Węgry: nasz pierwszy raz
#1
Witam,
Pierwszy raz od wielu lat podróżujemy za granicę. Jest nas 4: dwoje rodziców, 3-latek i 7-latek. Jedziemy pociągiem i spędzimy w Budapeszcie 3 dni (pt-ndz).
Czy mogę prosić o wasze porady typu co muszę zabrać, kupić itp.? Moje pytania:

1) Czy warto kupować węgierską walutę czy płacić VISĄ na miejscu?
2) Ile powinniśmy mieć Fiorintów przy sobie?
3) Czy wy wykupujecie ubezpieczenia dla swoich rodzin?
4) Trochę się obawiam rezerwować kwatery prywatne np. przez booking.com. Czasem trzeba zapłacić depozyt płatny kartą kredytową. Czy obawy mam słuszne?
Odpowiedz
#2
1. Płać kartą debetową, kwota na maszynce ma być wyświetlana w forintach, nie w złotych. U mnie kurs jest lepszy niż w kantorze (Mastercard Pekao do RORu).
2. Drobnym płacisz za bułki, 100ft uwalnia koszyk w supersamie - na dzień na rodzinę 5000 gotówki wystarczy. Ja mam nieopłacalne wypłaty z obcych bankomatów, jeśli masz darmowe po dobrym kursie, to jeszcze lepiej.
3. Trzeba wyrobić i wziąć karty EKUZ - bezpłatne, czas załatwienia około tygodnia. Jeśli nie przewidujesz komplikacji zdrowotnych (jakaś choroba przewlekła, konieczność transportu do Polski), to EKUZ powinien wystarczyć. Ale Twoja decyzja.
4. Ja też nie lubię się wiązać zaliczką i udostępniać karty. W niektórych miejscach można zarezerwować bez przedpłaty. Inny sposób to znaleźć na bukingu odpowiednią kw@terę i odszukać bezpośrednio jej stronkę albo jakiś namiar. Negocjować z właścicielem i ewentualną zaliczkę zapłacić przelewem zagranicznym.
Odpowiedz
#3
Troszkę poprawię, czas załatwienia EKUZ - od ręki przy wizycie osobistej, internetowo przez epuap przyszła pocztą po paru dniach, chyba po trzech do mnie dotarła.
Odpowiedz
#4
(19-05-2019, 19:02)namore napisał(a): Witam,
Pierwszy raz od wielu lat podróżujemy za granicę. Jest nas 4: dwoje rodziców, 3-latek i 7-latek. Jedziemy pociągiem i spędzimy w Budapeszcie 3 dni (pt-ndz).
Czy mogę prosić o wasze porady typu co muszę zabrać, kupić itp.? Moje pytania:

1) Czy warto kupować węgierską walutę czy płacić VISĄ na miejscu?
2) Ile powinniśmy mieć Fiorintów przy sobie?
3) Czy wy wykupujecie ubezpieczenia dla swoich rodzin?
4) Trochę się obawiam rezerwować kwatery prywatne np. przez booking.com. Czasem trzeba zapłacić depozyt płatny kartą kredytową. Czy obawy mam słuszne?

Ad 1. Nie wiadomo, bo ukrywasz istotne informacje. Nieważne, że Visa, ważne z jakiego banku, bo wszelkie prowizje (jawne i ukryte) płacisz swojemu bankowi nie VISIE czy MC
Całkiem bez gotówki raczej się nie da...
Ad 3. Ja wykupuję
Ad 4. Nie "kartą kredytową" tylko kartą płatniczą czyli dowolną. Akurat ta firma ma sprawdzone procedury obsługi klienta i reklamacji. Nie ma się czego bać tylko uwżnie czytać opis lokum i jego otoczenia. Jeśli wynajmujący chce zaliczki lub zapłaty z  góry to raczej będzie jej chciał niezależnie od tego, przez jaką firmę ta operacja będzie obsługiwana. BTW chyba nie chodzi o "depozyt" tylko o zaliczkę...
Jeśli ma być w forintach to np. Alior Kantor bezpłatnie przelewa waluty u niego zakupione.
Odpowiedz
#5
(20-05-2019, 7:35)blackberry napisał(a): Troszkę poprawię, czas załatwienia EKUZ - od ręki przy wizycie osobistej, internetowo przez epuap przyszła pocztą po paru dniach, chyba po trzech do mnie dotarła.

Ja wysyłam tradycyjnie listem, po dwóch, najwyżej trzech dniach mam list zwrotny. Ale idą wakacje...

Myślę, że na trzydniowym wyjeździe fortuny nie można stracić. Ani poważnie zapaść na zdrowiu, zwłaszcza, że i tak transport na leżąco jest zarezerwowany (wagon sypialny).
Płać na wszystkie możliwe sposoby, a po powrocie przeanalizuj wyciągi i sam będziesz wiedział, co się opłaca.
Odpowiedz
#6
(20-05-2019, 11:37)eplus napisał(a): Myślę, że na trzydniowym wyjeździe fortuny nie można stracić. Ani poważnie zapaść na zdrowiu, zwłaszcza, że i tak transport na leżąco jest zarezerwowany (wagon sypialny).

...jak również na ubezpieczeniu turystycznym trzydniowego wyjazdu nie da się stracić fortuny...Oczko
Odpowiedz
#7
(19-05-2019, 19:02)namore napisał(a): 1) Czy warto kupować węgierską walutę czy płacić VISĄ na miejscu?
2) Ile powinniśmy mieć Fiorintów przy sobie?
3) Czy wy wykupujecie ubezpieczenia dla swoich rodzin?
4) Trochę się obawiam rezerwować kwatery prywatne np. przez booking.com. Czasem trzeba zapłacić depozyt płatny kartą kredytową. Czy obawy mam słuszne?

Jeśli chodzi o mnie to zawsze kupuję pewną ilość forintów, ale też mam przy sobie trochę Euro i złotówek.. Euro trzeba mieć przy sobie w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności podczas przejazdu przez Słowację. Obie waluty wymieniam potem na Węgrzech w kantorach na forinty, w miarę potrzeb (trochę Euro zostawiam na powrót - ponieważ kupuję wtedy na Słowacji kilka drobiazgów.. głównie słodycze dla dzieci). Na miejscu płacę też kartą i z mojego doświadczenia wynika, że przelicznik wychodzi praktycznie tak samo.
Ile chcesz zabrać - zależy jak chcecie spędzać czas
Ubezpieczenie wykupujemy od kilku lat (początkowo nie kupowaliśmy, ale jak poczytałem o kosztach w razie nieszczęścia ... to zmieniłem zdanie). Za 16 czy nawet 18 dni ubezpieczenia dla 6 osób płaciłem jakieś 250 - 300 zł. Już nie pamiętam dokładnie.
Na Węgrzech co prawda nie rezerwowałem nigdy przez Booking (mamy swoje sprawdzone miejsca), ale wielokrotnie  już korzystałem z ich usług i raczej nie zawiodłem się. Tak jak już pisano - czytaj dokładnie. Ewentualna rezygnacja - do kiedy.. Opłaty, w jakiej walucie. I tu wracamy do tematu waluty.. - jeśli opłaty masz dokonać w forintach - to tyle na pewno musisz posiadać. I trochę na początek - nie zawsze masz czas i możliwość latać i poszukiwać zaraz po przyjeździe kantoru. Moja rada - jak nie musisz to nie wypłacaj tam pieniędzy w bankomacie - tu (przynajmniej w moim przypadku) przelicznik nie był już tak łaskawy .. Zły
Wracając do booking-a. W zeszłym roku rezerwowałem np noclegi w Rumunii i wszystko było ok! W tym roku też zrobiłem rezerwację w Egerze, bo mimo kilku wizyt w tym mieście nigdy tam nie nocowaliśmy i nie mamy sprawdzonych lokum. 
Pamiętaj, że zawsze możesz, na booking-u też wejść na mapę lokalizacji i stwierdzić czy jest blisko... tam gdzie ma być blisko...
Ja wybierając lokum w Egerze brałem to też pod uwagę i mam miejscówkę pomiędzy basenami, starym miastem i ... oczywiście Doliną Pięknej Pani....  Wino . W miarę możliwości w środku... 
Życzę miłego pobytu.. Prawdopodobnie zakochacie się w tym kraju (jak wiele osób..) i będziecie tu wracać..
pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Bardzo Wam wszystkim dziękuję, podzielę się wrażeniami i poradami po powrocie!
Odpowiedz
#9
Witam, oczywiście jestem nowym żółtodzióbem, jedziemy z żoną i 2 dzieci 3 oraz 7 lat oraz małym pieskiem shih tzu, samochodem. Cel : Balaton plaża w miare czysta i bezpieczna. Termin 17-22 czerwiec. Najlepiej domek albo cos w tym stylu z kuchnia i ogrodkiem, grill etc, jakies atrakcje typu plac zabaw, zjeżdżalnie etc. Please pomóżcie ogarnąć cos fajnego nie za miliony. Pozdrawiam serdecznie Wszystkich.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Strefa czasowa - Węgry eplus 2 1,127 22-06-2021, 22:15
Ostatni post: Sztasek
  Transport na Węgry - znalezione na fejsie eplus 0 1,113 23-05-2021, 17:20
Ostatni post: eplus
  Przeprowadzka na Węgry - niezbędne dokumenty i inne Lalusza 38 29,127 05-11-2020, 8:33
Ostatni post: Sztasek
  Jak adresować korespondencję na Węgry? Węgierskie adresy rozszyfrowane! Arw 15 29,063 22-04-2020, 9:31
Ostatni post: Kalina123
  Mandat i odwołanie się - Węgry lemON00 19 18,151 28-05-2019, 13:45
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości