Zakupy pamiątek w Budapeszcie
#1
Witam. jestem na tym forum pierwszy raz. Mam następujące pytanie. Będę od samego rana w Budapeszcie w niedzielę. Chciałam zrobić zakupy w polecanej Centralnej Hali Targowej (Vásárcsarnok). Podobno nie jest czynna w niedzielę ? Czy może mi ktoś to potwierdzić ? Jeżeli tak to poproszę o polecenie innego miejsca czynnego w niedzielę i żeby nie było daleko od hotelu Berlin bo w Budapeszcie będę tylko parę godzin. Liczę na pomoc znawców Budapesztu. Z góry serdecznie dziękuję .
Odpowiedz
#2
Zgadza się - w niedzielę zamknięte. Tuż przy Vásárcsarnok zaczyna się Váci utca, gdzie sklepów tego typu znajdziesz całą masę Oczko
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za pomoc :-)
Odpowiedz
#4
Witam. Planuję zakupić pamiątki z Budapesztu typu spożywczego, tylko. Każdy lubi dobrze zjeść. Parę informacji już zdobyłem, ale może ktoś potwierdzi te dane.

Spożywcze zakupy (i nie tylko) można zrobić:
- hala targowa Vásárcsarnok, Fõvám tér 1-3, najbardziej znana i oblegana przez turystów, ze względu na popularność ceny mogą być wyższe,
- hala targowa Lehel Market, Lehel ter, mniej znana, bardziej swojska z niższymi cenami, mniej turystycznymi,
- markety SPAR lub INTERSPAR,
- pospolite Tesco.

Węgry słynął z papryki, więc przyprawa suszona papryka:
- csípős paprika- ostra,
- füstölt paprika - wędzona,
- édes paprika - słodka.
Wino:
- Tokaj,
- Egri Bikaver,
- Eger.
Piwo:
- Aranyászok,
- Köbányai,
- Dreher.
Kiełbasa:
- Gyulai kolbasz, paprykowa kiełbasa,
- Salami.
Pasty w tubkach:
- pasta paprykowa, gulaszowa, czosnkowa, pikantna/łagodna, bulion do gulaszu.

I mam pytanie, czy coś jeszcze, co polecacie na spróbowanie lub do kupienia, a może znacie miejsca gdzie można kupić takie rzeczy i nie zbankrutować, miejsca gdzie zwykli budapeszteńczycy robią zakupy.
Nie pisałem nic o słodkościach, ale pewnie jakąś cukiernie się odwiedzi Oczko - np. Ruszwurm.
Odpowiedz
#5
Odnośnie papryki wędzonej, to jej zakup obecnie graniczy niemal z cudem.
W zeszłym roku kupiłem w BP w głównej hali targowej na jednym ze stoisk. Zapakowana była jak większość papryk normalnych, w czerwony worek, praktycznie identyczna jak normalna mielona. Jedyne co ją z zewnątrz wyróżniało to zdecydowanie wyższa cena Uśmiech. Na worku z tyłu w opisie było napisane: SMOKED i odpowiednio GERAUCHT Uśmiech i tego w opisie/na worku szukaj.
W tym roku jestem poza BP, pytałem Egerskich/Miskolckich "lokalesów" o taką paprykę i niestety w ogóle nie wiedzieli, o co ich pytam. Nie ma czegoś takiego w TESCO, nie ma w Auchan, nie znalazłem w Egerze i Miskolcu Smutek

Twoje pytanie o: tubki, piwa, wina i kiełbasy - jak ziemię węgierską zobaczysz, to zrozumiesz, że pytanie jest nonsensowne. To jest po prostu wszędzie i nie sposób tego na początek ogarnąć. Ja do dzisiaj nie rozumiem tutejszych kiełbas, przy wyborze kieruję się ich twardością mierzoną oczywiście wzrokiem Uśmiech

Jak jesteśmy przy pamiątkach spożywczych, to ja w zeszłym roku (i teraz też to zrobię) kupiłem około 10 kg "TV Paprika". Jest to wspaniale pachnąca, cudowna w smaku, rewelacyjna na leczo, słodka, nieostra papryka. Do tego dokupujesz 1/2 wagi papryki pomidorów (zwykłych, jak najbardziej czerwonych, targowiskowych) i po powrocie do domu robisz do słoików leczo. Kabaczki i/lub cukinię kupujesz w H lub PL, ewentualnie trochę ostrzejszej papryki ...
Bez cebuli i kiełbasy ładujesz do słoików, w zimie -> kiełbaska + cebula + zawartość słoika -> po prostu miód w gębie Uśmiech
Odpowiedz
#6
(07-08-2015, 23:06)gbodek napisał(a): Ja do dzisiaj nie rozumiem tutejszych kiełbas,
przy wyborze kieruję się ich twardością mierzoną oczywiście wzrokiem Uśmiech

Są kiełbasy mniej i bardziej wędzone, twarde i miękkie. Spotyka się też kiełbasy świerze, ale tylko w okresie zimowym są super.
szárazkolbász (sucha kiełbasa) - jest raczej twarda o mniejszej zawartości wody, podsuszana i krócej- lub dłużej (2-3 razy) wędzona chłodnym dymem. Jest trwalsza i łatwiejsza w przechowaniu.
lángolt kolbász - kiełbasa wędzona ciepłym dymem 1-2 razy, jest miękka o większej zawartości wody i nie nadaje się do dłuższego przechowania (można zamrozić).
friss kolbász - świerza kiełbasa, najlepiej kupić z pierwszej ręki u rzeźnika lub w sklepie rzeżniczym (Hentes, Hentesbolt). Nadaje się do spożycia po upieczeniu w dochówce. Nie jest dobra na gryla.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 253 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 551,830 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,246 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 282 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Noclegi Tani nocleg w Budapeszcie fvg 389 521,522 20-04-2023, 13:32
Ostatni post: czupur_n



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości