Robert Capa
#1
Dnia 22-go października 1913 roku w Budapeszcie urodził się Endre Ernő Friedmann, który zyskał światową sławę jako Robert Capa, fotograf i korespondent wojenny. W wieku 18 lat wyjechał z Węgier z powodów politycznych i nigdy już tam nie wrócił na stałę. Dokumentował wiele wojen i poniekąd jest uważany za ojca fotografii wojennej, Zginął w wieku 40 lat rozszarpany przez minę na wojnie w Indochinach. Nazwisko przybrał na początku swojej zagranicznej kariery: tak był przezywany w szkole (cápa po węgiersku znaczy rekin).
Po wyjeździe z Węgier przez Pragę dotarł do Berlina. Wkrótce musiał go opuscić i wywędrował do Paryża. Tam zapoznał się z emigrantką z Niemiec Gertą o korzeniach polskich. Rozkręcając swoje kariery wymyslili sobie swoje nowe identyczności: Gerta Taro i Robert Capa. Razem robili zdjęcia podczas domowej wojny w Hiszpanii. Niestety Gerta zginęła tuż przd swoimi 27 urodzinami, on ocalał i poszedł dalej. Ryzykując życiem, był obserwatorem wielu wojen na wielu kontynentach. Zrobił niezliczoną ilość fotografii, które udokumentowały historyczne wydarzenia jak lądowanie aliantów na plażach Normandii, wyzwolenie Paryża, powstanie Izraela.
Często powtarzane jest jego znane powiedzenie: "If your pictures aren't good enough, you're not close enough" (po węgiersku: "Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”), tłumaczenie: jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie byłeś wystarczająco blisko. W 2007 roku w Mexico City odkryto 4500 negatywów z wojny domowej z Hiszpanii: są to zdjęcia Roberta, Gerdy i Dawida Seymora wojennych fotoreportetów. Powstał nawet film dokumentalny pt. Mexican suitcase (Meksykańska walizka).
Na domu, w którym mieszkał w Budapeszcie (V. dzielnica, Városház utca 10) znajduje się tablica pamiątkowa, zamontowana w 100-letnią rocznicę jego urodzin. Również niedawno otwarto Capa Központ/Center (Nagymező utca 8) w pięknym secesyjnym budynku z witrażami. Ten budynek też ma swoją historię, ale o tym innym razem...
[Obrazek: 1589oix.jpg]
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości