Rezerwacja noclegu - zdjęcie dowodów
#1
Czytam, że przy rezerwacji noclegu Węgrzy proszą o zdjęcia dowodów osobistych wszystkich osób, które będą nocować. Powody rozumiem, jednak zastanawiam się, jakie zdjęcia są wymagane; czy można zamazać PESEL albo serię i nr dowodu? Jakie zdjęcia Wy przesyłacie (o ile przesyłacie)?
Odpowiedz
#2
widzę że to teraz taki standard jesli chodzi o meldunek na Węgrzech. w czerwcu była z rodziną nad Balatonem i meldowałam się online, link przesłała mi osoba która wynajmowała nam mieszkanie Oczko trzeba było wpisac wszystkie dane.
Odpowiedz
#3
(28-08-2023, 12:16)remedios napisał(a): Czytam, że przy rezerwacji noclegu Węgrzy proszą o zdjęcia dowodów osobistych(...)

Prośba o zdjęcia jest spowodowana nowelizacją, w dniu 1 stycznia 2021 r., ustawy CLVI z 2016 r. o zadaniach państwa w zakresie rozwoju obszarów turystycznych, która zobowiązuje dostawców usług zakwaterowania do rejestrowania danych osób korzystających z usług zakwaterowania określonych w przepisach prawa na przestrzeni dyskowej zapewnianej przez dostawcę usług hostingowych wyznaczonego przez rząd do celów określonych w przepisach prawa.
Dostawcą wspomnianych usług hostingowych wyznaczonym przez rząd jest Węgierska Agencja Turystyki (MTÜ).
Funkcje hostingu wprowadzone przez nowelizację są wykonywane przez system Zamkniętej Bazy Danych Informacji o Gościach (VIZA = Vendég Információs Zárt Adatbázis).

Podczas meldowania korzystającego z noclegu usługodawca ma obowiązek zeskanowania jego dowodu osobistego/paszportu. Brak tego dokumentu uniemożliwia skorzystanie z noclegu.

Na stronie vizainfo.hu jest informacja o systemie:

VIZA to system informatyczny, chroniony wielokrotnym szyfrowaniem asymetrycznym, w którym od 1 września 2021 r. dane osobowe wszystkich gości przebywających w węgierskich obiektach noclegowych będą przechowywane w formie zaszyfrowanej, zgodnie z przepisami prawa. Dostawca zakwaterowania będzie przechowywał dane gości do ostatniego dnia pierwszego roku następującego po roku, w którym stali się mu znani, a system VIZA będzie przechowywał przekazane mu dane przez maksymalnie dwa lata. Dane mogą być wyszukiwane wyłącznie w określonych celach przez policję, w celu zapobiegania przestępczości i ścigania przestępców.

Celem VIZA jest ochrona praw, bezpieczeństwa i mienia osoby, której dane dotyczą, i innych osób oraz monitorowanie przestrzegania przepisów dotyczących pobytu obywateli państw trzecich i osób korzystających z prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu, tj. głównym celem VIZA jest promowanie porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego, porządku na granicy państwa, ochrony praw, bezpieczeństwa i mienia osoby, której dane dotyczą, i innych osób.


Dalej na stronie czytamy:

"System VIZA może akceptować tylko dane zaszyfrowane. Wiele krajów w Europie, które każdego roku przyjmują dziesiątki milionów turystów, również korzysta z podobnej procedury rejestracji. W Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Francji dostawcy zakwaterowania używają czytników dokumentów, aby przyspieszyć i ułatwić rejestrację. Węgry z powodzeniem utrzymały swój status bezpiecznego miejsca docelowego w ostatnich latach, co było jednym z powodów rekordowej liczby turystów przebywających na Węgrzech w 2019 r., kiedy to 16,5 mln gości zatrzymało się w węgierskich kwaterach. W następstwie pandemii spowodowanej koronawirusem, celem jest odzyskanie naszej pozycji jako jednego z wiodących miejsc docelowych w Europie. Wprowadzenie cyfrowego systemu rejestracji danych gości za pośrednictwem dokumentów podróży jest kolejnym narzędziem dla dostawców usług noclegowych w celu zapewnienia wysokiej jakości usług i zapewnienia nam wszystkim bezpieczeństwa.
Dane gości zarejestrowane w oprogramowaniu do zarządzania zakwaterowaniem za pomocą skanera dokumentów są szyfrowane w systemie VIZA i dostępne tylko dla właściwych organów.
Rejestrowanie danych gości za pomocą skanera dokumentów jest obowiązkowe we wszystkich obiektach noclegowych na Węgrzech, niezależnie od rodzaju i liczby łóżek. Dostawca zakwaterowania jest zobowiązany do rozpoczęcia procesu łączenia się z systemem VIZA od 1 stycznia 2021 r. i do przesyłania danych od 1 września 2021 r. "
Odpowiedz
#4
Czyli nie bać się, że Węgier weźmie na mnie kredyt? Oczko
Odpowiedz
#5
(28-08-2023, 15:11)remedios napisał(a): Czyli nie bać się, że Węgier weźmie na mnie kredyt? Oczko

Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć - niestety.
Nie znam zasad zakładania kont bankowych online na Węgrzech.
Odpowiedz
#6
Drobna uwaga
Co innego 'okmányolvasó' (skaner) a co innego fotokopia czy ksero dokumentow
Najczesciej okmányolvasó to listwa do komputera spieta z systemem Viza
Dane ktore wpadaja do skanera w czesci nawet nie sa widoczne dla tego kto robi skan i sa objete ochrona
Jak dajesz ksero dokumentow to dajesz wszystkie dane obcej osobie i tracisz nad nimi kontrole
Tak, wiem jak wyglada real
Zona najmuje turystom pokoje, nie ma skanera wiec tylko przez wegierskiego posrednika lub przez booking
Zabezpiecza nas blokada na karcie klienta, zreszta jak wiekszosc wynajmujacych


tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz
#7
(28-08-2023, 20:30)ex-komar napisał(a): Zona najmuje turystom pokoje


Gdzie te pokoje macie do wynajmu??

Przepraszam za OT
Odpowiedz
#8
(01-09-2023, 16:07)TomekM napisał(a): Gdzie te pokoje macieAlsóörs, wylacznie przez booking
Dzialalnosc zony podalem przykladowo, nie prowadze zadnego wynajmu ani reklamy na forum

tapatalk
brak polskich liter
Nie odpowiadam na prywatne wiadomosci - z wielu powodow
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  o co chodzi z rezerwacją hotelu przez Kartę Kredytową ? ludzik 2 2,253 09-05-2016, 13:31
Ostatni post: ludzikUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości