Stypendia naukowe na Węgrzech
#1
Student hungarystyki w tracie nauki ma do wyboru w zasadzie dwa typowo hungarystyczne stypendia:

Pierwsze jest w ramach MÖB (Magyar Ösztöndíj Bizottság) i wiąże się ono zazwyczaj z nauką na ELTE (Eötvös Loránd Tudományegyetem). ELTE to największy uniwersytet na Węgrzech. Uchodzi on także za najbardziej prestiżowy. Jakiś czas temu stypendyści kwaterowani byli w słynnym akademiku KCsSK (Kőrösi Csoma Sándor Kollégium). Co najmniej kilka osób z forum doskonale pamięta te czasy Uśmiech Akademik, mimo tego, że jest największy na Węgrzech, nie był wówczas zupełnie remontowany od czasu swojego powstania. Skutkowało to jego dramatycznym stanem, ale i niepowtarzalnym klimatem. Kilka lat temu został zamknięty i miał wówczas miejsce tak długo wyczekiwany remont generalny. Po remoncie jest jednym z najładniejszych akademików na Węgrzech. Naturalnie nie kwaterują już tam Polaków jadących na stypendium Język Od jakiegoś czasu przystanią dla naszych rodaków nad Dunajem jest akademik Nagytétényi úti Kollégium. Leży on na obrzeżach miasta (Buda, podobnie jak KCsSK-a), nieopodal chętnie odwiedzanego przez studentów centrum handlowego Campona. Wracając do samego stypendium... zajęcia, po uprzednim podzieleniu chętnych na grupy na podstawie stopnia znajomości języka, odbywają się na Wydziale Humanistycznym ELTE przy Astorii. Jeżeli mnie pamięć nie myli odbywają się cztery razy w tygodniu (po półtorej godziny). Stypendia wypłaca polska ambasada (Városligeti fasor 16.) w euro. Dawniej niewielkie stypendium fundowała też uczelnia, lecz - o ile mi wiadomo - praktyk tych zaniechano.

Drugie ze wspomnianych stypendiów to nauka w Instytucie Balassiego, ale o tym innym razem...

Liczę na Wasze wspomnienia i uzupełnienie/poprawki powyższych informacji, które w moim przypadku nieco zatarł już czas Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
W materii stypendialnej doświadczenie dopiero mam zamiar nabyć, natomiast dla porządku dodam, iż możliwy jest również wyjazd w ramach Funduszu Wyszehradzkiego ( http://samorzad.uw.edu.pl/fundusz-wyszehradzki/ ) oraz programu Erasmus ( http://www.hungarystyka.uw.edu.pl/index....38/erasmus ).
Odpowiedz
#3
Tak, ale nie są to już stypendia "typowo hungarystyczne" Oczko No i szkołę letnią w Debreczynie mamy Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Trochę wyciągnę temat, bo i sprawa wyjazdów jest w tym momencie aktualna Uśmiech Chciałbym zapytać, czy ktoś w ostatnich latach był na stypendium semestralnym na ELTE i zechciałby podzielić się wrażeniami? Jak wyglądają kwestie związane z utrzymaniem (z tego co się dowiedziałem, wyjeżdżający ma zapewnione zakwaterowanie i jakieś [?] pieniądze, jak to dokładnie wygląda?), zajęciami (jak wygląda ich wybór oraz zaliczenie, jakie zajęcia są dostępne dla stypendystów? W jaki sposób należy zaliczyć rok po powrocie? Czy możliwa jest nauka innych języków obcych [w tym obowiązkowego drugiego języka kierunkowego]?). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
#5
Na razie nie podzielę się doświadczeniami ze stypendium, jednak bardzo chciałabym w przyszłości to zrobić, dlatego bardzo serdecznie proszę o pomoc Oczko
Czy ktoś z Was orientuje się, które dokładnie dokumenty, papierki, świstki są potrzebne teraz, do pierwszej tury aplikowania na stypendium wyjazdowe na ELTE dla studentów?
(pomijając tak oczywiste rzeczy jak kwestionariusz wyjazdowy, opinię i średnią ocen itp.)
Problem narodził się, ponieważ na stronie Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej opis całej procedury i spis załączników jest wspólny zarówno dla studentów jak i dla pracowników naukowych i na uczelni dostajemy sprzeczne informacje, na przykład co do tego, czy:
Plan pobytu w języku polskim i jednym języku międzynarodowym jest potrzebny?
A życiorys naukowy albo po prostu CV?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości