Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
#61
Tudós napisał(a):Niestety większość atrakcji "za zaproszeniami" czyli dla przyjaciół i znajomych organizatorów. Bezczelność.

Z tego też powodu zorganizowałem osobistą akcje protestacyjną i moczyłem się w węgierskich termach od środy do dnia dzisiejszego... pewnie bym sobie wejściówki załatwił ale rzecz w tym, ze to nie jest święto dla "kościółkowych, tarnowskich elyt" ale dla mieszkańców - o czym najwyraźniej "wadza" zapomniała Zły
Odpowiedz
#62
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie
oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na
Salon Poezji Węgierskiej.

Gość Salonu: dr hab. Jerzy Snopek – Instytut Badań Literackich w Warszawie.
Poezję czytają aktorzy tarnowskiego Teatru: Zofia Zoń i Kamil Urban.

Tarnowskie Centrum Kultury, dn. 22 marca 2013 r., godz. 18.00
Impreza towarzysząca obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Odpowiedz
#63
Prezydent m.st. Budapesztu István Tarlós oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mają zaszczyt zaprosić na otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej BUDAPESZT ŚWIATŁEM MALOWANY, dnia 22 marca 2013 r. (piątek), godz. 11.30, miejsce: parkan Ogrodu Botanicznego Aleje Ujazdowskie, Warszawa.

„Budapeszt światłem malowany” – wystawa plenerowa
Węgierski Instytut Kultury oraz Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy wspólnie organizują wystawę "Budapeszt światłem malowany". Celem wystawy, powstałej z inicjatywy prezydentów miast stołecznych Hanny Gronkiewicz-Waltz i Istvána Tarlósa, jest wzajemne zaprezentowanie stolic ich mieszkańcom. Wernisaż „Budapeszt światłem malowany” ma się odbyć w symbolicznym momencie – z okazji uroczystości towarzyszących tegorocznym obchodom Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, święta przyjętego uchwałą parlamentów obu państw. Wystawa zostanie otwarta 22 marca i będzie można obejrzeć ją przy Ogrodzie Botanicznym aż do 29 kwietnia 2013 r. Obok zdjęć archiwalnych bezimiennych artystów na wystawie m.in. prezentowane są prace: André Kertész, Roberta Capy, Lenke Szilágyi, Tamása Dezső, Enikő Hangay, Gábora Arion Kudásza, Márka Simona, Gyuli Sopronyi, Judit Szabó, Balázsa Teleki, Sári Ember, Gábora Kasza.
Odpowiedz
#64
ZAPROSZENIE
Powróćmy jak za dawnych lat... polskie i węgierskie przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we współczesnym brzmieniu

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie połączone z prezentacją polskich i węgierskich skarbów muzycznych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych

Dj Papa Zura i Dj Kanada Káosz zaprezentują w słowie i muzyce specyfikę tego okresu.

Kolekcjonerzy płyt będą mogli również je nabyć lub dokonać wymiany.

22 marca, piątek, godz. 18.00

Węgierski Instytut Kultury
ul. Moniuszki 10, Warszawa
www.hunginst.pl
Odpowiedz
#65
W Krakowie od 22 marca, na Rynku Głównym, rozpoczyna sie jarmark wielkanocny. Jak co roku swoje stoisko maja tam też Węgrzy, można kupić sobie langosza albo kurtosza, taki smaczny akcencik w ciagu roku Uśmiech Sa tez i stoiska na Małym Rynku gdzie mozna kupic inne węgierskie przysmaki, kiełbasy paprykowe i takie inne rzeczy Uśmiech W tym roku jeszcze nie byłam, ale na pewno sie wybiore i mogę polecić Szeroki uśmiech
Ovzywiście oprócz wegierskich stoisk jest jeszcze wiele innych , ciekawych stoisk, nie tylko z jedzeniem Oczko

http://krakow.pl/aktualnosci/28822,31,ko...rynku.html
Odpowiedz
#66
krakow.gazeta.pl napisał(a):W sobotę 23 marca Tarnów odwiedzą dwaj prezydenci: Węgier János Áder oraz Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Ich wizyta jest związana z organizowanym w tym mieście "Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej".
Oprócz prezydentów Tarnów gościć będzie delegacje miast i stowarzyszeń z obu krajów. - Starania o organizację tej prestiżowej imprezy trwały od dawna i w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Tarnów zasługuje na to, aby być gospodarzem uroczystości. To najbardziej "węgierskie" z polskich miast od czasów Jana Zapolyi, poprzez gen. Józefa Bema, aż po rok 1956, kiedy to tarnowianie jako pierwsi pospieszyli Węgrom z pomocą. To doskonała okazja do promocji i pokazania miasta - mówi prezydent Ryszard Ścigała.

- Pierwsi goście zawitają do Tarnowa 22 marca. Główne uroczystości rozpoczną się dzień później. Obchody zostaną oficjalnie otwarte w Teatrze im. L. Solskiego "Galą Przyjaźni Narodów". Wcześniej, bo już w południe, pod Mauzoleum gen. Józefa Bema zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" oraz 165. rocznicę "Wiosny Ludów" - informuje Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prezydenta Tarnowa.

Panorama Siedmiogrodzka

Po uroczystościach pod mauzoleum obchody przeniosą się do Pałacyku BWA w Parku Strzeleckim, gdzie otwarta zostanie wystawa fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" Jana Styki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Ważnym momentem spotkania będzie z pewnością przekazanie Muzeum Okręgowemu przez obu prezydentów podarunku. Muzeum otrzyma kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", przedstawiający żołnierza na koniu jadącego do sztabu gen. Józefa Bema. Po oficjalnych uroczystościach wystawa będzie ogólnodostępna - mówi dyrektor muzeum Andrzej Szpunar. - Otwarta będzie do 7 kwietnia - dodaje.

Ważnymi punktami obchodów będą także Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze organizowane przez małopolski urząd marszałkowski oraz uroczyste odnowienie przywilejów króla węgierskiego Jana Zapolyi, nadanych mieszczanom Tarnowa.

Piłka nożna i rycerskie potyczki

Poza oficjalnym programem przygotowano także atrakcje dla mieszkańców miasta. O godz. 9 rozpocznie się "Turniej Przyjaźni" - Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Na rynku na godz. 14 zaplanowano "Rycerskie Szranki Bratanków" (m.in. wioski rycerskie, pokazy walk, potyczki o Buławę Hetmana Jana Tarnowskiego i Króla Jana Zapolyi oraz bicie historycznych monet), a na 17 pokazy Teatru Dzieci Ognia. O 15 rozpocznie się akcja "Dawcy Ciepła" - będzie można zobaczyć m.in. wypalanie rzeźb w piecach węgierskich.

Swoje propozycje przygotowały także Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnowskie Centrum Kultury, Teatr im. Solskiego oraz Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej. Szczegóły na stronie: www.tarnow.pl.


Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,1...z2O7HQAijP
Odpowiedz
#67
(20-03-2013, 22:37)agi napisał(a): ZAPROSZENIE
Powróćmy jak za dawnych lat... polskie i węgierskie przeboje z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych we współczesnym brzmieniu
Węgierski Instytut Kultury w Warszawie serdecznie zaprasza na spotkanie połączone z prezentacją polskich i węgierskich skarbów muzycznych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (...)
Węgierski Instytut Kultury
ul. Moniuszki 10, Warszawa
www.hunginst.pl

Mogliby zorganizować transmisje w necie albo zarejestrować i odtworzyć na YouTube. Agi jak masz dobry kontakt z Instytutem to podpowiedz takie rozwiązanie. Czasy kiedy raz w tygodniu w polskim i węgierskim radiu można było usłyszeć aktualny przebój z danego kraju niestety dawno minęły, a szkoda.
Odpowiedz
#68
POPIERAM!! Byłoby nieźle... swoją drogą łady wysyp imprez węgierskich, co?
Odpowiedz
#69
W piątek 22 marca odbędzie się spotkanie prezydentów Polski, Ukrainy i Węgier.
Prezydenci Polski, Ukrainy i Węgier - Bronisław Komorowski, Wiktor Janukowycz i János Áder spotkają się w piątek w Warszawie. W planach mają m.in. obejrzenie meczu Polska-Ukraina w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku.
Prezydenci Komorowski, Janukowycz i Áder obejrzą na Stadionie Narodowym w Warszawie mecz Polska-Ukraina w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku w Brazylii. (PAP)
Odpowiedz
#70
Cytat:Tarnowskie restauracje serwują dania węgierskie


Miejscowe lokale włączają się w obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W związku z obecnością gości zagranicznych w Tarnowie, na najbliższe dni, przygotowują one specjalne menu. I tak:

Restauracja „U Włocha” będzie oferować m.in.: specjalne pizze; jedna w kolorach flagi węgierskiej w kształcie serca, druga w kolorach barw narodowych Polski.

Restauracja „Tatrzańska” będzie serwować wybrane potrawy z kuchni węgierskiej, takie jak: Bogracz, Sałatka „węgrzyna” i inne.

Restauracja „Rosso” rozszerzy menu o Kartę Dań Węgierskich, w której znajdą się potrawy sporządzone wg przepisu węgierskiego kucharza László Matyasa.

Swoją ofertę przedstawiła również niedawno otwarta kawiarnia Cafe Tramwaj. W dniu 23 marca będą tam serwowane muffinki z kremem w kolorze flagi węgierskiej przy muzyce węgierskiej oraz tematycznym wystroju wnętrza.

Kolejną tarnowską restauracją, która włączyła się w obchody Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej, jest restauracja Hotelu Tarnovia. W specjalnym menu przygotowanym na tę okazję znalazły się wyśmienite dania kuchni węgierskiej, m.in.: Halaszle, Fogas, czy Gulasz węgierski w kociołku.

źródło
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 26 gości