Właściciel 24.hu udziałowcem polskiej prasy
#1
Zoltán Varga, właściciel węgierskiego Central Médiacsoport Zrt., nabył mniejszościowy pakiet udziałów w wiodącej polskiej grupie medialnej, donosi Bloomberg.

Należąca do Vargi Central International Kft, spółka zależna Central Group, kupiła od Pluralis BV z siedzibą w Amsterdamie 13,43 % udziałów w Gremi Media Group. Pakiet ten daje ponad 20 procent praw głosu.

Pluralis, który inwestuje w spółki medialne wspierane przez fundusze prodemokratyczne, pozostaje największym udziałowcem grupy. Pluralis jest również wspierany przez kilka europejskich firm medialnych i fundacji prodemokratycznych, w tym Soros Economic Development Fund, rozszerzenie Fundacji Społeczeństwa Otwartego George'a Sorosa.

Szczegóły inwestycji nie zostały ujawnione, ale obliczenia Bloomberga, oparte na poprzednich transakcjach, wskazują na kwotę około 8 milionów euro (około 3 miliardów forintów).

Gremi Media S.A. jest wydawcą dziennika  Rzeczpospolita, miesięcznika Parkiet oraz kilku serwisów informacyjnych i sportowych. Rzeczpospolita jest znana ze swojej zdolności do utrzymania niezależnego statusu w spolaryzowanym życiu publicznym Polski, donosi Bloomberg. Jednocześnie gazeta boryka się ze spadającymi przychodami z reklam od spółek państwowych, ponieważ rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość stara się zacieśnić kontrolę nad niezależnymi mediami.

"Naszą misją jest walka z fake newsami i cieszymy się, że możemy wykorzystać naszą węgierską wiedzę na polskim rynku. Będziemy aktywnymi udziałowcami Gremi, aby zapewnić niezbędne wsparcie finansowe i wiedzę specjalistyczną" - powiedział Varga, który jest również właścicielem 24.hu i jest 36. najbogatszym człowiekiem na Węgrzech.

Moment ekspansji Central Media Group jest również interesujący, ponieważ rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość stoi przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, które mogą zmienić krajobraz polskiego rynku medialnego w przyszłości, zauważa Bloomberg. Partia prowadzi w sondażach, ale może nie zdobyć większości.

Źródło Ágnes Bozsó telex.hu
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości