Południe: Hódmezővásárhely
#11
Na Kossuth tér stoi rownież ratusz (ale wyjątkowo nie w stylu secesyjnym!), który powstał pod koniec XIX wieku. Jest jednym z największych ratuszy na Węgrzech (długość:123 m, szerokość :50 m, wysokość wieży:57 m). Zdjęcie, niestety, nie oddaje tych parametrów.

[Obrazek: 140ey4h.jpg] Wokół wieży jest balkonik (tam, gdzie wisi flaga), na który można wchodzić i podziwiać miasto z góry

[Obrazek: bhn8fm.jpg] Wnętrza

[Obrazek: 2nurgoj.jpg]
Odpowiedz
#12
A tutaj dwa zdjęcia pokazujące Kossuth tér z góry. Na pewno rozpoznacie opisywane poprzednio budynki: ratusz, hotel Fekete Sas i budynek kasy oszczędności.

[Obrazek: 16bhklt.jpg]

[Obrazek: 212hds3.jpg]
Odpowiedz
#13
"Hódmezővásárhely" - cóż za trudna nazwa!
A BTW znalazłem odpowiedź na te "runiczne" tablice (są np. w Maroslele). Ciekawy i mało znany element Flaga węgierska folkloru - myślałem, że to jakieś cygańskie napisy Zarumieniony
Odpowiedz
#14
(28-11-2014, 22:31)Simon napisał(a): "Hódmezővásárhely" - cóż za trudna nazwa!
A BTW znalazłem odpowiedź na te "runiczne" tablice (są np. w Maroslele). Ciekawy i mało znany element Flaga węgierska folkloru - myślałem, że to jakieś cygańskie napisy Zarumieniony

pismo runopodobne - pismo seklerskie (Székely rovásírás) ... Oczko czyta się z prewej strony do lewej Bomba
Odpowiedz
#15
To jest madziarszczyzna zapisana pismem seklerskim (nie wiem w zasadzie nic o S.)? Np. "Maroslele" jako "Elelsoram"? Uśmiech
Odpowiedz
#16
(28-11-2014, 22:31)Simon napisał(a): "Hódmezővásárhely" - cóż za trudna nazwa!

Chętnie pomogę Ci je oswoić - vasar to bazar, hely to miejsce (np. pole namiotowe - satorhely, czy choćby Satoraljaujhely - w moim pojęciu to nowe miejsce namiotowe, czyli po słowacku Slovenske Nove Mesto.
Razem - targowisko, jak u nas Nowy Targ (Uj satorhely). Szeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Mezo - jest też w nazwie Mezokovesd, dla mnie na razie nie spolszczonej, więc nie wyjaśnię. Hod również musi rozgryźć ktoś po hungarystyce. ZdziwionyZdziwionyZdziwionyZdziwionyZdziwionySzeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#17
(28-11-2014, 22:31)Simon napisał(a): "Hódmezővásárhely" - cóż za trudna nazwa!

(29-11-2014, 17:42)eplus napisał(a): Chętnie pomogę ... vasar to bazar, hely to miejsce (np. pole ...) ...

hód - bóbr
mező - pole
vásár - bazar
hely - miejsce
Odpowiedz
#18
(29-11-2014, 17:42)eplus napisał(a): ktoś po hungarystyce. ZdziwionyZdziwionyZdziwionyZdziwionyZdziwionySzeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech

Ach, przecież etymologia już była w pierwszym poście... Zły
Odpowiedz
#19
(28-11-2014, 23:13)Simon napisał(a): To jest madziarszczyzna zapisana pismem seklerskim (nie wiem w zasadzie nic o S.)? ...

Székelyek - Seklerzy. Jest wiele bajek, opowieści i powiedzonek o Seklerach, nawet na Forum mamy temat założony przez użytkownika Mordimer > http://forum.wegierskie.com/Dowcipy-o-Seklerach
Ojczyzną Seklerów jest Siedmiogród... dzisiaj leżący na terenie Rumunii (Trianon, 4 czerwca 1920 r.)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Seklerzy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_w_Trianon

... ale należy wiedzieć, że są też Seklerzy Bukowińscy (Bukovinai székelyek) !.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Południe: Szeged / Segedyn Ribizli 105 92,190 07-02-2018, 16:51
Ostatni post: creep22
  Południe: Makó Ribizli 14 22,296 19-08-2014, 10:22
Ostatni post: Ribizli



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości