Węgierscy producenci wina
#1
Wino węgierskie jest znane w Polsce, ale wydaje się że raczej niestety za sprawą najtańszych win z przemysłowych plantacji. Sporo osób zna kadarkę, bikavera i tokaja, ale już niekoniecznie wiadomo, który producent oferuje sensowną jakość w/w win. Dlatego też pomysł na listę, który producent oferuje sensowną jakość:
  • Gal Tibor (http://www.galtibor.hu/pl/wina.html) - to w ogóle ciekawa historia, jego ojciec był nieomal papieżem węgierskiego winiarstwa, o nazywającym się tak samo synie nie słyszy się tylu pozytywnych rzeczy, ale nadal wina produkuje przyzwoite. Odwiedzającym Eger polecam jego świetną winiarnię Fuzio i zestaw degustacyjny. Obecnie w czasie tygodnia węgierskiego Lidla do kupienia jest jego TiTi, jeden z ciekawszych egerskich bikaverów.
  • Royal Tokaji (http://www.royal-tokaji.com/wine.php) - możliwe, że najbardziej znany producent win z Tokaju i promotor tego regionu na świecie. Także te wina można dostać obecnie w Lidlu i będzie to bardzo dobry zakup.

Ktoś może polecić jeszcze jakichś producentów?
Odpowiedz
#2
'Od zawsze' polecamy naszego sąsiada P. Jásdi Istvána z Csopak vinoteka i jego olaszrizlingi.
Można podjechać na górę do winnicy i jego domu (rewelacja, pan Jásdi jest świetnym gospodarzem) albo na szybko zatankować w letniej winiarni na przeciwko przystanku kolejowego.
Z Paloznaku idziemy do niego na wino 15 minut Uśmiech
Odpowiedz
#3
Jak kogoś poniesie na Tihany, to zachęcam do odwiedzin w Ferenc Pincé.
Takie nasze małe 'odkrycie' tej wiosny. Jedzenia nie próbowaliśmy, ale winoteka zacna.
Csigavér Rosé z ub roku to mistrzostwo, do reszty też nie ma zastrzeżeń.
Link Uśmiech
Odpowiedz
#4
Dokładam i moją cegiełkę do tematu. Bywając od 2006 r.w Mezokesd kupowaliśmy wina w hurtowni na ul. Dohany 4 obok Lidla. Głównie były to wina z Ostoros, w tym roku sympatyczna pani Jola wskazała nam winnice Besenyei Borhaz w Andornaktálya i powiem że Muskotaly mają rewelacyjne co potwierdziło duże grono przyjaciół pijących wino. Niestety wina u ich nie są siarkowane i trzeba po otwarciu wypić do dna Uśmiech co chyba nie jest większym problemem Język
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wina węgierskie fvg 686 432,037 10-06-2024, 17:22
Ostatni post: Remik
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,572 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek
  Borleves - zupa z wina Orvos 7 7,518 28-09-2012, 22:54
Ostatni post: Waldek
  Kronika węgierskiego wina Klimaty Węgierskie 6 5,997 14-09-2012, 20:44
Ostatni post: malika_12Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości