O pomnikach: Rybaka i Przewoźnika w Balatonfüred
#1
Jeden z najbardziej znanych symboli Balatonfüred - to para pomników stojących przy wejściu na przystań. Według danych z historii sztuki pomniki zostały wykonane w 1937 roku, a ustawione w 1941 roku, kiedy to uroczyście poświęcono przystań w 150 rocznicę urodzin Séchenyi Istvána.
Rybak i Przewoźnik - to dwie dawne profesje popularne nad Balatonem. Pomniki zostały podarowane miastu przez Hómana Bálinta - ministra do spraw wyznania i oświaty. Kun József - rybak i bogaty rolnik z Balatonkenese oraz początkujący przewoźnik z Tihany byli pierwowzorem dla pomników.
Z pomnikami związane są liczne legendy. Najbardziej znana mówi, że kto dotknie butów postaci to napewno wróci do Balatonfüred. Mniej znana jest następująca: jeśli kobieta spędza samotnie wakacje nad Balatonem i nie spotka miłosnej przygody to przewoźnik zdejmie kapelusz przed nią.
Ławeczkę między pomnikami ustawiono w 1962 roku. Widnieje na niej napis autorstwa Erdélyi Józsefa: "To ja bezczynna ławka znajduję radość i szczęście w odpoczywającym tu człowieku:/ Ludzie, chodźcie do mnie, podzielcie się ze mną słodkim znużeniem".
Odpowiedz
#2
nie lubię błędów... zwłaszcza nazwiska z błędem to przerypane... winno być: Széchenyi
Odpowiedz
#3
Każdemu zdarzy się pomylić. Nie zrobiłam tego specjalnie, z nieznajomości języka węgierskiego. Zwykła literówka.
Odpowiedz
#4
Pisząc "przewoźnik" miałam na myśli przewoźnika rzecznego.
Odpowiedz
#5
(01-07-2013, 22:16)malika_12 napisał(a): Każdemu zdarzy się pomylić. Nie zrobiłam tego specjalnie, z nieznajomości języka węgierskiego. Zwykła literówka.

Występujesz na forum w dwóch osobach?
Nie martw się jak zmienisz status znajomości języka to pewnie i błędów będzie mniej. Bez kompleksów.
Ktoś powiedział, że języka węgierskiego można się uczyć, ale nauczyć to już znacznie trudniej.
Odpowiedz
#6
Występuję w jednej osobie.
Odpowiedz
#7
Dajcie spokój. zwykła literówka, każdemu może się zdarzyć. Zobaczcie lepiej to Szeroki uśmiech
Odpowiedz
#8
Szeroki uśmiech Szeroki uśmiech Szeroki uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#9
Waldek, teraz rozumiem dlaczego pytasz czy występuję w dwóch osobach.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Balatonfüred canaletto 67 86,539 05-07-2019, 4:12
Ostatni post: Helka Travel
  Wino - Siófok, Balatonfüred SickBoy 1 3,812 06-08-2018, 15:27
Ostatni post: eplus
  Kemping w Balatonfured, parkowanie i restauracje adam83 17 11,692 01-03-2018, 12:35
Ostatni post: Aattaa
  Komunikacja miejska Tihany Balatonfured Grzybek 4 5,292 03-07-2017, 20:59
Ostatni post: Sztasek
  Polecany nocleg w okolicy Balatonfured pietja 1 4,553 15-06-2014, 14:37
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości