Południe: Szeged / Segedyn
#1
Miasto Szeged leży 171 km na południe od Budapesztu, tuż nad granicą z Serbią. Jest trzecim co do wielkości miastem na Węgrzech (170 tys.mieszkańców). Szeged to rownież "miasto slońca", gdyż ma najwięcej dni słonecznych w ciągu roku.
Łatwo stąd dotrzeć do innych miast położonych w komitacie Csongrád: Hódmezővásárhely (25 km), Makó (30 km), Ópusztaszer (30 km), Szentes (56 km). Można również wyskoczyć do Szabadki/Suboticy w Serbii (56km). Koleją albo autobusem.
Dworzec w Szegedzie został odnowiony kilka lat temu i jest bardzo przyjaznym miejscem.

[Obrazek: 121pw5v.jpg]

[Obrazek: 2hydtt.jpg]

[Obrazek: 6eezw6.jpg]
Odpowiedz
#2
Szeged leży nad rzeką Cisą (Tisza), która wylewała i niszczyła miasto wielokrotnie. Największą powodzią była ta w 1879 roku, która zniszczyła całe miasto. Po tej powodzi miasto zostało zbudowane na nowo i jest dzisiaj jednym z najlepiej zaplanowanych miast na Węgrzech.
Tym, który nadzorował odbudowę był Lajos Tisza (zbieżność nazwiska z nazwą rzeki przypadkowa!). Aby uczcić jego zasługi nazwano jego imieniem główny bulwar miasta (Tisza Lajos körút). Od niego odchodzą na kształt płomieni słonecznych inne główne ulice idące z centrum w kierunku zewnętrznym.
Na wielu domach w Szegedzie można zobaczyć takie tabliczki, na których pokazany jest poziom wody w mieście w czasie którejś tam powodzi.
[Obrazek: 29zvhx1.jpg]
Odpowiedz
#3
Na kwadratowym placu (Dóm tér) stoi największy kościół w Szegedzie (a czwarty największy na całych Węgrzech). Został on zbudowany po wielkiej powodzi, która zniszczyła miasto w 1879 roku. Stojący na tym miejscu średniowieczny kościół został zniszczony (została z niego tylko wieża tzw.Dömötör torony). Nowy kościół budowano wiele lat aż w końcu w 1930 roku został oddany do użytku wiernych. Jest to charakterystyczna budowla z czerwonej cegły w stylu neoromańskim z dwiema wieżami, każda po 93 metry.

[Obrazek: 4ibsj9.jpg]
Odpowiedz
#4
A ten niewielki budynek z lewej strony z czerwonej cegły to brama w murze okalającym kiedyś kościół?
Odpowiedz
#5
(25-09-2012, 21:03)julka napisał(a): A ten niewielki budynek z lewej strony z czerwonej cegły to brama w murze okalającym kiedyś kościół?

podejrzewam, że to jest wieża wcześniejszego kościoła.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#6
Tak, to właśnie pozostałość po starym kościele, który został zniszczony w czasie powodzi. Tylko tę wieżę odbudowano i mieści się w niej obecnie chrzcielnica. Nad (nową) bramą umieścili najstarszą rzeźbę w Szegedzie tzw. Kőbárány (kamiennego baranka) z XII wieku.

[Obrazek: 2aj19aa.jpg]
Odpowiedz
#7
Plac Dóm tér (który ma ponoć wymiary placu Św.Marka w Wenecji) jest otoczony arkadami, pod którymi znajduje się 90 pomników w różnym stylu dedykowanym sławnym Węgrom, którzy odegrali ważne role w historii, literaturze, sztuce, nauce itp.(tzw. Nemzeti Emlékcsarnok).

[Obrazek: 34pif79.jpg]
Odpowiedz
#8
A tutaj inny wybitny i zaslużony:

[Obrazek: 34irayc.jpg]
Odpowiedz
#9
Na ścianie na przeciw kościoła znajduje się jedyny na Węgrzech zegar muzyczny. W takt muzyki Gaudeamus Igitur przez małe drzwiczki przesuwają się figurki rektora, profesora i studentów. Zegar ten po raz pierwszy uruchomiono w 1935 roku, kiedy to na tymże placu pod gołym niebem zaczęły się odbywać występy artystyczne. Dały one początek corocznej letniej imprezie i z pewnymi koniecznymi przerwami (II WŚ) trwają do dziś. Można tu oglądać teatr, operę, tańce itp. na wolnym powietrzu.

[Obrazek: 2upbt78.jpg]
Odpowiedz
#10
A wieczorem kościół jest podświetlany, jak również zapalają się latarenki w rękach figurek na dolnym poziomie.
Zdjęcie trochę ciemne, ale widać.

[Obrazek: sg1smc.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Segedyn - targ staroci piablo75 0 2,875 23-05-2019, 12:51
Ostatni post: piablo75
  Południe: Hódmezővásárhely Ribizli 18 17,914 29-11-2014, 21:38
Ostatni post: Sztasek
Smile Segedyn - gdzie w pobliżu baseny termalne? Korwin 3 8,320 19-08-2014, 23:03
Ostatni post: Ribizli
  Południe: Makó Ribizli 14 22,438 19-08-2014, 10:22
Ostatni post: RibizliUżytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości