Wina węgierskie
To, że na Węgrzech cabernet franc przyjął się całkiem dobrze nie jest dla ludzi z branży wielką tajemnicą. Jednakże jest dla mnie zaskoczeniem, jak dużo dobrych win z tej odmiany można znaleźć poza Villány, co potwierdziła organizowana przez portal Borsmenta degustacja, w której brałem udział w zeszłym tygodniu. We wpisie znajdziecie oceny 10 najlepszych win.

http://www.niewinnepodroze.pl/wielki-tes...net-franc/
[Obrazek: Blog-o-winie-Franc-6-rotated.jpg]
Odpowiedz
PAP Bazalt 18, alc. 13.0%.
Bazalt to rodzaj skały powulkanicznej, o strukturze drobnoziarnistej, może być koloru czarnego, szarego lub zielonego. Bazalt jest wdzięcznym materiałem do wykańczania elementów domu i przydomowej architektury.
Podobny opis dotyczy wina PAP Bazalt 18 – to aksamitny blend na który składają się Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot i Zweigelt. W ostatni weekend Bazalt 18 stał się wdzięcznym elementem wykończenia obiadu (jako wisienka na torcie lub cream of the crop) i poobiedniej sjesty, był jak zaginiony element układanki puzzle, który nagle się odnalazł i wszystko stało się jasne.
Kieliszek mieni się ciemną czerwienią z końcówkami wpadającymi w cegiełkę. Wino o długiej i pikantnej końcówce, zbalansowanej kwasowości oraz taninach delikatnie i przyjemnie zaznaczających swoją obecność. Ciałko średnie z małym plusikiem. Nos otwiera się czarną porzeczką, leśnymi jeżynami, ściółką leśną, fiołkiem a po kilku oddechach wchodzi czekoladowa pralina nadziewaną marcepanem i wiśnią. Na podniebieniu ciemne owoce leśne, czekolada, dojrzałe wiśnie w czekoladzie. Bazalt 18 towarzyszył makaronowi spaghetti alla puttanesca.
Wino pochodzi z Góry Św. Jerzego w apelacji Badacsony. O parze – Karina i Aron pisaliśmy już kilkukrotnie, dla przypomnienia wspomnimy że płynie tutaj krew węgierska, niemiecka, łotewska zmieszana z doświadczeniem skandynawskim i londyńskim. PAP to butikowa wytwórnia win w stylu „vins de garage”. Została założona z pasji do wina i radości z pracy z naturą, wina tworzone w małych i bardzo małych seriach, dojrzewają na osadzie w beczkach, niefiltrowane oddają talent swoich twórców i minerały ziemi. Jedno z przewodnich haseł tej wytwórni to PAP wines - bottling the truth.
Winnice o powierzchni 3,8 ha są pielęgnowane metodami biodynamicznymi o niskiej ingerencji, co pozwala na kultywowanie ich największego potencjału do produkcji roczników reprezentujących terroir.
#winawulkaniczne #winawęgierskie #pap #bazalt #pijdobrewino #volcanicwines #badacsony
https://winawulkaniczne.pl/sklep/pap-bazalt
Odpowiedz
Idąc tropem wpisu z zeszłego tygodnia, sięgnąłem po wino z odmiany cabernet franc. Mój wybór padł na butelkę z Günzer Családi Birtok i muszę przyznać - ten "franek" nie zawodzi.

http://www.niewinnepodroze.pl/gunzer-cab...z-villany/
[Obrazek: Blog-o-winie-Gunzer-Cabernet-Franc-2018.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 69,056 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 233 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 17,574 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 108,606 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 19,399 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: SztasekUżytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości