Zsuzsa Koncz urodziła się 77 lat temu
#1
Nie ma chyba na Węgrzech osoby, która nie zna przynajmniej jednej piosenki Zsuzsy Koncz. Podczas swojej 61-letniej kariery  piosenkarka zaśpiewała niezliczoną ilość przebojów, dzięki którym stała się ulubienicą kilku pokoleń. Swoją popularność zawdzięcza festiwalowi „Co kto umie” z 1962 roku.
Zsuzsa Koncz jest węgierską  piosenkarką, laureatką nagród Kossutha i Ferenca Liszta, nagrody Prima Primissima  jedną z najważniejszych osobowości węgierskiej muzyki popularnej. Znana jest przede wszystkim ze swoich albumów poetyckich i piosenek o treści politycznej (w niektórych przypadkach zakazanych przed zmianą ustroju), a także eleganckiego  i zrozumiałego stylu wykonania utworów.

    Najważniejsze: nie pozwól innym mówić, o czym masz myśleć, nie jestem podmiotem, tylko dorosłym obywatelem, mam swoje życie, własne przekonania i chcę żyć w zgodzie z nimi.  Odzwierciedlają to moje piosenki, zarówno o naszych prywatnych, jak i publicznych sprawach. Można nas wprowadzić w błąd na dłużej lub krócej, można nas oszukać, ale chwila prawdy na pewno nadejdzie - powiedziała Zsuzsa Koncz w jednym z wywiadów.

Urodziła się 77 lat temu, 7 marca 1946 roku.
Jej kariera rozpoczęła się w 1962 roku w duecie Gézengúz w programie Ki mit tud (Co kto umie), następnie śpiewała z Omegą, Illésem i na krótko dołączyła do Metro. Przełomem okazał się utwór Rohan az idő (Czas ucieka), nagrany z zespołem Illés w 1966 roku.

    Nie przygotowywałam się do zawodu piosenkarki.  Od 14 roku życia zawsze pracowałam w wakacje. Byłam gońcem  w ministerstwie, instytucie badawczym, pracowałam urzędzie stanu cywilnego. Co ciekawe, po festiwalu Co kto umie? nawet nie przyszło mi do głowy żeby zostać piosenkarką.  Po maturze rozpoczęłam studia prawnicze, ale po około dwóch i pół roku poległam na prawie administracji publicznej. Nie porzuciłam uczelni od razu, ocenzurowanie  mojej płyty Jelbeszéd  (mowa znaków/język migowy) pomogło mi zdecydować: „kim będę, kiedy dorosnę”. Pomyślałam, że jeśli system uważa moje płyty  za niebezpieczne dla niego, niekoniecznie jest to dobre, ale sprawia, że to, co robię, jest ważne, a więc  muszę kontynuować. Oczywiście, jeśli mi pozwolą! I pozwolili, raczej nie zwracali na nas większej uwagi, myśleli, że jesteśmy„błędem systemowym” który się wyeliminował. W tamtej chwili  porzuciłam uniwersytet. -opowiadała Zsuzsa Koncz  magazynowi Story.

Jej pierwszy album ukazał się w 1969 roku pod tytułem Volt egyszer egy lány (Była kiedyś jakaś dziewczyna),  w sumie wydano 98 węgierskich i 24 zagranicznych płyt solowych, z czego czterdzieści to albumy.
Do największych przebojów należą:  Valahol egy lány (Gdzieś jakaś dziewczyna), Ha én rózsa volnék (Gdybym była różą),  Kertész leszek (Będę ogrodnikiem),  Mama, kérlek (Mamo proszę Cię),  Kárpáthyék lánya(Córka Kárpáthów),  Csodálatos világ (Cudowny świat)  i Miért hagytuk, hogy így legyen (Dlaczego pozostawiliśmy żeby tak się stało).
Zsuzsa Koncz oprócz wspomnianych wcześniej nagród została honorową obywatelką Budapesztu.

    To, co mogę powiedzieć słuchaczom w piosenkach, to dla mnie najważniejsze i najcenniejsze rzeczy w życiu. Jeśli mogę to przekazać dalej to  chyba wszystko, co mogę zrobić - powiedziała dla Nőka Lapja.

Źródło: 24.hu
Dołączam piosenkę Gdybym była różą nagraną na koncercie w Budapeszteńskiej arenie sportowej w 2006. Wśród widzów na koncercie był  były (w latach 1990 do 2000) prezydent Węgier Árpád Göncz.

Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Konkurs: Ugina się, ale nie łamie fvg 0 2,299 20-11-2012, 19:48
Ostatni post: fvg
  A jak ja uczylem sie Wegier.... easymaks 17 14,559 06-11-2012, 0:21
Ostatni post: TudósUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości