Węgierska telewizja w Polsce
#1
Cześć!

Chciałem Was zapytać, czy macie może to szczęście i odbieracie węgierską telewizję w swoich domach. Wiem, że kiedyś można było oglądać Duna TV w ramach Cyfry+. Teraz, o ile mi wiadomo, kanał nie jest już dostępny. Bodajże zmienili satelitę, z którego nadają. Czy istnieje w ogóle możliwość odbierania węgierskich kanałów w Polsce? Jakiś inny operator? Może kablówka? Uśmiech

Podpowiedzcie!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Już raz pisałem. Pozwolę sobie odświeżyć.
Polskie programy telewizji satelitarnej nadawane są najczęściej ze sputnika Hot Bird 13 (pozycja wschód 13 stopni. Dodatkowo spotyka się jeszcze kilka na Astrze (pozycja wschód 19,2 stopnia). Przy średniej wielkości antenach satelitarnych (parabole offsetowe o osi poziomej >= 80 cm) praktycznie na terenie całego kraju można uzyskać, dobry jakościowo, obraz stosując tzw. układ zeza. Są to dwa konwertery z których jeden umieszczony jest w ognisku anteny a drugi obok (zez). Bez problemu można zrobić zeza z tradycyjnymi konwerterami gdzie odległość sputników jest większa niż 6 stopni. Te 6 stopni wynika z wymiarów geometrycznych konwerterów i ich wzajemnej odległości (odległość liniowa osi konwerterów tworzących układ zeza wynosi około 6 cm dla anteny około 80-85 cm). Zamiast zeza można zastosować monoblok (dwa konwertery oddalone o około 6 cm w jednej obudowie).
Węgrzy nadają swoje programy dla Europy na satelicie Eurobird 9A (pozycja wschód 9 stopni). Można odbierać telewizję i radio węgierskie :
* niekodowane - M2, Duna i Duna World,
* kodowane (Conax) M1.
Programy w jakości HD są na transponderze 62 (DVB-S2) częstotliwość: 11957,64 MHz, polaryzacja pionowa (V), 27500, wartość FEC 2/3, MCPC, 8PSK, MPEG-4 H.264 AVC wideo, bądź system dźwięku: AC3 i AAC
Programy w jakości SD są odbierane z transpondera 52, częstotliwość: 11765,84 MHz, polaryzacja pionowa, 27500, wartość FEC 3/4 MCPC, QPSK, MPEG-2, system dźwięku: MPEG Layer II.
Żeby odbierać te programy potrzebujemy jeszcze jeden układ zeza. I tutaj mamy kłopot. Odległość 4 stopni to odległość liniowa osi konwerterów około 4 cm (dla anteny parabolicznej offsetowej o osi poziomej około 80 - 85 cm). Zrobienie zeza na tradycyjnym konwerterze jest kłopotliwe i dlatego trzeba szukać konwertera o mniejszych wymiarach.
Oczywiście rozwiązaniem byłaby też antena z siłownikiem automatycznym obracającym talerz w kierunku sputnika. Te rozwiązania są jednak dość rzadko stosowane.
Na kablówkę nie ma co liczyć bo wolą dorzucić coś bardziej popularnego. Zawsze nowy program wymaga pewnych nakładów finansowych.

Ja jestem na etapie poszukiwań. Trochę to idzie opornie bo wskakują pilniejsze sprawy. Mam nadzieję, że niedługo po kilkuletniej przerwie powitam w swoim mieszkaniu magyar TV.
Odpowiedz
#3
Tak wyczerpującej odpowiedzi się nie spodziewałem. Dzięki, Waldek!

Gdyby ktoś natrafił na węgierską telewizję w jakiejś kablówce, dajcie znać.

Pozdrawiam! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Zmiany w nadawaniu telewizji węgierskiej na satelicie Eurobird 9A.


Od 15 czerwca 2013 roku można odbierać oficjalnie, poza granicami Węgier niektóre programy emitowane w ramach kanału 1 czyli tzw M1.
Podczas nadawania programów z prawami autorskimi ograniczonymi tylko do terytorium Węgier na ekranie pojawi się stosowana informacja, albo ekran będzie ciemny.
Od 15 lipca "paczka" węgierskich programów niekodowanych na Eurobird 9A w jakości SD będzie emitowana tylko na transponderze 75 o następujących danych :
Częstotliwość: 12206,98 MHz
Format transmisji: DVB-S MPEG 2
Szerokość pasma: 33 MHz
Symbol rate 27.5 MBaud/s
Modulacja:QPSK
Forward Error Correction (FEC) 3/4
Polaryzacja: pozioma
Zapewne będziecie zaskoczeni nazwami kanałów: M1 (Europa), M2 (Europa) i Duna (Europa).

[Obrazek: s3ehec.jpg]

Na takiej antenie odbieram telewizje węgierską (widoczne 3 konwertery).
Odpowiedz
#5
Mam trzy programy węgierskiej telewizji: M2, Duna, Duna World... czy są inne kanały?
Odpowiedz
#6
(08-11-2013, 23:16)Sztasek napisał(a): Mam trzy programy węgierskiej telewizji: M2, Duna, Duna World... czy są inne kanały?

To poszukaj jeszcze M1. Często zakodowany (na Węgrzech do jego odbioru używają karty za około 7000 Ft - opłata jednorazowa dożywotnia, tej karty zgodnie z regulaminem nie wolno używać poza terenem Węgier), niektóre audycje na M1 są niekodowane.
Nie wiem jak na innych satelitach wygląda sytuacja bo nie mam obrotnicy. Po ustawieniu potrójnego zeza nie mam chęci na ręczne przestawianie anteny.
Odpowiedz
#7
M1 mam ustawiony, niestety jest zakodowany na krągło... mój dekoder ma już kilka lat...
Przeglądam dość często oferty programowe M1 - na różnych stronach - lecz nigdzie nie podają info o kodowaniu na satelicie...
Odpowiedz
#8
Trochę odkopuję temat, nie mając zresztą pewności, czy ten wątek dotyczy też telewizji w internecie (wyszukiwarka nie pokazuje odrębnego tematu).

Ponieważ dopiero w tym tygodniu symbolicznie wszedłem w XXI wiek Zarumieniony, czyli dysponuję szybkim internetem pozwalającym oglądać TV w necie, mam pytanie.

Znalazłem możliwość oglądania węgierskich stacji na:

http://www.mediaklikk.hu/m1/#

są tam stacje M1, M2 i DUNA plus kilka stacji radiowych.

Według mnie jakość jest OK, czy Waszym zdaniem, to miejsce w necie jest właściwe, także pod względem bezpieczeństwa odbioru. Zauważyłem, że część audycji jest zablokowana, ale to prawdopodobnie wynika z umów licencyjnych dotyczących ograniczeń dystrybucji w necie, czy za granicę Węgier.

PS. W moim wypadku jest to rzeczywiście w pełnym tego słowa znaczeniu "oglądanie" TV, biorąc pod uwagę moje umiejętności do 100% rozumienia jeszcze trochę brakuje. Bajki dla dzieci są w sam raz Oczko
Widzę po sobie, że takie "żywy" język w TV to super motywacja do dalszej nauki węgierskiego.
Odpowiedz
#9
andrasz - masz 4 programy TV (M1, M2, Duna, Duna World) + programy radiowe. To kanały publiczne.
Laptopa mam podłączonego przez HDMI do TV... Uśmiech
Odpowiedz
#10
(09-07-2014, 20:49)Sztasek napisał(a): andrasz - masz 4 programy TV (M1, M2, Duna, Duna World) + programy radiowe. To kanały publiczne.
Laptopa mam podłączonego przez HDMI do TV... Uśmiech

Dzięki.
Tak, oczywiście jest jeszcze DUNA World.
Programy telewizyjne są dla mnie dużo bardziej przydatne (w kontekście nauki języka), niż programy radiowe, ponieważ dodając wizualny kontekst łatwiej wyłapać detale językowe. Nie wiem, czy to jasno wytłumaczyłem, ale dla mnie jako wzrokowca to jest duża różnica.

Podłączenie do TV w moim przypadku raczej nie wchodzi w rachubę. Tak się składa, że w rodzinie każde z nas ma inne preferencje programowe Oczko dlatego m.in. mamy pakiet multiroom z dwoma dekoderami i dwoma telewizorami. Wolę już sobie osobno słuchać i oglądać węgierskie kanały na laptopie.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,543 704,683 Wczoraj, 15:28
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,437 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Węgrzy o Polsce i Polakach rwmagyar 0 79 12-02-2024, 13:00
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierska Wiosna Filmowa w Kinie Pod Baranami annamkalfas 1 2,008 13-05-2019, 14:18
Ostatni post: rwmagyar
  Polska telewizja na Węgrzech Sztasek 3 7,295 15-07-2018, 15:33
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości