Skutery na wegrzech a rejestracja
#1
Witam wszystkich. Mam pytanie dotyczace skuterow na wegrzech. Przegladajac ogloszenia wegierskie zaden skuter nie ma tablic rejestracyjnych. Czy skutery posiadaja jakies dokumenty w stylu dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu? Pytam bo jestem zainteresowany zakupem na wegrzech i sprowadzeniem do pl. Ale jezeli nie posiadaja zadnych dokumentow nie wiem czy da sie je u nas zalegalizowac. Z gory dziekuje za odpowiedzi
Odpowiedz
#2
Rzeczywiście na skuterach nie ma rejestracji, być może zostaną wprowadzone w 2013, ale to być może trwa już od 2008, więc nie wiadomo.

W internecie węgierskim wyczytałam, że skuterek czy małe motorki, choć np. nielegalnie podrasowane można kupić nawet na targu. Właśnie takim nielegalnym podrasowaniom ma położyć kres wprowadzenie rejestracji na te pojazdy.

Na stronie sprzedającej skutery zauważyłam pewną zależność. http://robogoshop.hu
Dla skuterów poniżej 50 cm sześciennych nie ma mowy o żadnych kosztach dodatkowych, natomiast dla wszystkich mocniejszych jest już na stronie produktu adnotacja:
[Obrazek: el1t6o.png]
Czyli, że cena nie zawiera kosztów podatku rejestracyjnego oraz wprowadzenia pojazdu do ruchu (koszt przeglądu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablica rejestracyjna, opłata skarbowa(?))
Czyli wychodzi na to, że wszystko powyżej 50cm sześciennych musi mieć już swoje papiery.
Odpowiedz
#3
Jedna znacząca poprawka.

Podatek rejestracyjny jest zależny od pojemności silnika motocykla.

1. Pojemność silnika motocykla do 80 cm3 stawka podatku 20 000 Ft

2. Pojemność silnika motocykla 81-125 cm3 stawka podatku 95 000 Ft

3. Pojemność silnika motocykla 126-500 cm3 stawka podatku 135 000 Ft

4. Pojemność silnika motocykla 501 - 900 cm3 stawka podatku 180 000 Ft

5. Pojemność silnika motocykla ponad 901 cm3 stawka podatku 230 000 Ft

Źródło: 2003. évi CX. Törvény a regisztrációs adóról - Melléklet a 2003. évi CX. törvényhez86 I. rész Adótételek az egyes adókategóriákban klikaj tutaj (po węgiersku)
Jednocześnie potwierdzam niektóre sklepy internetowe sygnalizują, że w przypadku silnika do 49 cm3 podatek ten wynosi zero. Sprawa wymagałaby szerszego rozeznania skąd rozbieżność pomiędzy życiem a prawem.
Odpowiedz
#4
Dzieki za odpowiedzi Uśmiech Tablic skutery do 50cm nie posiadaja. Nie orientujecie sie moze czy posiadaja cos w stylu karty pojazdu? Chyba musza miec jakies dokumenty w ktorych wpisany jest rok produkcji i np. numery nadwozia?
Odpowiedz
#5
Poproszę trochę cierpliwości, postaram się w weekend zapytać
a) posiadacza takiego pojazdu, lub
b) kolegi, policjanta z drogówki Uśmiech
Odpowiedz
#6
dzieki Uśmiech
Odpowiedz
#7
Udało mi się zdobyć tylko informację od policjanta.

Papír csak az adás vételi szerződés, azon kell feltüntetni a motor illetve alvázszámot. Internetről tudsz letölteni példányt. Szerintem azzal ki lehet vinni. Annyit tudok még javasolni Lengyelországban kérdezze a hatóságot h mi kell még. Magyarországon csak az adásvételi kell.

tłum.:
Jedyny papier jaki dostajesz to umowa sprzedaży, na niej trzeba wyszczególnić numer silnika i podwozia. Wzór umowy można ściągnąć z internetu. Wydaje mi się, że z tym można już wywieźć taki skuter. Najlepiej chyba jednak dopytać w urzędzie w Polsce co ew. byłoby jeszcze potrzebne. Na Węgrzech wymagana jest tylko umowa sprzedaży.

Ja jak się tak złoży to dopytam jeszcze właściciela tego typu pojazdu, on często zmienia, może jeszcze coś ciekawego dopowie. Ale to najwcześniej w przyszły weekend.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Głowy jeszcze polecą, na trójstyku Węgry-Ukraina-Rumunia Waldek 0 109 21-02-2024, 20:44
Ostatni post: Waldek
  Węgrzy rekrutują pracowników na Filipinach Waldek 0 117 10-01-2024, 5:15
Ostatni post: Waldek
  Pojawiła się szansa na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich. Waldek 0 195 26-11-2023, 1:51
Ostatni post: Waldek
  Wyniki głosowania rodaków na Węgrzech. Pompa@ 12 564 31-10-2023, 21:45
Ostatni post: czesieko
  Po trzecim jest czwarty - urodzaj na Noblistów Waldek 0 183 04-10-2023, 9:32
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości