Mezőkövesd - Zsóry
#71
Pierwszego maja w Zsory na kąpielisku jest wielki festyn...

Widać, że pogoda dopisała Uśmiech Czy byłeś w pobliżu budowanego krytego basenu? Jak wyglądają prace, czy jest szansa, że oddadzą go przed rozpoczęciem wakacyjnego sezonu?
Odpowiedz
#72
Wielki kryty basen jest nadal w remoncie, nie interesowałem się zbytnio postępami, bo nie umiem pływać. Zmieszany
Odpowiedz
#73
Coś na after party (po basenach) - muzeum etnograficzne Matyo w centrum Mezokovesd przedstawiające codzienne życie ludności, sztukę użytkową i zdjęcia z epoki.
Muzeum malarstwa zaraz naprzeciw. Takacs Istvan ozdobił ponad 300 kościołów na Węgrzech, portretował też swoją rodzinę, malował sceny z życia wsi. Pan przewodnik z emfazą opowiadał nam po angielsku o symbolice jego obrazów, o technice kopiowania projektów  na docelowe podłoże, o prześladowaniach w epoce Kadara. "Absolutely special..."

[Obrazek: 4810f48d73abbb93.jpg]

[Obrazek: 37badee19ec30758.jpg]

Muzeum maszyn gospodarstwa rolnego położone przy Eotvos utca prezentuje chyba ze dwieście maszyn - lokomobile parowe i spalinowe, traktory na żelaznych kołach, młocarnie, sieczkarnie, generatory prądu, młyny... A jeszcze jakieś pięćdziesiąt stoi w hangarze, gdzie nie można wchodzić, i czeka na remont. Jest parę wnętrz urządzonych jako warsztaty rzemieślnicze. Nie znalazłem jednak aparatury do pędzenia palinki.

[Obrazek: 232702143f588d7e.jpg]

[Obrazek: d233376c18773637.jpg]

Sto metrów w stronę rynku d0mek Kisjanko Bori - jeśli dobrze zrozumiałem, to jest to twórca stylu Matyo, jak Witkacy zakopiańskiego. D0mki na całej uliczce kryte strzechą, malutkie i zapadnięte w ziemię, jak z jakieś bajki. W jednym warsztat garncarski, w drugim - piernikarski, albo kawiarnia. Można kupić pamiątki, w sobotni ranek jest wielu zwiedzających. Skansenik w środku miasta...

[Obrazek: 8ce4d78bf834d029.jpg]

[Obrazek: 482c787e01bf3e7c.jpg]

Zdjęcia tym razem z ziarnem i w rozdzielczości VGA - robione zapasową kamerką drogową z funkcją aparatu. Rutyniarstwo i lekceważenie preparatów przeciw sklerozie. Szeroki uśmiech W dodatku ostatnie kasują najstarsze, jak to w kamerce - więc z pierwszego muzeum nic się nie zachowało. Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#74
(31-05-2016, 15:17)eplus napisał(a): Coś na after party (po basenach) -

Niestety od 18 czerwca br. ceny wejściówek na kompleks basenów w Mezokovesd idą w górę. Zmieszany

http://www.zsory-furdo.hu/files/file/%C3...618_pl.pdf

Na dodatek 15 czerwca br. basen będzie zamknięty.
Odpowiedz
#75
(31-05-2016, 15:17)eplus napisał(a): Muzeum maszyn gospodarstwa rolnego położone przy Eotvos utca prezentuje chyba ze dwieście maszyn - lokomobile parowe i spalinowe, traktory na żelaznych kołach, młocarnie, sieczkarnie, generatory prądu, młyny... A jeszcze jakieś pięćdziesiąt stoi w hangarze, gdzie nie można wchodzić i czeka na remont. Jest parę wnętrz urządzonych jako warsztaty rzemieślnicze.
Jesteś jedyną osobą którą znam a która była w tym muzeum Uśmiech
Poza tym nabieram podejrzeń że nie jesteś jedną osobą bo to niemożliwe, mieć tyle czasu, żeby być wszędzie Szeroki uśmiech
Cytat:Nie znalazłem jednak aparatury do pędzenia palinki.
W tesco widziałem, w dwóch rozmiarach Uśmiech
Jak mi coś odwali to kupie na pamiątkę. A jak już będze miał, to żal nie spróbowac Szeroki uśmiech
pzdr.
Odpowiedz
#76
Możliwe, że wyminęliśmy się z eplusem w czasie ostatniego pobytu na Węgrzech.
Też odwiedziłam Mezokovesd i spacerowałam wąskimi, urokliwymi uliczkami Hadasu, oglądałam dom ludowej artystki, hafciarki Kisjanko Bori i oglądałam pracownię malarza mebli, garncarza, wytwórcy pierników.
[Obrazek: BIt0Lzu.jpg]
Z dużym zainteresowaniem przyglądałam się traktorom, lokomobilom i innym maszynom w Muzeum Maszyn Rolniczych. Zbiory kompletowano tam od 200 lat i eksponowane są w starych chałupach.
[Obrazek: ovAYHXs.jpg]
[Obrazek: i25BSDo.jpg]
Oprócz urządzeń rolniczych jest też mała ekspozycja powojenna.
[Obrazek: 8aLj1jZ.jpg]
Można kupić bilet za 600 forint tylko do Muzeum Maszyn lub za 1500 i zwiedzić też muzea o których pisał eplus.
Zajrzałam też do kościoła św. Władysława, by obejrzeć fresk Takacsa Istvana Orszak weselny Matyo.
[Obrazek: 7yIqFxO.jpg]

A tak na marginesie, to może ktoś znający język mi napisze jak powinnam odmieniać to nazwisko. Może powinno być Takacs Istvana?
Odpowiedz
#77
Ostatni jak na razie mój pobyt to był dzisiaj. Oczko Traktory oglądałem na poprzednim wyjeździe, w sobotę tydzień temu.Świat jest mały, a Węgry to już w ogóle...
Odpowiedz
#78
Ja wróciłam wczoraj z 2 tygodniowego pobytu. Głównie baseny ale z ciekawych miejsc zobaczyłam większość atrakcji Cerepfalu. W wolnej chwili wstawię parę fotek.
Odpowiedz
#79
Ceny za baseny idą w górę ... o ile pamiętam to w 2009 r. ( mój pierwszy raz ) kosztowały w hotelu Nefelejsc 1300 F.
Odpowiedz
#80
(05-06-2016, 0:42)ember napisał(a): Jesteś jedyną osobą którą znam a która była w tym muzeum Uśmiech
Poza tym nabieram podejrzeń że nie jesteś jedną osobą bo to niemożliwe, mieć tyle czasu, żeby być wszędzie Szeroki uśmiech

Dzięki. Już znasz drugą osobę. Oczko
Tym razem byłem z Rodzicami i starałem się, żeby było coś więcej, niż leżenie we wodzie. Zresztą sam też bardzo lubię zwiedzać, ale właśnie "sam" - bo dzieci nudzą się już przed rozpoczęciem zwiedzania, a reszta rodziny po kwadransie.
No i wyjazd trwał aż cztery dni.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Tongue Mezokovesd asanek236 5 10,066 23-04-2016, 13:04
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości