Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Ponieważ jest już o wędkowaniu... więc nie zakładam nowego tematu... i tutaj postaram sie przedstawić możliwości wędkowania na Węgrzech. Moja przygoda wędkarska trwa już kilka lat i mam trochę wiedzy na ten temat. Wędkowałem w wielu miejscach, każde z nich ma swoje prawa i wymogi które należy spełnić. Sprawa wydaje się prosta, ale możemy mieć trudności na niektórych wodach. Temat jest obszerny, wiec po kolei postaram się przedstawić możliwości uzyskania legalnego pozwolenia na "węgierskie wędkowanie". Sedno sprawy dotyczy głównie tych zapaleńców wędkarstwa, którzy na terenie Polski posiadają takowe uprawnienia, czyli kartę wędkarską. Dla "chwilowych wędkarzy" pozostają do dyspozycji niektóre łowiska, gdzie właściciel wód z przymróżeniem oka na niektóre paragrafy wystawi tzw. turystyczne dzienne zezwolenie dla obcokrajowca na wędkowanie. Ale nie o tym chcę mówić. Chodzi o węgierską kartę wędkarską, czyli "Horgászengedély". Jest to dokument imienny ważny z dowodem tożsamości zawierający pozwolenia na wędkowanie na węgierskich wodach. Dla Węgrów dużo trudniej jest uzyskać takie pozwolenie, niż obcokrajowcom. Przede wszystkim muszą zdać egzamin... z egzaminu zwolnieni są obcokrajowcy... Najłatwiej o "Horgászengedély" posiadającym uprawnienia wędkarskie uzyskane na terenie własnego kraju! Dysponując polską kartą, najlepiej i najtaniej zostać członkiem aktywnego koła wędkarskiego - bardzo łatwo wstąpić do koła działającego w niewielkiej miejscowości, gdzieś w pobliżu konkretnej wody (Duna, Tisza, Dráva). Przy wyborze koła wędkarskiego należy zwrócić uwagę na wody, jakimi dysponuje koło. Przy deklaracji członkostwa legitymujemy się polską kartą i na tej podstawie uzyskamy pełne dokumenty węgierskie, naturalnie trzeba liczyć się z opłatami (2014 r.).
1. Składka członkowska (tagdíj) - w małych kółkach taka opłata jest rzędu: 1500-2500 Ft.
2. Opłata państwowa (állami horgászjegy): 2000 Ft.
3. Wnosząc deklarację członkowską, stajemy się członkami Węgierskiego Krajowego Zwiąku Wędkarskiego (Magyar Országos Horgász Szövetség - MOHOSZ), należy opłacić składkę krajową: 1500 Ft.
4. Koszt legitymacji (horgászigazolvány): 550 Ft.
5. Dzienniczek połowów (fogási napló): 200 Ft.
Na podstawie tych dokumentów uzyskaliśmy prawo do wędkowania na wodach węgierskich, więc możemy wykupić pozwolenia na konkretne wody, jeziora, zbiorniki po cenach obowiązujących dla członków MOHOSZ.
Ja wędkuję na wodach koła, są to dwa jeziora systematycznie zarybiane. Mam też roczne pozwolenie (oddzielna opłata) na wędkowanie na Dunaju w jego wydzielonym sektorze opisanym w wystawionym dokumencie.
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Stając się członkiem koła wędkarskiego mamy obowiązek opłaty członkowskiej. Taką opłatę należy wnieść do dnia określonego w statucie koła, w moim przypadku do dnia 31. marca. Taką składkę członkowską na rok 2014 już opłaciłem w styczniu tego roku, podczas mojego tygodniowego pobytu na Węgrzech. Był taki rok, kiedy składkę członkowską wpłaciłem w listopadzie. Ma to swoje zalety wówczas, kiedy decyzją członków koła (na dorocznym zebraniu koła) jest decyzja o podwyższeniu składki na dany rok .
Obowiązkiem członka jest udział w porządkowaniu terenów przy łowiskach, jest sprzątanie, przygotowanie obiektów do wędkowania, dbanie o środowisko... różnie to się określa, ale to nie jest "praca", gdyż wówczas koło stałoby się pracodawcą, a to generuje pewne obowiązki. Decyzję o udziale w takiej akcji można zawsze podjąć, jest to aktualne przez cały rok. Proces zarybiania... po zarybianiu jest okres ochronny na łowisku, wówczas stróżuje się i dzień, i noc - taką ochronę (zaliczane też jako obowiązek... a to miłe spędzenie czasu przy pogawędkach ogniskowych, spacerach wokół łowiska) wystawiają członkowie koła wspólnie ze strażnikami zawodowymi. Aktywne też jest kulturalne życie koła: zawody spławikowe, wspólne-rodzinne gotowanie, bal, odwiedziny na łowiskach w zaprzyjaźnionych kołach połączone ze wspólnym wędkowaniem, konkursy... .
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Aby legalnie wędkować na Węgrzech należy legitymować się kartą wędkarską. Nia znam jej najnowszej formy. Posiadam książeczkę, jedynie kolor okładek pozostał niebieski...
Prawo do wędkowania gwarantuje nam dokument o wniesieniu opłaty państwowej, czyli "állami horgászjegy". Na fotografi przedstawiono jego 1. i 4. stronę.
Wewnątrz blankietu (2. i 3. str.) w rubrykach wklejane sę znaczki przynależności do MOHOSZ. Roczna opłata za ten dokument to 2000 + 1500 Ft. Niezbędnym załącznikiem jest jeszcze dzienniczek połowów "fogási napló" - ale o tym później.
Co należy wiedzieć o "állami horgászjegy"? Dla znających j.węgierski wszystkie informacje są na blankiecie. Obcokrajowcom nie znającym węgierskiego wydawany jest blankiet w j.angielskim > "STATE SPORTFISHING LICENCE". Podpisując odbiór "Licencji" jednocześnie stwierdzamy, że zapoznaliśmy się z prawami połowów i warunkami wędkowania na Węgrzech!
Na blankiecie podane są wymiary ochronne (cm) niektórych gatunków, wyszczególniono całkowicie chronione gatunki i tych zatrzymać nie wolno. Po złowieniu natychmiast należy je wypuścić! Podany też jest okres ochronny (okres tarcia), w tym czasie wymienionych gatunków łowić nie wolno.
Jest też ważna uwaga dotycząca ilości łapanych sztuk. Z gatunków chronionych wymiarem wolno złowić łącznie 5 sztuk dziennie, ale z jednego gatynku zatrzymać wolno najwyżej 3 sztuki. (Inaczej: przy złowieniu 3 karpi można złowić najwyżej 2 szczupaki lub 2 amury lub 1 amura i 1 suma...) Jedynie Sandacz-Bersz (Kősüllő) może być łowionym w ilości 3 kg dziennie. Z pozostałych ryb niechronionych dziennie można złowić 10 kg.
Halak - Ryby
Amúr - Amur, Angolna - Węgoż, Balin - Boleń, Bodorka - Płotka, Fehérbusa - Tołpyga biała, Pettyesbusa - Tołpyga pstra, Compó - Lin, Csuka - Szczupak, Durbincs - Jazgarz, Fejes domolyko - Kleń, Fenékjáró küllő - Kiełb, Garda - Ciosa, Harcsa - Sum, Jászkeszeg - Jaź, Kárász - Karaś, Ezüstkárász - Karaś srebrzysty, Kecsege - Jesiotr, Karika keszeg - Leszcz, Lapos keszeg - Krąp, Szilvaorrú keszeg - Certa, Vörösszárnyú keszeg - Krsnopiórka, Küsz - Ukleja, Márna - Brzana, Menyhal - Miętus, Naphal - Bass słoneczny, Paduc - Świnka, Sebes pisztráng - Troć, Szivárványos pisztráng - Pstrąg tęczowy, Nyurga ponty - Dziki karp, Ponyt - Karp, Tógazdasági ponyty (Tükrös ponty) - Karp królewski, Sügér - Okoń, Fekete sügér - Czarny okoń, Süllő lub Fogassüllő - Sandacz, Kősüllő - Sandacz Bersz, Szivárványos ökle - Różanka pospolita, Törpeharcsa - Sumik karłowaty
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Licencja (állami horgászjegy) i dzienniczek połowów (fogási napló) to bardzo ważne załączniki naszego pozwolenia, bez nich nie da się wędkować. O zaginięciu, utracie należy powiadomić koło. O ile duplikat dzienniczka wyda koło, to z utratą licencji będzie trochę trudniej. Jej brak należy zgłosić w kole i w zwiąku okręgu. Tylko w okręgowym biurze MOHOSZ możemy uzyskać duplikat utraconego " állami horgászjegy ". Dzienniczek połowów prowadzimy na bieżąco na terenie łowiska. Po złowieniu ryby figurującej w rubryce dzienniczka musimy stwierdzić, czy jej wymiar jest odpowiedni.
Sztuki, które nie mają odpowiedniego wymiaru wypuszczamy do wody (np. wymiar ochronny karpia to 30cm). Mierzymy rybę od pyska do ogona - najlepiej mieć przy sobie miarkę centymetrową. Złowioną sztukę, o ile zatrzymamy, wpisujemy do dzienniczka: data połowu, nazwa łowiska, w odpowiedniej rubryce (np. dla karpia>Pony, dla szczupaka>Csuka) wpisujemy szacując przybliżoną wartość w kilogramach. O ile nie dopełnimy tego obowiązku i będziemy skontrolowani, to mamy problem - możemy utracić licencję, możemy zapłącić grzywnę, albo i jedno i drugie. Ryby nie figurujące w tabeli (karaś, płotka, leszcz...to te pozostałe, oreślane są jako inne: "egyéb"), te które złowimy i zatrzymamy - ich łączną wagę wpisujemy po zakończeniu wędkowania. I jeszcze ważna informacja: straż rybacka, policja, upoważnieni do kontroli członkowie koła wędkarskiego maja prawo skontrolować nas nawet poza terenem łowiska!
Dysponujemy już pełnym zestawem dokumentów, na ich podstawie możem wykupić pozwolenie (pozwolenia) łowiskowe. Jest to karta upoważniająca do korzystania złowiska. Każde z łowisk ma swoje prawa i ilości ochronne, te wszystkie informacje zawiera zakupiona karta ("területi engedély") na łowisko.
Liczba postów: 1,759
Liczba wątków: 234
Dołączył: 17.07.2012
Reputacja:
1,037
05-02-2014, 15:04
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-02-2014, 15:14 przez Waldek.)
Sztasku karp po węgiersku to ponty.
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Waldek - Słuszna uwaga, bez literki "t" to zupełnie inny gatunek
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Oto ceny karnetów wędkarskich (területi horgászengedély) na rok 2014.
Karnety roczne ważne są do dnia 31. stycznia 2015r.
Balaton
Dunaj
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Velencei-tó területi horgászengedély árai 2014. évre
Jezioro Velence, ceny karnetów na 2014 r. (dorośli)
Dla członków MOHOSZ
Karnet roczny - 24000 Ft
- tygodniowy - 9000 Ft
- 3-dniowy - 6600 Ft
- 2-dniowy - 4400 Ft
- 1-dniowy - 2500 Ft
Inni wędkujący
Karnet roczny - 35000 Ft
- tygodniowy - 14000 Ft
- 2-dniowy - 6500 Ft
- 1-dniowy - 3500 Ft
Liczba postów: 2,303
Liczba wątków: 240
Dołączył: 28.01.2012
Reputacja:
375
W ramach uzupełnienia:
MOHOSZ = Węgierski Związek Wędkarski
Pozdrawiam
Liczba postów: 6,285
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,573
Słuszna uwaga ze strony fvg odnośnie znaczenia skrótu MOHOSZ. Te wszystkie informacje zawarte w moich postach dotyczą tych wędkujących, którzy będą chcieli ubiegać się o członkostwo węgierskiego związku... Post: #11. Ta forma przynależności zapewnia więcej możliwości wędkowania i mamy też pewne zniżki, np. ceny karnetów.
|