Mapki - atrakcje na Węgrach
#11
(14-05-2018, 11:11)eplus napisał(a): (...) między S-patakiem a Satoraljaujhely. To drugie miasto niemożliwe do wymówienia (...)
Da się wymówić, tylko trzeba rozbić na kawałki i nie być po zbyt dużej ilości wina... albo wręcz przeciwnie, być po dużej ilości wina Wino 
Sátoraljaújhely = Sátor-alja-új-hely = [Szator-alja-uj-(h)ely] = Nowe Miejsce Pod Namiotem... gdzie Sátor to namiot, új to nowy.

Żeby nie był to totalny offtop, to dodam, że w Nowym Mieście Pod Namiotem mają jeszcze jedną atrakcję, a mianowicie kolejkę linową (krzesełkową) - z tego co wiem jedną z dwóch tylko w całych Węgrzech (druga jest na Janoshegy w Budapeszcie). Wjeżdża się nią na górę, która z daleka przypomina właśnie namiot występujący w nazwie miasta. Po niemiecku zresztą jest Neustadt am Zeltberg, czyli Nowe miasto przy Górze-namiot (w niemieckim mówią "przy", a nie "pod", bo są zbyt logiczni i miasto nie może być "pod" górą... no chyba że miasto Krasnoludów, albo jakiś innych stworów).
Odpowiedz
#12
Miasto Sátoraljaújhely - nazwa związana jest z górą Sátor (Sátor-hegy) u podnóża której miasto leży (Sátoralja). Według niektórych źródeł były dwa obok siebie wzniesione zamki:
-         jeden na górze Sátor, w zapiskach figuruje nazwa Castrum de Saturhyg
-         drugi na sąsiedniej górze Zamkowej (Várhegy), wzniesiony na nowym miejscu (Újhely).
Po zakończeniu I. wojny światowej, podpisany 4 czerwca 1920 r. Traktat w Trianon podzielił miasto. Jego północno-wschodnia przemysłowa część z dworcem kolejowym leżąca w dzielnicy (Újhely) znalazła się w granicach Czechosłowacji i otrzymała nazwę Slovenské Nové Mesto.
Odpowiedz
#13
Zapomniałem dodać, że na kąpielisko możecie się wybrać w tygodniu, bo w weekend ludzi może być 3x więcej - taka specyfika, większość zjeżdża z niedaleka i na krótko, piątek-niedziela, a nawet na 1 dzień.
Odpowiedz
#14
W Szatoraljaujhej (Szeroki uśmiech) jest też tzw. kalwaria węgierska - kapliczki upamiętniające tereny stracone przez Węgrów w 1920. Całość zwieńczy większa kaplica z dachem w kształcie Korony św. Stefana.  To właśnie ta górka z kolejką, kalwaria znajduje się poniżej (choć ja wchodziłem tam piechotą, całkiem przyjemny spacer).
Odpowiedz
#15
Widze że znacie te tereny doskonale. Jesteście ekstra ! Na pewno skorzystamy w waszych podpowiedzi!
Odpowiedz
#16
Zamek Fuzer na wysokiej górze robi imponujące wrażenie. Podjeżdża się trochę wąską alejką, dalej jest parking i trzeba iść pieszo pół godziny pod górę. Kiedyś tam się wybiorę.

[Obrazek: 9d5ba19373cfc2a8.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przepisy drogowe na Węgrzech fvg 132 152,300 15-08-2023, 13:44
Ostatni post: Waldek
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 605 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 902 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,569 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 64,788 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości