedz
#10
Węgry przedterminowo spłaciły dług MFW

[Obrazek: 9i8hmo.jpg]

Cytat:Węgry spłaciły resztę swego zadłużenia wobec MFW, prawie 721 milionów euro - poinformował węgierski bank centralny. Jest to spłata przedterminowa. Ostatnia transza węgierskich zobowiązań wobec MFW była wymagalna dopiero w marcu przyszłego roku.

Już w lipcu węgierskie ministerstwo gospodarki zapowiadało wcześniejsze uregulowanie zobowiązań wobec MFW, podkreślając, że Węgry dysponują wystarczającymi oszczędnościami, prowadzą "zdyscyplinowaną politykę budżetową" i cieszą się zaufaniem inwestorów. W 2008 roku MFW i Unia Europejska udostępniły zagrożonym wówczas bankructwem Węgrom kredytowy pakiet ratunkowy w łącznej wysokości 20 mld euro.

Jak zaznaczyło węgierskie ministerstwo gospodarki, z przypadającej na MFW części tego pakietu wykorzystano tylko 7,5 mld euro. Budapeszt nie ma nowego porozumienia kredytowego z MFW. Negocjacje w tej sprawie załamały się, ponieważ Węgry odrzuciły warunki Funduszu dotyczące przedsięwzięć oszczędnościowych.

W połowie lipca prezes węgierskiego banku centralnego Gyoergy Matolcsy poinformował, że Węgry chcą zamknąć przedstawicielstwo MFW w Budapeszcie. W liście do szefowej MFW, Christine Lagarde, Matolcsy podziękował za "cenne wsparcie" i pomoc przekazaną Węgrom, gdy kraj znajdował się na skraju bankructwa. Poinformował wtedy również, że Węgry przedterminowo spłacą MFW ostatnią ratę kredytu, i wyraził opinię, iż "utrzymywanie przedstawicielstwa MFW w Budapeszcie nie jest odtąd konieczne".

W odpowiedzi Fundusz oświadczył wtedy, że dostosuje się do wniosku władz w Budapeszcie. Jak podkreślono, mandat obecnej przedstawicielki MFW na Węgrzech Iriny Iwaszenko "upływa pod koniec sierpnia, a warunkiem obecności MFW w kraju członkowskim jest zaproszenie władz państwowych, zatem MFW nie będzie dążył do jej zastąpienia".

W 2008 roku za rządów socjalistów Węgry były pierwszym krajem UE, który uzyskał wsparcie od MFW, Banku Światowego i unijnych partnerów (ze specjalnego, zapisanego w traktacie UE funduszu dla krajów poza strefą euro). Węgrom przyznano 20 mld euro. Po dojściu do władzy rząd Viktora Orbana postanowił jednak w 2010 roku nie odnawiać porozumienia z MFW. Orban wielokrotnie krytykował MFW za sposób walki z kryzysem. Jednocześnie Budapeszt wystąpił o nową linię kredytową wysokości ok. 15 mld euro, ale sprawa nie została sfinalizowana.

Źródło: gazeta.pl
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  15 marca rocznica Powstanie Węgierskiego 1848 -wyjazd 15.03.2013 jureksa 3 4,200 16-02-2013, 21:37
Ostatni post: jureksa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości