Prośba
#1
Flaga węgierska Flaga polska  Witajcie .Mam wielka prośbę - tworze prace na temat epizodu z Historii Węgier i mam problem z wymawianiem węgierskich nazw miejscowości oraz miast . jezeli mozna bardzo proszę o pomoc  w tłumaczeniu na polski jak powinno się wymawiać te nazwy :
Mezőtúr , Túrkeve , Kisújszállás , Karcag , Püspökladány , Hajdúszoboszló , Balmazújváros , Hajdúböszörmény , Hajdúhadház , Tiszacsege , Polgár , Szolnok , Derecske , Téglás , Bihartorda , Berettyóújfalu, Nagykálló , Újfehértó, Hajdúdorog oraz Kiskallo ( w tym słowie nad a jest znaczek jak w polskim ś)

Proszę o pomoc i zarazem Bardzo DziękujeOdpowiedz
#2
Jeśli wstawisz te słowa do translatora Google, wybierzesz język węgierski, albo sam wykryje, i klikniesz głośniczek, to rodowita Węgierka Ci to odczyta znudzonym głosem. Czy prawidłowo - nie potrafię ocenić. Co do tłumaczenia - Kisujszallas to będzie Mały Nowy Domek, innych nazw się nie podejmę. Życzę powodzenia, na pewno pomogą Ci Koledzy bardziej obyci z węgierskim.
Odpowiedz
#3
Na stronie https://pl.forvo.com/ dostępne są nagrania wymowy native speakerów większości z tych miast. Wystarczy skopiować nazwę miasta do pola "szukany wyraz" i kliknąć lupkę.

Miasta, których wymowy nie ma, ale są za to wszystkie pojedyncze wyrazy, z których te nazwy się składają:

Újfehértó - można podzielić to na trzy wyraz, z których składa się ta nazwa (Új - nowy, fehér - biały, tó - jezioro) - nagrania wszystkich tych słówek dostępne są na forvo.
Bihartorda - bihar - jak w nazwie Hajdú-Bihar, torda - również jest wymowa na forvo
Tiszacsege - Tisza - jak nazwa rzeki (Cisa), csege - oba wyrazy również dostępne na forvo
Püspökladány - püspök - biskup, ladány - jak nazwisko Ladány - również wszystko dostępne na forvo

Wszystkie nagrania są poprawne, wymawiane przez samych Węgrów, ale czasem może być ciężko coś dosłyszeć, jeśli nie zna się węgierskiego.
W razie, gdyby to nie wystarczyło, mogę spróbować wypisać w wolnej chwili jak czytać konkretne nazwy za pomocą polskich liter. Proszę dać znać.
Odpowiedz
#4
Bardzo Dziekuje za pomoc - spróbuje poszukać wymowy  na podanej stronie . Jeżeli będą problemy - będę prosił o pomoc w wymowie słów jakich niestety nie ma. Jeszcze raz Dziekuje
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prośba o tłumaczenie fvg 335 294,274 05-08-2019, 7:49
Ostatni post: wiesiara
  Prosba o sprawdzenie poprawnosci tekstu Karolina 68 0 1,905 12-09-2017, 0:59
Ostatni post: Karolina 68
  Nietypowa prośba adam9109545 0 2,641 14-04-2016, 22:15
Ostatni post: adam9109545Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości