Forum Węgierskie

Pełna wersja: Węgierska nutka na dziś
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ponieważ do pracy mam kawałek drogi, to dzisiaj zleciała mi na niej cała płyta TNT. Zatem dzisiaj węgierska nutka niejako Másképpen.
Listoapad... natchnienie na miesiąc dało Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie cytatem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina!"... no bo to najpierw imieniny Marcina. Tradycja mówi też o skosztowniu Wino młodego wina, bo powinno już być dojrzałe. Bale i zabawy na Elżbiety i Katarzyny, Andrzeja to koniec miesiąca. Uśmiech Posłuchjmy dzisiejsiej nutki...
Na Csík zenekar uwagę moją zwrócił Sztasek, a dzisiaj znalazłem znaną mi skądinąd Most múlik pontoson właśnie w ich wykonaniu. Podoba mi się, zatem Sztaskowi:
Nie wiem czy lubicie operwtki... ja tak. Moja pierwsza operetka to "Księżniczka czardasza", widziałem ją będąc jeszcze uczniem liceum... niestety kilka śpiewanych utworów nie trafiało do mnie, gdyż śpiewane były po węgiersku Oczko ...
Oto klasyczny wątek z operetki... "Csárdáskirálynő-Szilvia belépője"
coś z życia Oczko , tego szmacianego, obdartego... Kálmán Imre: Csárdáskirálynő "Te rongyos élet"
Życie potrafi płatać figle, pamietajcie Panowie, kobieta potrafi zrujnować... Oczko
moziba - ostatnio na koncercie zespołu "Csík Zenekar" byłem jakieś 4-5 lat temu, nie znałem tego "Most múlik pontosan"... ale już poznałem, dzięki  Tobie.
Proponuję na ludowo wiązankę czardaszy z Siedmiogrodu w wykonaniu kapeli Csík Zenekar - Ádámosi csárdás és friss  Uśmiech
Młoda grupa z Siedmigrodu "Harmadik Zenekar" (Kolozsvár), ich muzyka stoi na wysokim poziomie. Zespół zaprezentował się we wrześniu 2013 r. w Hagyományok Háza. Oto ich występ w rumuńskiej TVR...
W słowackiej TV pewnie by nie wystąpili... Mimo wszystko wydaje się, że Węgrzy w Rumunii są lepiej traktowani, mają więcej możliwości rozwijania swojej kultury.

Przy okazji: czy gdzieś w sieci są dostępne mp3 z węgierską muzyką folkową, ludową, niekoniecznie oryginalną tradycyjną, może coś jak nasze Brathanki, Golce, Trebunie itp. Cygańskie skrzypce też chętnie. Najlepiej muzyczka instrumentalna albo żeby wokal nie dominował, może jakieś la la la, coś, co mogłoby być podkładem do pokazu zdjęć z Węgier. Nie chciałbym piracić, ale zdarzają się przecież jakieś krótkie demówki, sample, coś w małej rozdzielczości za darmo.
eplus - Na gorąco myzyki ludowej w oryginale słucham z MR6 Dankó Rádió, jest w sieci >>> TUTAJ
mp3 dostępne gratis: http://mp3ingyen.atw.hu/