(09-07-2012, 23:33)moziba napisał(a): (...) Pressera, twórcy Omegi i LGT. (...)
Niestety nie mogę zgodzić się z tą informacja Presser Gábor nie tworzył Omegi. Zespół powstał w 1962 roku (choć podobno pomysły były od 1958) i lata 1962-1967 uznaje się za lata amatorskie.
Zespół powstał w wyniku przejścia trzech członków zespołu Ciklon do zespołu Próféta. Na początku popularność zyskali ze śpiewania przebojów zagranicznych. Pierwszy koncert na którym zespół nosił nazwę Omega, według większości źródeł miał miejsce 23 września 1962. Zespół wystąpił w Akademiku Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie przy placu Hess András. Ówczesny skład zespołu:
Benkő László („Laci”) – śpiew, fortepian, flet
Kóbor János („Mecky”) – śpiew, gitara rytmiczna
Kovacsics András („Öcsi”) – gitara solowa
Künsztler Tamás („Próféta”) – perkusja
Varsányi István („Gergely”) – gitara basowa
Parę miesięcy później przyjęli do zespołu Zsuzsę Koncz (poznaną na konkursie "Kto co potrafi?"). Z nią między innymi grali na pierwszym festiwalu beatowym w 1963 roku w Narodowej Hali Sportowej. Wystąpili tam miedzy innymi: zespoły Illés i Metro, Scampolo i Benkó Dixieland Band (założyciel był profesorem na Uniwerytecie Technicznym na katedrze silnych prądów czyli nasze wysokie napięcia), oraz solistki Kovács Kati, Zalatnay Sarolta. Koncz Zsuzsa odeszła niedługo do zespołu Illés. Od 1963 miejscem stałych koncertów stał się klub Eötvös, ale regularnie koncertowali w klubie na zamku tj. Várklubban (w akademiku Uniwersytetu Technicznego, w klubie przy ulicy Kinizsi i domu kultury Rózsa Ferenc'a w dzielnicy Pestszentlőrinc, gdzie występowali też razem z udziałem zespołów Scampolo i Illés. W 1964 zespół wzmocnił się po przyłączeniu Laux József'a, który był nie tylko perkusistą ale pierwszym menedżerem Omegi. Dzięki niemu przyszedł do Omegi Somló Tamás (na ogłoszenie Omegi rozpoczął naukę gry na saksofonie). Ponieważ Somló często występował w cyrku jako klown muzyczny nie zawsze mógł występować z Omegą. W 1966 roku wydali małe płyty z przebojami zachodnimi, pierwsza z interpretacjami The Rolling Stones: Paint It i Black. Omega często nazywana jest "wschodnimi Rolling Stones” bo powstała w tym samym roku i nadal należy do najstarszych działających zespołów na świecie.
Okres beat (1967-1971)
Od połowy lat 60 rozpoczęła się przemiana zespołów węgierskich na zawodowe. Zaczęło się od Illés, obok przebojów zachodnich pojawiały się kompozycje w języku węgierskim. Tą droga poszła też Omega do której w 1967 roku przyłączył się Mihály Tamás, pierwszy członek zespołu z wykształceniem muzycznym. Pierwszą własną piosenką zespołu była: "Nem szeretlek" (Nie kocham Cię), napisali ją: Payer András i S. Nagy István. Później Mihály przedstawił zespołowi swoje przyjaciela
Presser Gábor'a , który następne piosenki komponował dla Omegi.Teksty na początku pisał S. Nagy István , później żona Laux'a Adamis Anna została stałą tekściarka. Do bardziej znanych małych płyt należy Azt mondta az anyukám oraz Rózsafák (na pierwszej śpiewa Somló, a na drugiej Benkő ), Ismertem egy lányt, Szeretnék visszamenni hozzád, Volt egy bohóc, Nem tilthatom meg.
W 1967 dołączył nowy gitarzysta Molnár György, który dostał pseudonim „Elefánt”(udało mu się tak gwałtownie grać, że przewrócił drogi mikrofon - słoń w składzie porcelany).
W 1968 Presser został pełnym członkiem zespołu i tak skład był nastepujacy:
Benkő László („Laci”) – fortepian, trąbka, flet, śpiew
Kóbor János („Mecky”) – śpiew, gitara rytmiczna
Laux József („Blöró”) – perkusja, instrumenty perkusyjne
Mihály Tamás („Misi”) – gitara basowa, śpiew
Molnár György („Elefánt”) – gitara solowa
Presser Gábor („Pici”) – śpiew, organy, fortepian
Wittek Mari i Somló czasami występowali z nimi ale pod koniec lat 60 odeszli od Omegi.
Presser i Laux oraz Adamis Anna w 1971 odeszli z zespołu.
(W środowisku węgierskiego beatu mówiło się, że Presser początkowo działał w Omedze jako technik i dźwigał sprzęt. Kiedyś zwrócił uwagę Benkő, że fałszuje i ten miał powiedzieć a ty umiesz grać? Presser usiadł przy fortepianie i pokazał co potrafi i trafił na scenę - ile w tym prawdy?)
(źródło min. wikipedia.hu cdn...)